darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + WALIZKI AŻ DO -80%

City Break z Puccini – na czym dokładnie polega moda na „miejski wypad”?

City breakJeszcze w poprzedniej dekadzie urlop każdemu Polakowi kojarzył się raczej z wyjazdami nad morze, górskimi wycieczkami i tygodniami spędzonymi pod namiotami na Mazurach. Czasy zmieniają się jednak bardzo dynamicznie, a wraz z nimi oblicze wczasów. Dziś wystarczy wziąć w pracy dzień lub dwa wolnego, by psychicznie sobie odpocząć i zwiedzić przy okazji kawałek świata. Moda na tak zwane wyjazdy city break dotarła do naszego kraju wraz z tanimi lotami i z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna. Co trzeba wiedzieć o podróżowaniu w taki sposób?

Czym właściwie jest city break?

Wyjazd city break to nic innego jak parodniowa wycieczka, której celem jest zwiedzanie jakiegoś miasta. Taka podróż charakteryzuje się krótkim czasem trwania, raczej niewielkim dystansem i aktywnym wypoczynkiem. Nie nazwiemy więc city breakiem dwutygodniowych wakacji all inclusive nad Bałtykiem. Ale trzydniowy spacer po Budapeszcie już tak.

City breaki swoją magię zawdzięczają temu, że szybko się zaczynają i szybko się kończą. Jest to zarówno ich zaleta, jak i wada. Dzięki krótkiemu okresowi trwania masz pewność, że wyciśniesz z takiego wyjazdu, ile tylko się da. Nie zdążysz się znudzić, pokłócić z towarzyszami podróży i wydać oszczędności życia na gofry z bitą śmietaną. Z drugiej strony trudno powstrzymać łzy smutku, kiedy ostatni dzień urlopu i myśl o brutalnym powrocie do pracy dopadają Cię w chwili, gdy bawisz się najlepiej… Coś za coś.

City break = tanie lotyCity break to tanie loty

Miejskie wypady nierozerwalnie wiążą się z tanimi liniami lotniczymi. To ich pojawienie się umożliwiło podróżowanie w taki sposób. Bez planowania, przygotowań i przesadnego pakowania. Spontaniczne wyjazdy, których główną przyczyną jest po prostu… okazja w postaci nieprzyzwoicie tanich biletów lotniczych. Jednego dnia nawet przez myśl nie przejdzie Ci jakikolwiek urlop, drugiego wybierasz się do Paryża – tylko dlatego, że przelot kosztuje śmieszne pieniądze.

Europejscy przewoźnicy budżetowi, tacy jak Ryanair i Wizzair, łączą stolice Starego Kontynentu rozbudowaną siatką rejsów. Dzięki temu bez trudu dostaniesz się do największych i najważniejszych miast, nie wydając na to wcale fortuny. W taki sposób każdego roku możesz odwiedzić przynajmniej kilka destynacji, wzbogacając swoje podróżnicze portfolio. City breaki nie pożerają bowiem ani ogromnego budżetu, ani wiecznie niewystarczających zasobów urlopowych.

Gdzie wybrać się na city break?

Trudno się dziwić, że wyjazdy city break są obecnie szalenie popularne w Europie. To niewielki kontynent, którego stolice leżą w stosunkowo bliskich odległościach od siebie. Nie bez znaczenia jest również Strefa Schengen UE, ułatwiająca przekraczanie politycznych granic do granic możliwości. Wystarczy parę godzin lotu, by znaleźć się w zupełnie nowym miejscu i zatopić w innej kulturze. Żadnych skomplikowanych odpraw paszportowych, czekania w kolejkach i męczących podróży. Wskakujesz do samolotu i po chwili wysiadasz w dowolnej stolicy Unii Europejskiej.Notre Dame nad Sekwaną w Paryżu

Wybór pada więc najczęściej na takie miasta jak Rzym, Paryż, Madryt, Ateny czy Londyn. O tym ostatnim pisaliśmy już zresztą na naszym blogu. Zainteresowaniem cieszą się jednak nie tylko stolice. Mniejsze miasta, o równie dużym znaczeniu historyczno-kulturalnym, także przyciągają rzesze amatorów city breaków. Za przykład niech posłuży opisywany przez nas niedawno Oksford. Artykuły poświęciliśmy również takim mekkom turystycznym jak Barcelona oraz Mediolan.

Zdarzają się wyjazdy, które łatwo podciągnąć pod kategorię city break, mimo że nie spełniają wszystkich jej kryteriów. Dzięki coraz atrakcyjniejszym cenom łatwo jest na przykład wybrać się za ocean. Trudno tu mówić o niedalekim dystansie, lecz w dzisiejszych czasach podróż do Nowego Jorku wcale nie zajmuje wiele czasu. Czterodniowa wycieczka na Manhattan? Dlaczego nie! Na naszym blogu proponowaliśmy też city break w kanadyjskim Montrealu.

Innym kryterium city break, które można naciągnąć, jest sama definicja miasta. Wyjazdy tego typu polegają bowiem najczęściej na zwiedzaniu metropolii. Kojarzą się ze szlifowaniem średniowiecznych uliczek, oglądaniu muzeów, zamków i kosztowaniu lokalnej kultury. Nieraz jednak wybór pada na jakąś śródziemnomorską wysepkę, na której próżno szukać wielkich miast. Nadal jest co zwiedzać, ale nie oszukujmy się – większość czasu przeznaczysz na plażowanie. Właśnie tak może wyglądać city break na Santorini bądź wycieczka na Rodos.

City break – dlaczego warto?Budapeszt idealny na city break

Wyjazdy city break to doskonała okazja na chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Dlatego właśnie w ostatnich miesiącach zachęcamy do podróży w takim stylu. Każdy może sobie na nie pozwolić. Poznajesz dzięki nim inne kultury, bawisz się w najpopularniejszych miejscach, chłoniesz atmosferę… Wygodne przemieszczanie się po świecie ułatwiają Ci oczywiście solidne i zaprojektowane w zgodzie z najnowszymi trendami walizki Puccini. Zapoznaj się z kolekcjami Paris, Vienna czy Verona. Wybierz model odpowiedni dla swoich potrzeb i ruszaj przed siebie!

 

UA bez