darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + WALIZKI AŻ DO -80%

City Break z Puccini – rymuje się z „Santorini”!

Widok Santorini GrecjaSama nazwa tej greckiej wyspy brzmi pięknie, a co dopiero, gdy w kontekście city break zestawi się ją z nazwą naszej firmy. To nie przypadek. Wizytówka Grecji to doskonała destynacja na krótki wyjazd, niezależnie od pory roku. Na pewno kojarzysz krajobraz, na który składają się urokliwe budyneczki o białych ścianach i niebieskich dachach. To widok znany z każdej pocztówki z Santorini. Warto zobaczyć go na własne oczy. Pakuj walizki – lecimy na Cyklady!

Cykady na Cykladach

Santorini, czyli po polsku Santoryn, wraz z kilkoma mniejszymi wyspami o tej samej nazwie, wchodzi w skład archipelagu Cykladów. Ich dzisiejszy kształt to efekt ogromnej eksplozji wulkanu Thera, do której doszło ok. XVI wieku przed naszą erą. Wybuch był tak potężny, że część wyspy zapadła się pod powierzchnię morza. Tsunami oraz jego skutki niektórzy badacze wiążą z legendą o zatopieniu Atlantydy…

Archipelag Santorini przetrwał i choć pozostawał niezasiedlony przez kilkaset lat, dziś znów tętni życiem. Przyciąga turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym klimatem, mimo że nie tak dawno – bo w 1956 roku – został niemal doszczętnie zniszczony. Tym razem… przez trzęsienie ziemi.

Santorini to kierunek idealny chyba dla każdego. Niezależnie od tego, czy szukasz aktywnego wypoczynku, błogiego lenistwa, czy zwiedzania, znajdziesz tu coś dla siebie. Podobnie jak opisywany przez nas ostatnio Rodos, Santorini pełne jest atrakcyjnych zabytków, nie mówiąc już o niebiańskich plażach. Gdzie nie może Cię zabraknąć?Panorama Santorini Grecja

Oia i inne perełki Santorini

Widokiem, który nierozerwalnie wiąże się z Santorynem, są białe domki wioski Oia. Miejscowość wzniesiono na krawędzi dawnego krateru wulkanu, tuż nad brzegiem Morza Egejskiego. Podczas trzęsienia ziemi Oia została zniszczona, lecz szczęśliwie odbudowano ją, dzięki czemu odzyskała swój dawny charakter. Jedną z aktywności, którym musisz oddać się w tym miejscu, jest podziwianie zachodu słońca. Czerwona tarcza podświetla jasne ściany budyneczków, sprawiając, że widok zapada w pamięć na zawsze.

Do charakterystycznych budynków w Oia oraz jej okolicach należą między innymi kościółki. Znajdziesz ich tam niemal 70. Szukaj ich na przykład w Megalochori czy Mesa Gonii. Jednym z najczęściej uwiecznianych na zdjęciach obiektów jest kościół św. Mikołaja, zainteresowaniem cieszy się również świątynia Panagia Platsani.

W Oia przespaceruj się także po klimatycznym porcie Ammoudi. To nie tylko piękne widoki, mała plaża i niezapomniana atmosfera, ale też miejsce, gdzie spróbujesz prawdopodobnie najsmaczniejszej w całej Grecji smażonej ryby. Zanim wioskę podbili turyści, była ona bowiem miejscowością żeglarzy i marynarzy. Przypomina o tym interesujące Muzeum Morskie.Morze Santorini Grecja

Fira – główne miasto Santorini

Fira nie jest tak urzekająca jak Oia, ale stanowi zdecydowanie bardziej skomercjalizowane miasto. Przyciąga więc atrakcyjnymi kurortami i bogatą ofertą nocnego życia. Znajdziesz tam jednak nie tylko kluby, bary i restauracje. To również miejscowość historyczna, a przede wszystkim – najlepsze miejsce do obserwacji malowniczej kaldery wulkanu. Uracz się więc lampką greckiego wina i rozkoszuj się tym niecodziennym widokiem.

Fira słynie między innymi z Ortodoksyjnego Soboru Metropolitalnego, czyli katedry grekokatolickiej. Powstała w 1827 roku świątynia z zewnątrz przyciąga wzrok białymi ścianami i łukowatymi elementami konstrukcji. W wewnątrz natomiast podziwiać można jej efektowne mozaiki i freski.

Inną świątynią zasługującą na uwagę w tym miejscu jest katolicka Katedra św. Jana Chrzciciela. Swoją brzoskwiniową fasadą kontrastuje z białymi budynkami bizantyjskimi wokół. Ona również musiała zostać odnowiona po trzęsieniu ziemi – ponownie otwarto ją w roku 1975. Dziś wrażenie robi przede wszystkim jej wieża zegarowa z dzwonami.

Czas trochę odpocząć

Zwiedzać można dużo, ale powiedzmy sobie szczerze – po co jest urlop, jeśli nie po to, żeby odpoczywać? Plaże Santorini zaoferują Ci znacznie większą różnorodność niż sama zabudowa wyspy. Nie zabraknie Ci tam ani wybrzeży kamienistych, ani piaszczystych. Możesz opalać się plażach dzikich, jak i na tych z pełną infrastrukturą. Mało tego – bogactwo wyboru obejmuje nawet kolor podłoża. Wolisz więc plażę białą, czarną czy czerwoną?Czerwona plaża na Santorini w Grecji

Na Białą Plażę dostaniesz się tylko łodzią, ale warto się trochę wysilić. Trudny dostęp nadaje jej wyjątkowy charakter. Plaża czarna znajduje się w Kamari, a kolor swój zawdzięcza wulkanicznemu piaskowi. Czerwona (Paralia Kokkini) z kolei uchodzi bodaj za najpiękniejszą na całej wyspie. Kamyczki w zatoce zostały zabarwione na rdzawą barwę przez wypływającą z wulkanu lawę. Możesz więc wybrać jedną z tych plaż albo zdecydować się na jeszcze inną. Na Santorini nie tylko się poopalasz, ale też aktywnie spędzisz czas – do dyspozycji windsurfing, nurkowanie i wiele więcej.

Kiedy i jak lecieć?

Wybierając się na Santorini, koniecznie zapoznaj się z naszą nową kolekcją walizek: Puccini Santorini! City break na tej greckiej wyspie nie wymaga dużego pakowania – wystarczy Ci któraś z naszych kabinówek, zwłaszcza jeśli wybierasz się tam w okresie pomiędzy kwietniem a listopadem. W miesiącach zimowych może przydać się cieplejsza bluza i kurtka przeciwdeszczowa.

Na Santorini dolecisz z wielu polskich miast – nie tylko samolotem Lufthansy, ale również tanich linii lotniczych, jak choćby Ryanaira. Na miejscu najlepiej jest wypożyczyć sobie samochód, ale komunikacja miejska również zda egzamin.

Nie zwlekaj z zaplanowaniem wakacji i już dziś zarezerwuj lot na Santorini bądź zapoznaj się z naszymi pozostałymi mini-przewodnikami po najciekawszych destynacjach city break!

 

UA bez