Co można przewozić w bagażu podręcznym Ryanair?

To była długa przerwa od podróży, prawda? Na szczęście epidemia koronawirusa w Europie wydaje się coraz bardziej opanowana, dlatego też otwierają się granice między poszczególnymi państwami, a samoloty znów wzbijają się w powietrze. Masz już nowe plany urlopowe? Jeśli zamierzasz skorzystać z oferty najpopularniejszego przewoźnika na naszym kontynencie - irlandzkiego Ryanaira - przyda Ci się krótki przewodnik dotyczący tego, co można spakować do bagażu podręcznego. Oto najważniejsze zasady!

Bagaż podręczny - co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym jest bagaż podręczny w samolotach Ryanaira. Każdy pasażer tej linii lotniczej może wnieść na pokład samolotu jedną torbę o wymiarach nieprzekraczających 40 x 25 x 20 centymetrów. To z reguły niewielki plecak, damska torebka lub teczka na laptopa. Bagaż ten powinien zmieścić się pod fotelem znajdującym się przed Tobą.

Jeżeli jednak chcesz zabrać ze sobą większy bagaż podręczny, zawsze masz taką możliwość. W innych liniach lotniczych tradycyjna walizka kabinowa o wymiarach 55 x 40 x 20 centymetrów zazwyczaj jest w cenie biletu, lecz podróżując z Ryanairem, musisz za nią dopłacić. W rzeczywistości wykupujesz wtedy Pierwszeństwo wejścia na pokład, uprawniające Cię zarówno do dwóch sztuk bagażu podręcznego (mała torba i pełnowymiarowa walizka kabinowa), jak i do skorzystania z kolejki pierwszeństwa podczas boardingu.

Jeśli interesuje Cię pakiet Pierwszeństwa wejścia na pokład, musisz się pospieszyć. Liczba pasażerów, którzy mogą wykupić tę opcję, jest limitowana. Ceny usługi zaczynają się od 6 euro / 29 złotych. Co w przypadku, gdy nie zdążysz załapać się na priority boarding, a chcesz zabrać ze sobą większy bagaż? Twoja walizka kabinowa zostanie wtedy potraktowana jako bagaż rejestrowany. Musisz zjawić się na lotnisku odpowiednio wcześnie, by nadać ją do luku przy stanowisku odprawy. Ceny takiej usługi zaczynają się w Ryanairze od 10 euro / 38 złotych.

Jeśli zastanawiasz się, która opcja jest bardziej korzystna, zdecydowanie polecamy Pierwszeństwo wejścia na pokład:

  • Wychodzi taniej niż rejestrowanie bagażu.
  • Nie musisz czekać w kolejce przed stanowiskiem odprawy.
  • Wszystkie rzeczy osobiste masz pod ręką w trakcie lotu.
  • Na lotnisku docelowym nie musisz czekać, aż Twój bagaż pojawi się na karuzeli.

Co możesz umieścić w bagażu podręcznym Ryanair?

Przepisy dotyczące tego, co wolno przewozić w torbie lub walizce wnoszonej na pokład samolotu, wynikają z kwestii bezpieczeństwa. Dlatego też nie musisz obawiać się, że w bagażu kabinowym zabraknie miejsca dla podstawowych artykułów, takich jak ubrania, buty, dokumenty, książki czy elektronika (o ile moc akumulatora nie przekracza 160 watogodzin). Do przedmiotów zakazanych należą jednak:

  • płyny i aerozole w opakowaniach przekraczających 100 ml,
  • broń,
  • narzędzia i niebezpieczny sprzęt sportowy,
  • materiały łatwopalne i wybuchowe,
  • substancje chemiczne i toksyczne,
  • ostre przedmioty.

Pakując się przed podróżą samolotem, pamiętaj, że najbardziej wartościowe rzeczy należy mieć zawsze przy sobie. Dlatego nie umieszczaj laptopa, dużej gotówki czy drogiej biżuterii w bagażu rejestrowanym!

Przydatne informacje dotyczące przewozu płynów

Jeśli w bagażu kabinowym chcesz przewieźć płyny (np. kosmetyki), musisz umieścić je w przezroczystych, zamykanych woreczkach o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Każdy z artykułów powinien znaleźć się w maksymalnie 100-mililitrowym opakowaniu. Jeśli któryś z produktów nie mieści się w tych limitach, przepakuj go do bagażu rejestrowanego. W tym przypadku nie obowiązują żadne ograniczenia.

Co można zabrać do samolotu Ryanaira? Podsumowanie

Przepisy Ryanaira dotyczące bagaży podręcznych nie odbiegają zbytnio od polityki innych linii lotniczych. Główna różnica polega na tym, że sam bilet nie uprawnia Cię do wniesienia walizki kabinowej na pokład. Lista przedmiotów dozwolonych i zakazanych pozostaje taka sama u większości przewoźników. Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami, odwiedź stronę ryanair.com.