Co robić w przypadku zagubienia bagażu na lotnisku?

Jedną z sytuacji, które mogą popsuć Twoje wakacje, jest zagubienie bagażu. Nie zdarza się to notorycznie, lecz takiego ryzyka nie można zupełnie wyeliminować. Im większe lotnisko, tym więcej walizek transportowanych jest każdego dnia. O pomyłkę nietrudno – zwłaszcza w przypadku źle oznaczonych bagaży oraz lotów z przesiadkami. Pocieszać powinien jednak fakt, że ogromna większość z zagubionych walizek odnajduje się w przeciągu doby. Inne najczęściej powracają do właściciela w przeciągu miesiąca. Zdarzają się również takie, które na dobre „wybierają wolność”, lecz w ich przypadku można liczyć na niemałe odszkodowania. Jak zatem radzić sobie, jeśli to Ty znajdziesz się w takiej sytuacji?

 1. Nie widzisz swojej walizki. Co dalej?

Przede wszystkim zalecana jest cierpliwość. Jeśli odbierając bagaż rejestrowany, na taśmie nie widzisz swojej walizki, nie panikuj. Być może nie została jeszcze wypakowana z samolotu. Jeżeli karuzela się zatrzymuje, a Ty wciąż nie masz swojej własności, jest to czas, aby zgłosić zgubę. Możesz tego dokonać w punkcie zagubionego bagażu. Trzeba tam okazać:

  • dowód tożsamości,
  • kwit otrzymany przy nadawaniu bagażu,
  • kartę pokładową.

Pracownik punktu poprosi także o szczegółowe opisanie walizki oraz jej zawartości. Na podstawie tych informacji sporządzi specjalny protokół, który w najgorszym przypadku da Ci możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Dokument zostaje zapisany także w systemie. W ten sposób zyskujesz pewność, że jeżeli walizka zostanie namierzona, trafi pod wskazany przez Ciebie adres. Przewoźnik powinien wysłać ją na swój koszt. Na etapie zgłaszania zguby możesz się już zorientować, jak długo trzeba będzie czekać na odzyskanie bagażu, oraz co należy robić, jeśli nigdy się on nie odnajdzie.

 2. Pewnie się znajdzie. A co, jeśli nie?

Najprawdopodobniej Twoja walizka nie pojawiła się na taśmie, ponieważ została skierowana na późniejszy lot. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy lotniska nie mają wystarczająco dużo czasu na odprawę bagażu. Dlatego warto nadać go jak najwcześniej. Jeśli walizka doleci do nas następnym lotem, prędko Cię odnajdzie. Jeżeli nie, przewoźnik powinien wesprzeć Cię w kwestii Twojego wyposażenia.

Biorąc pod uwagę fakt, że Twój dobytek zaginął, należy Ci się zapomoga na najpotrzebniejsze produkty. Może ona osiągnąć kwotę do 100 euro lub 100 dolarów. Czasem linie lotnicze oferują pieniądze na zakupy, czasem gwarantują za nie zwrot na podstawie przedstawionych im rachunków. Można również spotkać się z pakietami gwarantowanymi przez przewoźnika. Obejmują one produkty pierwszej potrzeby – na przykład przybory toaletowe, bieliznę itp.

 3. Już na pewno się nie znajdzie… więc odszkodowanie!

Jeśli Twój bagaż nie wraca z podróży już przynajmniej miesiąc, możesz rozpocząć proces żałoby. Nie wróci. Pozwól mu odejść i zajmij się formalnościami. Za tę niepowetowaną stratę należy Ci się odszkodowanie! Takimi sprawami zajmuje się Urząd Lotnictwa Cywilnego. Na mocy Konwencji Montrealskiej możesz ubiegać się o rekompensatę za zagubiony bagaż. Jej wartość wyliczana jest w specjalnych jednostkach, które odpowiadają maksymalnie ok. 6 tysiącom złotych. To pasażer powinien oszacować, ile warta była jego zguba. Nie ma co liczyć na więcej niż wspomniana wyżej kwota. Wszystko dlatego, że regulaminy linii lotniczych zabraniają umieszczania w bagażu rejestrowanym przedmiotów wartościowych i ważnych – takich jak dokumenty czy klucze.

Na złożenie reklamacji dotyczącej zniszczonego bagażu masz 7 dni. Jeśli problemem jest to, że nie dotarł on na czas – 21 dni. Informacje na temat właściwych formularzy można znaleźć w internecie bądź w biurze zagubionego bagażu.

W udowadnianiu wartości swojej walizki (oraz wcześniejszym zgłaszaniu jej zaginięcia) pomocne będą zdjęcia. Warto wykonać kilka fotografii przed udaniem się na lotnisko – tak na wszelki wypadek. Jeśli linie lotnicze nie wykazują zainteresowania współpracą w kwestii Twojej straty, zawsze możesz zwrócić się do organizacji konsumenckich. Niektóre z nich specjalizują się w lotach pasażerskich i mogą pomóc Ci zdobyć rekompensatę za wszelkie problemy podczas podróży. Ostatecznością jest sprawa sądowa.

4.Lepiej do zagubienia bagażu nie dopuścić

Choć w kwestii zagubienia Twojego bagażu nieraz nie masz nic do powiedzenia, warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby się przed taką sytuacją zabezpieczyć. Profilaktyka będzie obejmowała przede wszystkim odpowiednie oznaczenie walizki. Najlepiej postarać się o wyraziste kolory, które nie umkną Twojej uwadze na taśmie lotniskowej i zminimalizują ryzyko tego, że ktoś uzna bagaż za swój.

Jeśli sama walizka nie jest jaskrawa, warto ozdobić ją jakimś barwnym elementem – na przykład zauważalną wstążką. Równie ważne jest podpisanie bagażu – imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi. W tym celu warto mieć identyfikator do bagażu.

Nie zapomnij zdjąć z walizki starych naklejek i zawieszek! Mogą one wprowadzić w błąd pracowników lotniska i Twój bagaż trafi zupełnie gdzie indziej niż Ty. Na koniec – nie zaszkodzi dodatkowo ubezpieczyć bagażu na wypadek zniszczenia, kradzieży czy zagubienia.

Powyższe sposoby pomogą Ci zminimalizować ryzyko tego, że Twoja walizka zaginie bądź weźmie ją ktoś inny. Nawet jeśli nie uda Ci się zapobiec takiej sytuacji, nie panikuj – zguba prawdopodobnie znajdzie się w ciągu najbliższej doby. Tylko maleńki odsetek bagaży gubi się na dobre. Nawet jeżeli znajdziesz się w tym procencie, teraz już wiesz, co robić!

 

UA bez