Tydzień Okazji w PUCCINI + Darmowa Dostawa darmowa-dostawa

City Break z Puccini – mała włóczęga po Londynie

Londyn Tamiza, Tower Bridge z lotu ptaka

Marzy Ci się spacer brukowanymi uliczkami po zakątkach, którymi snuł się Sherlock Holmes? A może chcesz spróbować dostać się do Ministerstwa Magii, używając windy w czerwonej budce telefonicznej? Odwiedź Londyn i włócz się do woli osnutymi przez mgłę chodnikami. Żeby się jednak nie zgubić podczas swojego city breaku, rzuć okiem na mini przewodnik Puccini i dowiedz się, czyimi śladami najlepiej podążać.

Londyn – stolica Imperium Brytyjskiego

Swój dzisiejszy charakter Londyn zawdzięcza temu, że przez stulecia miasto to było stolicą imperium, które obejmowało rejony na całym świecie. Obecnie 20% jego populacji to ludzie urodzeni w Azji, Afryce i na Karaibach. Tysiące są natomiast potomkami imigrantów, którzy pojawili się tu w poprzednich wiekach. Taki klimat wpływa na kulturalną różnorodność miasta i jego bogatą ofertę. Trafisz tu zarówno do słynnego w Soho Chinatown, jak i do polskich sklepów z naszymi lokalnymi produktami.

Londyn jest największą metropolią zachodniej Europy i trzecią największą na całym kontynencie (zaraz po Moskwie i Stanbule). Miasto nie tylko zostało doskonale skomunikowane z innymi krajami Unii Europejskiej, ale stanowi też idealną bazę wypadową do bardziej egzotycznych krajów. To największy międzynarodowy węzeł transportu lotniczego. Pasażerów obsługuje aż 6 lotnisk: Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City i Southend. Jest więc w czym wybierać, zwłaszcza że Londyn to jedna z ulubionych destynacji tanich europejskich przewoźników, takich jak: WizzAir, Ryanair czy easyJet. Obsługują oni loty z wielu polskich miast.

Miasto rodziny królewskiej

Jednym z tropów, jakie warto podjąć, jest wycieczka śladami brytyjskich monarchów. Londyn jako miejscowość licząca sobie 2000 lat może wciągnąć Cię swoją historią na wiele długich dni. Nie tylko zapoznasz się tu z bezcennymi artefaktami zgromadzonymi w wiekowych muzeach, ale możesz również podziwiać pałace i rezydencje, w których cały czas urzędują władcy. Do najistotniejszych lokalizacji tego typu bez wątpienia należy:

  • Pałac Buckingham – oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów w Londynie. Nie dość, że jest to największy na świecie pałac królewski, a zarazem wyjątkowy zabytek późnego baroku, to jeszcze od 1837 roku jest nieustannie używany przez brytyjskich władców. Obecnie rezyduje w nim królowa Elżbieta II. Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest obecnie w domu, spójrz na sztandar królewski – jeżeli wisi na pełnej wysokości, to znaczy, że monarchini aktualnie zamieszkuje właśnie tu. Główną atrakcją w tym miejscu jest obserwacja uroczystej zmiany warty, która ma miejsce codziennie o 11.30 (od sierpnia do marca co drugi dzień).

 

  • Pałac Kensington – rezydencja zajmowana przez tych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, którzy nie posiadają osobnych siedzib. To swego rodzaju apartamentowiec, który zamieszkują obecnie między innymi William i Kate z dziećmi oraz Harry i Meghan.

 

  • Pałac Westminsterski – zapierający dech w piersiach neogotycki budynek, pełniący obecnie funkcję brytyjskiego Parlamentu (od XIII wieku). Choć jego historia sięga nawet 1016 roku, w 1834 spłonął on w pożarze. Odbudowany niewiele później, ucierpiał ponownie podczas nalotów niemieckich w trakcie II wojny światowej. Wiąże się z nim również historia o pamiętnym 5 listopada 1605 roku, kiedy to Guy Fawkes wraz z innymi spiskowcami próbował wysadzić Parlament w celu zabójstwa króla Jakuba I. To również w tym miejscu znajdziesz symbol Londynu - wieżę zegarową Big Ben.

Nie zapomnij też o bardzo ważnej dla historii Anglii fortecy Tower of London oraz chętnie fotografowanym moście Tower Bridge. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie klimatycznych doków Św. Katarzyny.

Śladem literackich herosów

Londyn pozwoli Ci nie tylko pogłębić swoją wiedzę i zainspirować się wielkimi historycznymi postaciami. Da Ci również chwilę wytchnienia i możliwość ucieczki w fikcyjny świat. Nie sposób wręcz zliczyć, ile fabuł książek, filmów i seriali odgrywa się w tym klimatycznym mieście. Rzeczywistość i świat wyobraźni zacierają się w wielu kultowych obecnie miejscach. Przykładem może być choćby stacja kolejowa Paddington, która obecnie kojarzona jest głównie z sympatycznym misiem o tym samym imieniu. To właśnie na tym dworcu Miś Paddington w książce Michaela Bonda poznał rodzinę Brownów – swoich nowych gospodarzy. Obecnie na stacji można kupić liczne pamiątki związane z tym bohaterem.

Jeśli stacja Paddington zasługuje na uwagę, to co powiedzieć o dworcu King’s Cross? To przecież stąd co roku 1 września młodzi czarodzieje wyruszają do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W książkach J.K. Rowling o Harrym Potterze stacja odgrywa ogromną rolę, dzięki czemu na stałe zapisała się w historii i kulturze Londynu. Jedna ze ścian dworca została przeznaczona na pamiętny peron 9 i ¾, przy którym dziś można zrobić sobie zdjęcie z wózkiem, który w niej znika…

Peron 9 i 3/4 King's Cross Londyn

Zdecydowanie dłużej niż Harry Potter londyńskie chodniki szlifuje Sherlock Holmes. Niezapomniany detektyw, który przez lata doczekał się mnóstwa różnych wcieleń, zamieszkiwał lokal przy Baker Street 221b. Co ciekawe, taki adres nie istniał w trakcie pisania książek przez Arthura Conana Doyle’a. Powstał dopiero w 1932 roku, a poświęcone Holmesowi i Watsonowi muzeum znajduje się między budynkami 237 i 241.

Londyn – centrum rozrywki

Nie musisz snuć się śladami postaci z kart historii czy literatury, by czerpać przyjemność z wizyty w Londynie. Możesz oddać się rozrywce, której w stolicy Wielkiej Brytanii na pewno Ci nie zabraknie. Miasto tętni życiem nie tylko za dnia, ale i całą noc. Liczne atrakcje znajdziesz między innymi w rejonie Trafalgar Square i Piccadilly Circus. Kluby muzyczne należą do najlepszych na świecie, ale nic nie przebije klimatu angielskich pubów. Bawią się w nich zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Kibice różnych drużyn wspólnie oglądają mecze i wbrew pozorom sporo jest przy tym śmiechu, śpiewów i tańca.

Jeśli wolisz spokojniejszy odpoczynek, wybierz się na przejażdżkę London Eye – atrakcyjnym diabelskim młynem, który pozwala na podziwianie widoków nad Tamizą. Relaksu zaznasz również w rozległym Hyde Parku czy London Zoo – trzecim największym ogrodzie zoologicznym na świecie.

Będąc w temacie rozrywki, nie sposób nie wspomnieć też o wpływie, jaki na Londyn wywarli legendarni Beatlesi. Zebra na ulicy Abbey Road, uwieczniona na okładce płyty o takim właśnie tytule, przyciąga nie tylko zagorzałych fanów zespołu, ale i zwykłych turystów, którzy chcą sfotografować się na środku ruchliwej jezdni… Prawdziwi wielbiciele The Beatles znajdą w Londynie znacznie więcej śladów aktywności bandu – niektórzy przewodnicy oferują nawet wycieczki tematyczne tego typu.

Piccadilly Circus Londyn

Jak spakować się do Londynu?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz się do Londynu na trzydniowy city break, czy nawet na dwutygodniową eksplorację wszystkich muzeów, z pomocą przyjdzie Ci kolekcja walizek Puccini London. Znajdziesz w niej zarówno kabinówki, jak i duże walizki, które pozwolą Ci przywieźć z Anglii masę zakupów (musisz tam spróbować shoppingu!). To solidne produkty, bez problemów zdające egzamin nawet w niełatwych warunkach kapryśnej pogody Wysp Brytyjskich.