City Break z Puccini – aplikuj z nami na Oksford!

Oksford uniwersytet

Kto nigdy nie marzył o tym, by studiować na najstarszym anglojęzycznym uniwersytecie świata? No dobrze, może znaleźli by się i tacy, ale z pewnością nikt nie podważy uroku Oksfordu – miasteczka w południowej Anglii, położonego nad Tamizą i nazywanego „miastem rozmarzonych wież”. To właśnie wokół najbardziej znanej uczelni świata kręci się tutaj wszystko. Związane są z nią liczne zabytki architektury, a także atrakcje turystyczne. Nie zwlekaj ani chwili, łap walizkę i rozpocznij z nami tę akademicką przygodę! Który kierunek studiów zainteresuje Cię najbardziej?

Oksford i studia historyczne, czyli zabytki i muzea

Wiele zabytków architektury w Oksfordzie związanych jest z działalnością uniwersytetu. Historyczne budynki reprezentują wszystkie style, które przewinęły się przez historię Anglii. Kolegia uczelni powstawały między innymi zgodnie z saksońskimi zwyczajami z X wieku, na modłę gotyku i stylu epoki Tudorów czy wreszcie wedle wyznaczników barokowych. Historia Uniwersytetu Oksfordzkiego sięga XII wieku, kiedy to Henryk II zakazał angielskim studentom pobierania nauk na Uniwersytecie Paryskim. Nowo powstająca uczelnia prędko zdobyła uznanie w średniowiecznej Europie.

Liczne budynki uniwersyteckie pochodzą z XVII wieku. Wśród nich znalazło się strategiczne dla uczelni Ashmolean Museum, funkcjonujące od 1683 roku. Jego kolekcja to prawdziwa gratka dla miłośników ciekawostek historycznych. W zbiorach znajdziesz między innymi manuskrypty Starego i Nowego Testamentu, rysunki autorstwa mistrzów renesansu (Leonarda da Vinci, Michała Anioła i Rafaela), dzieła Williama Turnera i Pabla Picassa, latarnię Guya Fawkesa użytą podczas spisku prochowego, skrzypce stworzone przez Stradivariusa oraz liczne zabytki pochodzące ze starożytności.

Oksford z lotu ptaka

Czym byłby uniwersytet bez księgozbiorów? W Oksfordzie obowiązkowo trzeba odwiedzić Bibliotekę Bodlejańską. To główna biblioteka oksfordzkiej uczelni i jedna z najstarszych w Europie. Fascynująca ciekawostka: instytucja gromadzi 11 milionów książek, które zajmują półki o łącznej długości aż 180 kilometrów! Warto zajrzeć również do Radcliffe Camera – XVIII-wiecznego budynku zaprojektowanego w stylu palladyńskim i stanowiącego obecnie dodatkową czytelnię Biblioteki Bodlejańskiej.

Jednym z najstarszych zabytków Oksfordu jest zamek – powstały w XI wieku, a dziś dostępny dla zwiedzających, choć dosyć zniszczony. Jego główna atrakcja to saksońska Wieża św. Jerzego, z której podziwiać można pełną panoramę miasta. Turystów przyciągają również 900-letnie podziemne krypty czy wystawy średniowiecznych artefaktów. W centrum miasta na uwagę zasługuje także Carfax Tower czy Covered Market, czyli zabytkowy zadaszony rynek.

Oksford i edukacja botaniczna – tereny zielone

Oksford słynie nie tylko z przepięknych historycznych budynków, ale także z licznych parków. W samym obrębie obwodnicy miasta mieści się aż 25 rezerwatów przyrody. Zachodni brzeg rzeki Cherwell to lokalizacja 30 hektarów terenów zielonych należących do uniwersytetu. Znajdziesz tam egzotyczną roślinność i boiska do krykieta. W obrębie kolegiów nie zabrakło malowniczych łąk, a nawet rezerwatu danieli. Jest to więc miasto wręcz stworzone dla najstarszego ogrodu botanicznego w Anglii, założonego w 1621 roku.

Na spacer przejdziesz się też po Parku Południowym w dzielnicy Headington. Znajdziesz tam wzgórze, z którego rozpościera się cudowny widok na miasto. To tutaj turyści najchętniej fotografują charakterystyczne oksfordzkie wieże. Możesz również wybrać się na tak zwane łąki portowe – podmokłe tereny położone nad Tamizą. Dziś rolnicy wykorzystują je jako pastwiska, a turyści jako rejon rekreacyjny.

Łódki na rzece Cherwell w Oksfordzie

Oksford i nauka o literaturze – tropem wielkich pisarzy

Jako jeden z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich na świecie Oksford na przestrzeni dziejów przyciągnął wielu znamienitych pisarzy. To tu żył i został pochowany John Ronald Reuel Tolkien, autor „Władcy Pierścieni” i popularyzator literatury fantasy. Tolkien studiował, a później nauczał w Oksfordzie, mieszkał tam w trzech różnych domach i na zawsze odcisnął ślad w historii tego miasta. Spoczął wraz z żoną Edith w katolickiej części cmentarza Wolvercote Cemetery. Na nagrobku poza ich imionami znalazły się także imiona Berena i Luthien – postaci z twórczości pisarza, uosabiających wieczną miłość.

Na tym samym cmentarzu pochowany jest inny wielki pisarz brytyjski, który wraz z Tolkienem należał do oksfordzkiej grupy Inklingów – Clive Staples Lewis. Artysta znany z cyklu książek o Narnii był silnie związany z Oksfordem, studiował tam i wykładał na wydziale literatury. W mieście tym stacjonował również z batalionem kadetów podczas I wojny światowej. Poza grobami pisarzy w Oksfordzie koniecznie trzeba odwiedzić pub The Eagle and Child. To tu spotykali się Inklingowie, którzy przy piwie odczytywali sobie fragmenty swoich dzieł. Lokal funkcjonuje niezmiennie do dziś.

Pub Inklingów The Eagle and Child w Oksfordzie Rabbit Room w pubie The Eagle and Child, gdzie spotykali się Inklingowie (Tom Murphy VII [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)])

Oksford i kulturoznawstwo, czyli tradycja życia studenckiego

Jeśli już wspomnieliśmy o studenckim pubie, warto nieco bardziej zgłębić temat przybytków, które dostarczają żakom rozrywki. Oksford to ważny ośrodek kulturowy w Wielkiej Brytanii. Musicale i balety wystawia New Theatre, sztuki studenckie można natomiast obejrzeć w Burton Taylor Studio i Old Fire Station. W mieście nie zabrakło również kin (w tym niezależnych), filharmonii, a nawet pierwszego w nowożytnej Europie budynku przeznaczonego specjalnie na koncerty muzyczne – Holywell Music Room.

Kulturalny charakter Oksfordu oraz jego zachwycająca zabudowa zyskały miastu sławę gwiazdy kinowej. Budynki uniwersyteckie niejednokrotnie zostały wykorzystane na planach hollywoodzkich hitów. Co ciekawe, władze uczelni są bardzo przychylne takim zabiegom. Oksford zagrał między innymi w filmach z serii „Harry Potter”, „Złotym kompasie”, „X-Men: Pierwszej klasie” czy „102 Dalmatyńczykach”.

Jak dostać się do Oksfordu?

Z uwagi na niewielkie rozmiary miasta raczej nie dostaniesz się do Oksfordu samolotem. Funkcjonuje tam co prawda jeden port lotniczy, ale przeważnie wykorzystuje się go tylko do celów szkoleniowych. Na szczęście miasteczko zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Londynu, do którego dolecisz bez najmniejszych problemów. Stolicy Wielkiej Brytanii poświęciliśmy zresztą nasz ostatni wpis na blogu.

Do Oksfordu dostaniesz się więc autobusem z Londynu, który ok. 80-kilometrową trasę na północny zachód pokonuje autostradą M40. Ze złapaniem kursu nie będziesz mieć żadnych problemów – przewoźnicy jeżdżą tą trasą nawet 150 razy na dobę (także nocą)! To najczęstsze połączenie autokarowe na Wyspach Brytyjskich.

Wybierając się do Londynu tanimi liniami (choćby Ryanairem) i uwzględniając przesiadkę na autobus do Oksfordu, najlepiej zabierz ze sobą tylko bagaż podręczny. Pomocna może się okazać nasza walizka kabinowa Oxford. Jeśli podoba Ci się ten akademicki design, nawiązujący do mody retro, możesz od razu zaopatrzyć się w cały zestaw 3 walizek Oxford. Z tymi solidnymi i gustownymi produktami nic Cię nie zaskoczy!