Co to jest zamek TSA i dlaczego w walizce nie ma kluczyka?

zamek TSA

Poszukujesz solidnej walizki podróżnej z wbudowanym zabezpieczeniem? A może już posiadasz taki model, lecz zastanawiasz się, dlaczego nie został dołączony do niego żaden kluczyk? Odpowiedź na oba pytania stanowią zamki TSA. To prosty wynalazek, który znacznie ułatwia podróże lotnicze. W jaki sposób?

Wbudowane zabezpieczenia w walizkach

W walizkach – zarówno kabinowych, jak i w tych większych, przeznaczonych na bagaż rejestrowany – coraz częściej można spotkać się z wbudowanymi zamkami szyfrowanymi. Dzięki nim nie musisz martwić się o dodatkowe kłódki, które zabezpieczą Twoje rzeczy przed ewentualną kradzieżą w podróży. Zamków szyfrowanych łatwo używać – wystarczy zablokować w nich suwaki i ustawić kod, którego nikt poza Tobą nie zna. To nieskomplikowane, a zarazem godne zaufania rozwiązanie, które chroni Cię przed złodziejami.

Co więc wyróżnia zamki TSA?

Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy zamkami szyfrowanymi a tymi z funkcją TSA może wydawać się kosmetyczna. To jednak tylko pozory. W rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na przebieg kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. W razie jakichkolwiek wątpliwości służba celna ma prawo otworzyć każdy bagaż w celu jego rewizji – również pod Twoją nieobecność. Jeśli pogranicznicy zechcą więc dostać się do zawartości walizki zablokowanej tradycyjną kłódką bądź zamkiem szyfrowanym, będą zmuszeni ją uszkodzić. Do takiej sytuacji na pewno nie dojdzie w przypadku blokady zamkiem TSA. Jak to możliwe?

Cechą wyróżniającą system TSA jest zamek, który można otworzyć specjalnym kluczykiem. Taki klucz nigdy nie jest dołączany do walizki. Dlaczego? Ponieważ jest to rekwizyt zarezerwowany właśnie dla pracowników służby celnej. Każdy zamek TSA posiada kod, dzięki któremu pogranicznicy bez problemu dopasowują do niego dany klucz. W ten sposób mogą otworzyć walizkę bez ryzyka jej uszkodzenia.

Funkcje zamka szyfrującego TSA

System TSA (z angielskiego: Travel Sentry® Approved) to wynalazek zgodny z globalnym standardem bezpiecznego podróżowania. Dzięki ujednoliceniu zamki TSA mogą zostać odblokowane przez organy bezpieczeństwa bez uszkodzeń. Jest to znaczne ułatwienie – zarówno dla służb, jak i dla podróżujących. Jakie są więc główne zalety zamków z funkcją TSA?

  • Kontrola bagażu może odbyć się bez obecności jego właściciela.
  • Zamek pozwala na otwarcie walizki bez jej uszkodzenia.
  • Dostęp do bagażu ma tylko jego właściciel oraz uprawnione służby.
  • Zawartość walizki jest porządnie zabezpieczona przed złodziejami.
  • System TSA jest łatwo rozpoznawalny dla służb – charakteryzuje go symbol czerwonych rombów.
  • Funkcja TSA niezbędna jest podczas podróży w rejony Ameryki Północnej, Australii czy Japonii – tam celnicy najczęściej nie kończą na skanerowej kontroli bagażu.

Jak szyfrować zamki TSA?

Zamek TSA wydaje Ci się zaawansowaną technologią, przekraczającą Twoje kompetencje, a brak kluczyka nie pomaga? Jego szyfrowanie wcale nie jest tak skomplikowane – zobacz, jakie to proste! Kluczyk nie jest Ci w ogóle potrzebny.

1. Pierwszym krokiem powinno być otwarcie zamka walizki. Domyślnie kombinacja cyfr ustawiona jest na 0-0-0.

2. W takiej konfiguracji należy wcisnąć przycisk RESET, przytrzymując go do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. Aby osiągnąć ten cel, może być konieczne użycie ostro zakończonego przyrządu – na przykład rysika bądź długopisu.

3. W tej chwili można już przejść do ustawiania własnej kombinacji cyfr.

4. Aby zatwierdzić wybór, należy wcisnąć przycisk ze strzałką w tym kierunku, w którym ona wskazuje.

5. Najważniejsze – zapamiętaj swój nowy kod!:)

Kłódka z szyfrem TSA

Kłódka z szyfrem TSA >>

Jak dodatkowo zabezpieczyć swój bagaż?

System TSA to znaczne ułatwienie, a zarazem wygodna alternatywa dla tradycyjnych kłódeczek. Takie rozwiązania zabezpieczą Cię na wypadek osób o „lepkich rękach”. Niewiele jednak pomogą na przykład w sytuacji zagubienia bagażu. W jaki sposób dodatkowo chronić więc swoją walizkę?

Warto zainteresować się tak prostym gadżetem jak identyfikator do bagażu. To lekka zawieszka wykonana z wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Możesz zamieścić w niej swoje dane, dzięki czemu nawet w przypadku komplikacji Twój bagaż zawsze do Ciebie wróci. Innym pomysłem jest umieszczenie w walizce lokalizatora, który umożliwi Ci śledzenie bagażu. Nadajnik będzie zawsze widoczny dla Twojego smartfonu, dzięki czemu z łatwością namierzysz go, gdziekolwiek się znajdzie. Niektóre walizki dostępne na rynku są fabrycznie wyposażone w taką funkcję.

Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne pasy zabezpieczające. Przydają się nie tylko w aucie czy pociągu, gdzie można za ich pomocą ustabilizować bagaż, ale także podczas podróży samolotem. One także wyposażone są w zamek szyfrowy, uniemożliwiający przypadkowym osobom otwarcie walizki. Modele dostępne w sklepie Puccini posiadają dodatkowo funkcję TSA.

Niezależnie od tego, czy mowa o samych pasach, czy o systemie zabezpieczeń wbudowanym w walizkę, funkcja TSA doskonale sprawdza się w podróży. Ułatwiając pracę organów bezpieczeństwa, pozwala turystom uniknąć zbędnych problemów i gwarantuje najwyższą jakość ochrony przed kradzieżą.