City Break z Puccini – podbijamy Nowy Jork!

Statua Wolności w Nowym Jorku

Start spreadin’ the news I’m leaving today. I want to be a part of it – New York, New York – śpiewał Frank Sinatra. Najludniejsze miasto Stanów Zjednoczonych zainspirowało wielu. To kolebka superbohaterów, a zarazem bodaj najczęściej niszczona metropolia w kinie science fiction. Każdego roku odwiedza ją ok. 50 milionów turystów. To, ile miasto ma do zaoferowania, najlepiej oddają przydomki, którymi się je określa: „stolica świata” czy „miasto, które nigdy nie śpi”. Nowy Jork obowiązkowo musi znaleźć się na liście każdego podróżnika. Podczas tej wycieczki będziesz potrzebować solidnych walizek, które pomieszczą naprawdę sporo! Zapoznaj się więc z kolekcją New York i ruszaj z nami do Wielkiego Jabłka!

Dom King Konga, czyli miasto drapaczy chmur

Nowy Jork rozpoznawalny jest przede wszystkim dzięki panoramie, którą tworzą najsłynniejsze wieżowce świata. Już 10 lat temu w mieście znajdowało się ich ponad 5,5 tysiąca, z czego aż 50 osiągało przynajmniej 200 metrów. Więcej takich drapaczy chmur mieści się jedynie w Hongkongu. Do najpopularniejszych budynków należy niewątpliwie Empire State Building – jego charakterystyczna sylwetka generuje niekończące się skojarzenia popkulturowe.Empire State Building w Nowym Jorku

Jako że Nowy Jork nie należy do wiekowych miast, podziwiać można w nim głównie architekturę modernistyczną i współczesną. W stylu art déco zaprojektowany został na przykład Chrysler Building z 1930 roku. Łatwo rozpoznać go po stożkowym szczycie i stalowej iglicy, choć jego najbardziej charakterystycznymi elementami są gargulce w kształcie orłów. W popkulturze niejeden samozwańczy mściciel w pelerynie przysiadywał na nich, żeby spojrzeć z góry na swoje ukochane miasto.

Nowy Jork to nie tylko drapacze chmur, ale i szeregowe kamienice, z których słynie Harlem. Charakterystyczne dla zabudowy miasta są również drewniane, dachowe wieże ciśnień. To pozostałość po regulacjach prawnych z XIX wieku, kiedy takich konstrukcji wymagano we wszystkich obiektach liczących powyżej sześciu pięter.

Wyrwa w betonowej dżungli – Central Park

W Nowym Jorku parki miejskie zajmują 110 kilometrów kwadratowych, a publiczne plaże – 23 kilometry długości. Central Park jest najczęściej odwiedzanym parkiem w całych Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na Manhattanie i oferuje liczne atrakcje – stawy, jeziora, lodowiska, ogród zoologiczny i ogromny zbiornik retencyjny. Możesz wybrać się tam również do malowniczego zamku Belvedere, muzeum sztuki, na historyczną karuzelę czy do teatru marionetek.Central Park w Nowym Jorku

Obserwując Nowy Jork z góry – na przykład z „Top of the Rock” w kompleksie Rockefeller Center – Central Park robi wrażenie. Stanowi bowiem zieloną „wyrwę” w szarej masie otaczających go budynków. Przyciąga 25 milionów gości każdego roku (najczęściej odwiedzany park w USA) i bywa miejscem organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Istotną informacją dla Polaków może być fakt, że najbardziej okazałym pomnikiem na terenie parku jest monument króla Władysława Jagiełły.

Central Park jest zdecydowanie największym terenem zielonym Nowego Jorku, ale nie jedynym. Innymi wartymi wspomnienia parkami są Prospect Park na Brooklynie oraz Flushing Meadows-Corona Park w Queens. Nowojorczycy wbrew pozorom mają więc gdzie odpoczywać od zgiełku wielkiego miasta.

Strategiczne miejsca Nowego Jorku, czyli Manhattan w pigułce

Nowy Jork nadaje się na destynację city break w nie mniejszym stopniu niż miasta europejskie. Choć podróż trwa znacznie dłużej, w ofertach przewoźników często można znaleźć loty w bardzo atrakcyjnych cenach. Wielkie Jabłko to ogromna metropolia, której zwiedzanie potrafi pochłonąć mnóstwo czasu. Dlatego jeśli Twoje zasoby są ograniczone, musisz mądrze wyselekcjonować miejsca, które chcesz zobaczyć. Bez wątpienia większość najpopularniejszych atrakcji mieści się na Manhattanie.

Centrum świata to Times Square. Najbardziej rozpoznawalne skrzyżowanie na całej Ziemi, rozświetlone dziesiątkami telebimów, to zarazem stolica światowego przemysłu muzycznego. Mieści się tam kilkadziesiąt teatrów broadwayowskich, które przyciągają tysiące widzów i stanowią marzenie najbardziej ambitnych artystów.Times Square w Nowym Jorku

Podróż od Central Parku, Times Square i legendarnych wieżowców kontynuuj na południe Manhattanu. Tam znajdziesz między innymi kompleks Wolrd Trade Center, którego ukończenie planowane jest na 2021 rok. Najczęściej odwiedzanym tutaj miejscem jest pomnik i muzeum poświęcone ofiarom zamachu terrorystycznego z 2001 roku. Dwie wielkie wyrwy w ziemi, zaaranżowane na fontanny, robią piorunujące wrażenie i zmuszają do refleksji.

Kierując się jeszcze kawałek dalej na południe, dotrzesz do Wall Street, czyli centrum finansowej dzielnicy miasta, a zarazem całego świata. To największa giełda papierów wartościowych. O ile Broadway śni się po nocach aktorom i muzykom, Wall Street przyciąga bezwzględnych inwestorów o zimnej krwi. Turyści, którym terminy giełdowe niewiele mówią, powinni przynajmniej zrobić sobie zdjęcie przy brązowym posągu szarżującego byka i zapewnić sobie sukces finansowy, dotykając go… w czułe miejsce.

Nie tylko wieżowce – wyrwij się poza Manhattan

Choć zdecydowanie najpopularniejszą dzielnicą Nowego Jorku jest Manhattan, przy większej ilości czasu na zwiedzanie warto zapuścić się nieco dalej w miasto. Do sąsiedniej dzielnicy prowadzi jeden z symboli miasta – Most Brookliński. Trudno zliczyć, ile razy ta wspaniała konstrukcja ucierpiała w kinie sci-fi z rąk kosmitów bądź bestii wyłaniających się z odmętów zatoki. To jedno z tych miejsc Nowego Jorku, gdzie turyści najchętniej się fotografują.Brooklyn Bridge w Nowym Jorku

Jeżeli dotrzesz na drugi brzeg, znajdziesz się na Brooklynie. Dzielnica ta jest nazywana miastem domów, gdyż stanowi „sypialnię” dla nowojorczyków pracujących na Manhattanie. Możesz spotkać się także z określeniem miasta drzew, które wzięło się z dużej liczby parków w tym rejonie. Niewątpliwie ciekawym miejscem na Brooklynie jest plaża Coney Island, oferująca całodniową i całonocną rozrywkę. Jeśli nie kąpiel słoneczna, spacer promenadą czy drink w barze, to wizyta w akwarium bądź szaleństwo w lunaparku… Każdy znajdzie tam atrakcje dla siebie.

Będąc z powrotem na Manhattanie i docierając nad wody rzeki Hudson wpadającej do Oceanu Atlantyckiego, wsiądź na darmowy prom pływający na Staten Island. Jego dach to najlepsze miejsce do fotografowania symbolu Nowego Jorku, czyli Statuy Wolności. Jeśli nie musisz oszczędzać i pozwala Ci na to czas, możesz zawsze wykupić wycieczkę, która obejmuje zwiedzane tego wyjątkowego posągu.

City Break w Nowym Jorku? Dlaczego nie!

Do Stanów Zjednoczonych tanie linie lotnicze z Polski nie latają. Nie znaczy to wcale, że wycieczka do Nowego Jorku musi kosztować Cię majątek. Ceny lotów są coraz bardziej atrakcyjne, a zakwaterowanie na miejscu nie wykracza poza granice rozsądku. Ze względu na dość długą podróż warto poświęcić na tę wycieczkę przynajmniej 5 – 7 dni, ale jeśli masz możliwość spędzić w tym niesamowitym mieście choćby jedną dobę, koniecznie z niej skorzystaj. Wszędobylskie żółte taksówki, miliony świateł, niepowtarzalny gwar i ludzie… wspaniali, jedyni w swoim rodzaju, mówiący ponad 800 językami (!) ludzie. Tego miasta po prostu trzeba doświadczyć.

Nie zapomnij, żeby na podbój Nowego Jorku odpowiednio się spakować. Proponujemy stworzone na tę okazję walizki New York. To produkty z twardego tworzywa, dostępne w różnych rozmiarach i perfekcyjnie odpowiadające na potrzeby wymagających podróżników. Na bagaż podręczny doskonale nadadzą się natomiast torby podróżne bądź plecaki z kolekcji Manhattan, dzięki którym najpotrzebniejsze rzeczy zawsze będziesz mieć przy sobie.