darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + WALIZKI AŻ DO -80%

City Break z Puccini – poznaj odległy Montreal

Panorama MontrealuMontreal to drugie co do wielkości miasto Kanady, główny ośrodek kulturalny francuskojęzycznej części kraju. Jego charakter jest absolutnie unikalny – mimo pozornych podobieństw daleko mu zarówno do wielkich metropolii Stanów Zjednoczonych, jak i historycznych miast Europy. W Montrealu znajdziesz nie tylko tętniące życiem centrum, ale i przestronne parki. Twoją uwagę zwrócą również oryginalne budynki będące pamiątką po dwóch dużych imprezach, które zorganizował Montreal – Wystawie Światowej 1967 i Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976. My tymczasem uzupełniliśmy asortyment Puccini właśnie o kolekcję walizek Montreal – ile mają wspólnego z kanadyjskim miastem?

Małe miasto, wielkie imprezy

Montreal nie jest dużą metropolią – zamieszkuje go jedynie ponad 1,5 miliona osób. Mimo to w latach 60. i 70. podjął się organizacji wydarzeń o światowym zasięgu. W efekcie miasto wzbogaciło się o wiele ogromnych inwestycji. Powstał na przykład system metra, który do dziś robi wrażenie na turystach. Dlaczego? O tym za chwilę. Poza oczywistościami, takimi jak autostrady czy lotnisko, stworzono tereny wystawowe na sztucznej wyspie, wielki Stadion Olimpijski i liczne obiekty sportowe. Nie znaczy to wcale, że obie imprezy były skazane na sukces. Igrzyska na przykład okazały się finansową klapą i na trzy dekady zadłużyły Montreal. Faktem jest jednak, że infrastruktura Montrealu dzisiaj nie ma sobie równych wśród kanadyjskich metropolii.

Znajdź idealny punkt obserwacyjny

Najlepszy widok na Montreal rozpościera się z najwyższego punktu miasta, czyli wzgórza Mont Royal (właśnie od „Wzgórza królewskiego” miejscowość wzięła swoją nazwę w okresie kolonizacji). Spacer na sam szczyt zmusi Cię do odrobiny wysiłku i zajmie około 30 minut. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż panorama Montrealu i oglądane z góry wieżowce to krajobraz niecodzienny. Zawsze możesz zdecydować się również na autobus, który parkuje przy samym punkcie widokowym.Montreal - widok ze wzgórza Mount Royal

Park Mont Royal to jednocześnie jeden z największych terenów zielonych miasta. Zaprojektował go ten sam architekt, który na swoim koncie ma nowojorski Central Park, opisywany przez nas szerzej w zeszłym tygodniu. Park to kilometry ścieżek, wprost stworzonych do aktywnego wypoczynku, zbiornik wodny, a także klimatyczne cmentarze, na których spoczęli znamienici Kanadyjczycy oraz żołnierze polegli podczas wojen.

Przy okazji parków miejskich warto wspomnieć również o parku Jean-Drapeau. Znajduje się on na wyspie, a dotrzeć do niego można na przykład przemierzając most Jacques-Cartier. Z konstrukcji tej podziwiać możesz z kolei portową część miasta. W samym środku wspomnianego parku znajdziesz również oryginalny projekt Biosphère, czyli wielkiej kuli otaczającej budynek Muzeum Środowiska.

Biosphere Muzeum Środowiska w Montrealu

Co z tym metrem?

Wspomnieliśmy wcześniej, że montrealskie metro robi duże wrażenie. Dlaczego? Przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze podziemne stacje to miniaturowe galerie sztuki. Znajdziesz tam dekoracyjne instalacje zachwycające swoim minimalizmem i nawiązaniami do estetyki lat 60. – czasów dla tego miasta przełomowych. Mozaiki, malowidła i murale uprzyjemnią czas oczekiwania każdemu pasażerowi kolejki. Po drugie zaś stacje metra, jak i jego korytarze to część czegoś znacznie większego – podziemnego Montrealu

Underground City jest swego rodzaju ewenementem. To olbrzymia sieć połączonych ze sobą tuneli, schodów, centrów handlowych, hoteli, uczelni, restauracji, hoteli i biur. Wyobraź sobie, jak łatwo zabłądzić w takim labiryncie! Łącznie ma on 33 kilometry długości. Podziemne miasto powstało z myślą o komforcie pieszych – z jednej strony łatwiej im przemieszczać się poza zatłoczonymi ulicami, a z drugiej pozwala im to schować się przed mrozem. Pamiętaj, że w Kanadzie -20 stopni Celsjusza zimą to raczej norma.

Tymczasem na powierzchni Montrealu

Wbrew pozorom nowoczesne miasto, jakim jest Montreal, ma do zaoferowania również wiele klasycznych atrakcji – muzea oraz zabytki architektoniczne z poprzednich stuleci. Wśród najbardziej rozpoznawalnych budowli znajduje się bazylika Notre-Dame, przypominająca nieco tę paryską. Niektórzy mogą być jednak zaskoczeni, jak kolorowe jest jej wnętrze. Punkt obowiązkowy na mapie Montrealu! Ciekawostką, która na pewno nie umknie Twojej uwadze, jest fakt, że to w tej świątyni Celine Dion w 1994 roku wzięła ślub.

Place D'Armes i bazylika Notre Dame w Montrealu

Bazylika wyznacza ścisłe centrum Starego Miasta. Znajduje się przed nią Place d’Armes – miejsce spotkań, odpoczynku i… robienia zdjęć. Jedno z najpopularniejszych miejsc Montrealu. Warto też odejść kawałek od centrum i obejrzeć kamieniczki przy Square Saint-Louis. To niewielki skwer otoczony kolorowymi, nieco bajkowymi budyneczkami.

W tej samej okolicy znajdziesz rozrywkowe ulice, pełne knajp, dyskotek i barów – Saint Denis i Saint Laurent. To rejon, w którym dobrze poczują się hipsterzy – zjesz tutaj najwymyślniejsze dania i napijesz się drinków niespotykanych na co dzień w zwykłych pubach. Urokiem tego miejsca są również wszechobecne murale, nadające całemu miastu niepowtarzalny, alternatywny klimat.

Bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o rozrywkę, jest jednak w Montrealu ulica Sainte Catherine. Obrastają ją sklepy, restauracje i rozliczne instytucje kultury. Największą sławą cieszy się jej wschodnia część, zlokalizowana w gejowskiej dzielnicy Le Village. Kuchnie z całego świata, bary i oczywiście sklepy oraz lokale „tylko dla dorosłych” – nie można się tu raczej nudzić. Jednym z ciekawszych zwyczajów jest możliwość wniesienia do niektórych tutejszych restauracji własnego wina lub piwa. Raczej nie do pomyślenia u nas, prawda?

Co łączy kolekcję walizek z kanadyjskim miastem?

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile wspólnego ma nowa kolekcja walizek Puccini z kanadyjską metropolią o niepowtarzalnym charakterze. Poza wdzięczną nazwą „Montreal” łączy je właśnie owa niepowtarzalność – wyjątkowy styl. Warto również przytoczyć historię zorganizowania przez niewielkie miasto ogromnych, światowych imprez – igrzysk oraz EXPO. Takie są właśnie również kabinówki Montreal – małe, niepozorne, lecz stworzone do wielkich rzeczy. No i zostaje jeszcze kwestia podziemnego miasta… Montreal (tak miasto, jak i walizka) pomieści znacznie więcej, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

 

UA bez