darmowa-dostawa WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Co to jest odprawa online? Jak odprawić się przez internet?

Zanim internet stał się powszechnie dostępny, wszyscy pasażerowie linii lotniczych musieli zjawić się na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem, by otrzymać kartę pokładową. Dziś można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, wybierając odprawę online. To bardzo prosty sposób na uzyskanie karty pokładowej, która uprawnia podróżującego do wejścia na pokład samolotu. Co trzeba wiedzieć na temat odprawy online? Jak wygląda ten proces krok po kroku?

Kiedy można odprawić się przez internet?

Odprawa online jest obwarowana pewnymi zasadami. Choć to wygodne rozwiązanie, gwarantujące swobodę i mobilność, nie można odprawić się tak w absolutnie dowolnym momencie. Każda linia lotnicza ma swoje warunki dotyczące dostępności odprawy online. Zazwyczaj można do niej podejść w okresie od kilku tygodni do paru godzin przed planowanym wylotem. Warto tutaj zauważyć, że u niektórych przewoźników mimo możliwości odprawienia się przez internet przez 3 tygodnie, proces ten darmowy jest tylko w ostatnich dniach przed odlotem.

Jak wygląda dostępność odpraw online w najpopularniejszych budżetowych liniach lotniczych?

W Ryanair odprawa online dostępna jest nawet 60 dni przed planowanym wylotem. Warunkiem w tym przypadku jest jednak wykupienie miejsca. Jeśli nie decydujesz się na taką dopłatę, miejsce jest Ci przydzielane losowo, ale odprawa jest dla Ciebie dostępna dopiero na 48 godzin przed lotem. Czas upływa 2 godziny przed startem samolotu.

W Wizz Air odprawa online również dostępna jest dla pasażerów na 48 godzin przed odlotem. Jest to proces darmowy. Możesz się jednak zdecydować także na usługę automatycznej odprawy. Dzięki temu nie musisz o niej pamiętać, gdyż 50 godzin przed wylotem jest realizowana odgórnie. Kartę pokładową otrzymasz w wiadomości elektronicznej.

Pamiętaj, że okres, w którym możesz odprawić się przez internet, liczony jest do dnia danego lotu. Oznacza to, że zdarzają się sytuacje, kiedy dokonasz odprawy tylko w jedną stronę. W drogą powrotną trzeba będzie odprawić się drugi raz.

Czego potrzebujesz do odprawy online?

Możliwość odprawy online gwarantują wszystkie duże linie lotnicze. Dla nich jest to spora oszczędność, ponieważ ich pracownicy mogą zajmować się innymi czynnościami, w których nie wyręczy ich komputer. To zaleta także dla pasażerów. Chcąc odprawić się na lotnisku, musieliby zjawić się w terminalu przynajmniej 2 godziny przed planowanym wylotem. Wybierając odprawę online, nie muszą stać w długich kolejkach i denerwować się tym, że nie zdążą na samolot. Do procedury możesz przystąpić na stronie internetowej danego przewoźnika.

Jedyne, czego potrzebujesz do odprawy online, to numer rezerwacji lotu oraz dokument tożsamości. W zależności od przewoźnika oraz jego systemu elektronicznego, formularz może wymagać podania innych danych niż numer rezerwacji - na przykład daty i destynacji lotu, adresu e-mail użytego podczas zakupu biletu czy numeru wykorzystanej do niego karty płatniczej. Wprowadzenie tych informacji pozwala pasażerowi przejść do odprawy.

Jak wygląda odprawa online?

Podczas odprawy online system zapyta Cię o te same dane, których wymagałby od Ciebie personel lotniska. Co warto przygotować przed przystąpieniem do procedury? Przede wszystkim miej pod ręką dokument, z którym wybierasz się w podróż. Jeśli Twoja destynacja to któryś z krajów Unii Europejskiej, wystarczy Ci dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się gdzieś indziej, potrzebujesz ważnego paszportu. Pamiętaj, że prawo jazdy nie jest akceptowanym dokumentem podróżnym.

W trakcie odprawy system upewni się, że znasz politykę przewoźnika dotyczącą transportu bagaży, anulowania przelotów oraz zasad bezpieczeństwa. Następnie poprosi Cię o wprowadzenie podstawowych danych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, seria, numer oraz data ważności dokumentu tożsamości. W zależności od Twojej destynacji i linii lotniczych, którymi podróżujesz, w formularzu mogą pojawić się również inne, bardziej szczegółowe pytania.

Uważaj, aby podczas podawania danych nie popełnić żadnego błędu. W niektórych liniach (przede wszystkim w tych ekonomicznych) wprowadzanie korekt może Cię sporo kosztować. W przypadku pojawienia się na lotnisku z dowodem osobistym, który nie odpowiada danym z karty pokładowej, nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. Warto więc przywiązywać uwagę do szczegółów, gdyż jedna literówka może zrobić gigantyczną różnicę. W naszym przypadku trzeba także uważać na polskie znaki alfabetyczne.

Kolejne kroki będą zależały od przewoźnika, który obsługuje Twój lot. Na stronach takich linii jak Ryanair czy Wizz Air przejdziesz do wyboru dodatkowych usług. Jako że firmy te zarabiają w dużej mierze właśnie na nich, znajdziesz tam na przykład możliwość rezerwacji miejsc czy pierwszeństwa wejścia na pokład, wykupienia dodatkowego bagażu, ubezpieczenia, zamówienia sms-a z potwierdzeniem, a nawet wypożyczenia samochodu w miejscu docelowym. Jeśli nie interesuje Cię żadna z nich, spokojnie przejdź dalej, nie zgadzając się na żadne dodatki. Jeżeli jednak wiesz, że nie wystarczy Ci bagaż podręczny lub wolisz ubezpieczyć swoją podróż, to jest właśnie ten czas.

Pozostaje Ci już tylko potwierdzić odprawę i odebrać kartę pokładową. Jeśli odprawiasz się online, otrzymasz ją mailem. Należy ją wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Jeżeli natomiast korzystasz z aplikacji mobilnej przewoźnika, karta pokładowa pojawi się w jej interfejsie. Wtedy wystarczy, że na przy kontroli bezpieczeństwa i podczas boardingu masz przy sobie działający telefon. To rozwiązanie znacznie wygodniejsze, ponieważ wydrukowaną kartę łatwiej zgubić bądź zniszczyć. Nie zawsze masz też łatwy dostęp do drukarki.

Na zapisaniu lub wydrukowaniu karty pokładowej kończy się odprawa online. Nie jest to skomplikowany proces, gdyż przewoźnicy dbają o jego intuicyjność, tak aby każdy samodzielnie sobie z nim poradził. W razie problemów podczas odprawy możesz skontaktować się z działem obsługi klienta danej linii lotniczej. Tam na pewno uzyskasz niezbędną pomoc.

Co wybrać: odprawę przez internet czy na lotnisku?

Jak dowiedliśmy w tym artykule, odprawa przez internet jest znacznie wygodniejsza od odprawy na lotnisku. Wystarczy parę minut spędzonych przed ekranem komputera bądź smartfona i chwila skupienia, aby nie popełnić niepotrzebnego błędu. Nie musisz tracić na lotnisku kilku godzin przed wylotem ani stresować się, że przez kolejki nie zdążysz na czas przejść kontroli bezpieczeństwa.

Choć za pierwszym razem odprawa przez internet może wydawać się nie do końca zrozumiała, z każdą kolejną podróżą staje się coraz łatwiejsza. W końcu przestaje w jakikolwiek sposób stresować i jedyne, o co trzeba się martwić, to by o niej nie zapomnieć. Na szczęście przewoźnicy także i o tym przypominają - w wiadomościach mailowych, sms-ach lub powiadomieniach z aplikacji mobilnej. Załączają przy tym link do odprawy, dzięki czemu nie musisz poszukiwać właściwej strony w czeluściach internetu.

Powodzenia i udanej podróży!