darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + BLACK WEEKEND DO -77%:

Bieszczady - co warto zobaczyć?


Amoże by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? To zawsze dobry pomysł! Niektórzy podejmują taką decyzję, aby odmienić swoje życie i porzucić miejski zgiełk na zawsze. Inni - a takich jest zdecydowanie więcej - biorą jedno- lub dwutygodniowy urlop i kierują się na polsko-słowacko-ukraińską granicę, aby zaznać nieco odpoczynku i poobcować z przyrodą. Jeśli należysz do miłośników ciszy i spokoju, w Bieszczadach z pewnością nie będziesz się nudzić. Podpowiadamy, co warto zobaczyć i jakimi atrakcjami się zainteresować. Poniższe 7 miejsc to absolutne must-see w tym regionie!

 

Połoniny

 

Połoniny to nic innego jak górskie łąki. W przypadku Bieszczad oznacza to żółto-zielone przestrzenie, z których rozpościerają się niesamowite panoramy. Do najpopularniejszych należą widoki z Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej. Obie trzeba obowiązkowo odwiedzić.

Połonina Caryńska znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego. To jedno z najciekawszych krajobrazowo miejsc w całych Bieszczadach. Można tam dotrzeć rozmaitymi trasami, z których początkującym zaleca się krótkie i atrakcyjne podejście zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej i zejście czerwonym do Brzegów Górnych. Drogę urozmaicają źródełka, potoki, mostki oraz dawny cmentarz grekokatolicki. Nikt nie powinien się więc nudzić.

Połonina Wetlińska jest dwukrotnie dłuższa. Do końca II wojny światowej pełniła funkcję pastwiska. Dziś jako część Bieszczadzkiego Parku Narodowego (podobnie jak Połonina Caryńska) jest objęta ścisłą ochroną. Można ją zdobyć, wędrując z Przełęczy Wyżnej. Jej główną atrakcją - poza zapierającymi dech w piersi widokami - jest...

 

... schronisko Chatka Puchatka

 

Chatka Puchatka to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach (1228 m n.p.m.). Niegdyś znane pod mniej pieszczotliwą nazwą "Tawerna", znajduje się pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Zazwyczaj można tam było zjeść własny posiłek, kupić kawę czy herbatę, a w awaryjnych sytuacjach nawet przenocować. Schronisko nie posiadało jednak dostępu do bieżącej wody ani elektryczności. Wiosną tego roku rozpoczęła się jego przebudowa, która ma pochłonąć ponad 4 miliony złotych. Jakie będą efekty? Czas pokaże!

 

Tarnica

 

Niezależnie od tego, po jakich górach wędrujesz, punktem odniesienia zawsze będzie najwyższy szczyt danego pasma. W przypadku Bieszczad jest to Tarnica (1346 m n.p.m.). Możesz zdobyć ją dwoma szlakami: czerwonym - z Ustrzyk Górnych, przez Szeroki Wierch, przełęcz pod Tarnicą, Halicz, Rozsypaniec, do Wołosatego; lub niebieskim - z Wołosatego, przez przełęcz pod Tarnicą, do Bukowego Berda. Spacer z przełęczy na wierzchołek zajmuje jedynie ok. 15 minut.

Na szczycie znajduje się stalowy krzyż upamiętniający wizytę w tym miejscu Karola Wojtyły w 1953 roku. Tarnica oraz opisane wyżej połoniny to bez dwóch zdań najchętniej odwiedzane w Bieszczadach miejsca.

 

Jezioro Solińskie

 

Zbiornik retencyjny, nazywany czasem bieszczadzkim morzem, to wspaniałe miejsce na relaks. W sezonie brzegi oblegane są przez turystów, którzy mają tutaj możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, kajaków oraz żaglówek. Jeśli chcesz beztrosko położyć się na słońcu, Jezioro Solińskie jest tym, czego szukasz. A kiedy znudzi Ci się bierne opalanie, możesz przejść się na spacer pod zaporę. Niemal 82 metry wysokości czynią ją najwyższą zaporą w Polsce(!). Dla zainteresowanych istnieje opcja jej zwiedzania.

 

Park Gwiezdnego Nieba

 

Bieszczady to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Nie bez powodu tereny te uważane są za naprawdę dzikie. Ma to oczywiście mnóstwo zalet, a jedną z nich jest brak zanieczyszczenia świetlnego. Dzięki temu nocą można podziwiać niesamowicie rozgwieżdżone niebo, jakiego nie uświadczysz prawie nigdzie indziej w naszym kraju. W celu ochrony tej naturalnej atrakcji założono specjalny park, który obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.

Bieszczadzka kolejka

 

 

To jedna z tych atrakcji, które mają największe szanse zainteresować najmłodszych. Zabytkowa, wąskotorowa kolej jeździ na trasach Majdan - Przysłup oraz Majdan - Balnica. Jej początki sięgają końca XIX wieku, kiedy to w Bieszczadach intensywnie rozwijał się przemysł drzewny. Wykorzystywano ją do transportu surowca, krążącego pomiędzy tartakami oraz zakładami produkcyjnymi, takimi jak np. beczkarnie. Stała się zbędna, gdy II wojna światowa zniszczyła lokalny przemysł. Reaktywowano ją dopiero ze względu na turystów.

Ustrzyki Dolne

 

 

Ustrzyki Dolne to bardzo ciekawy przystanek pomiędzy jedną górską wycieczką a drugą. Można tu trochę odpocząć i poznać nieco kultury regionu. W miasteczku znajduje się między innymi Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także Muzeum Młynarstwa i Wsi.

W Ustrzykach zawitasz na pewno, jeśli odwiedzisz Bieszczady zimą. To w końcu okoliczna stolica narciarstwa. Latem jednak również czekają tu na Ciebie nieoczywiste atrakcje. Mowa choćby o... przejażdżkach drezyną rowerową. Jedna ze stacji znajduje się właśnie w Ustrzykach Dolnych. Stąd możesz wybrać się np. do Krościenka bądź Ustianowej. To bardzo ciekawy sposób na podziwianie widoków - w zależności od tego, z iloma osobami podróżujesz, możesz spędzić trochę czasu intensywnie pedałując, a trochę odpoczywając. W jednej drezynie zmieszczą się 4 osoby i niewielkie bagaże.

Bieszczady - atrakcje, które nie mają sobie równych

To zaledwie 7 magicznych atrakcji, które czekają na Ciebie w Bieszczadach. Gwarantujemy, że jest ich znacznie więcej! To miejsce, w którym odpoczniesz za wszystkie czasy. Znajdziesz tu ciszę, spokój i mnóstwo okazji do aktywnego wypoczynku. Dzięki zróżnicowanym możliwościom ten uroczy zakątek Polski spodoba się zarówno rodzinom z dziećmi, jak i szukającej ruchu młodzieży czy uciekającym od hałasu miasta seniorom. Ogromną zaletą Bieszczad jest fakt, że możesz odwiedzić je o każdej porze roku i poczuć się tak, jakby były to zupełnie różne miejsca. Rzuć wszystko i na własną rękę przekonaj się, co naprawdę warto tam zobaczyć!