Co zobaczyć w Paryżu?

Jest nazywany miastem zakochanych i prawdziwym rajem dla miłośników sztuki. Tu, wśród zabytkowych budynków i uliczek, powstają największe dzieła literackie. Uwielbiają go aktorzy i reżyserzy. O jakim mieście mowa? Oczywiście, że o Paryżu! Jeśli planujesz podróż do stolicy Francji, koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Kilka faktów o stolicy Francji

Paryż jest największym francuskim miastem, stolicą i centrum życia politycznego, ekonomicznego i kulturalnego całego kraju. To miasto uwielbiane przez turystów, od lat na szczycie rankingów najchętniej odwiedzanych miast na świecie (obok Bangkoku i Londynu). Paryż leży nad rzeką Sekwaną, która dzieli miasto na dwie części: prawobrzeżną (północną) oraz lewobrzeżną (południową). Miasto składa się z 20 dzielnic, a każda z nich ma inny kod pocztowy. Wśród najważniejszych atrakcji stolicy Francji są oczywiście te najbardziej znane, które urosły do rangi symboli. W naszym przewodniku znajdziesz również kilka nieoczywistych propozycji.

Jej Wysokość Wieża 

Zacznijmy jednak od najbardziej znanego symbolu architektonicznego Paryża, a może nawet całej Francji. Wieża Eiffla nie zawsze wzbudzała zachwyt i po dziś dzień ma grono zagorzałych przeciwników. Jednak nawet oni nie mogą odmówić jej sławy - budowlę, która powstała w setną rocznicę rewolucji francuskiej (1889 rok) odwiedzają rocznie miliony turystów. Wieża Eiffla ma wysokość 324 metrów i rozciąga się z niej przepiękny widok na panoramę miasta. Do dyspozycji turystów są trzy platformy widokowe na wysokościach: 57, 115 i 276 metrów oraz dwie windy: jedna kursuje od samego dołu do drugiej platformy, a druga pomiędzy punktem drugim a trzecim. Co ciekawe, pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet o 18 centymetrów! Aby oszczędzić czas i nie stać w długiej kolejce po bilety na wieżę, możesz kupić je wcześniej przez Internet. Wieża Eiffla jest także pięknie podświetlona, warto więc uwzględnić ją w planie wieczornego spaceru po Paryżu.

“Aux Champs-Elysées”

Najbardziej reprezentacyjna ulica Paryża i bohaterka piosenek - Aleja Pól Elizejskich, zwana też w skrócie Polami Elizejskimi. To odcinek łączący Plac Zgody z Placem Charles'a De Gaulle’a, gdzie znajduje się Łuk Triumfalny. Aleja rozciąga się na długości prawie 2 kilometrów, a wokół niej znajdziesz liczne teatry, kina, restauracje i ekskluzywne sklepy. To jeden z najmodniejszych adresów w Paryżu!

Siedziba prezydenta 

Skoro jesteś już na Polach Elizejskich, możesz zobaczyć leżący nieopodal pałac, czyli oficjalną rezydencję prezydenta Francji. Pałac Elizejski jest miejscem przyjmowania zagranicznych gości i posiedzeń Rady Ministrów. Gmach zbudowano w stylu klasycystycznym i otoczono ogrodem, o który dba pięciu ogrodników. Niestety, wnętrza pałacu nie są na co dzień dostępne dla turystów. 

Łuk triumfu

Podczas spaceru Polami Elizejskimi, na pewno zauważysz dumnie wznoszący się Łuk Triumfalny na Placu Charles'a De Gaulle’a. To kolejny, obok Wieży Eiffla, symbol miasta. Łuk został zbudowany, aby uhonorować tych, którzy walczyli i polegli za Francję podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Łuk Triumfalny ma wysokość 51 metrów i zdobią go sceny z bitew oraz wyryte nazwiska żołnierzy i miejsca walk. Znajdziesz tam również polski akcent. 

Królowa Notre Dame

Gotycka archikatedra Notre Dame swoją sławę zawdzięcza nie tylko powieści Wiktora Hugo. Imponująca bryła, bogate zdobienia i organy złożone z ponad 7 tysięcy piszczałek co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Niestety, po pożarze z kwietnia 2019 roku wnętrze Notre Dame jest zamknięte dla zwiedzających. Wciąż można podziwiać ją jednak z daleka.

Arcydzieła Luwru

Nawet jeśli nie jesteś fanem dzieł sztuki, Luwr to obowiązkowy punkt w planie wycieczki po Paryżu. Dawniej był to pałac królewski, dziś największe muzeum na świecie. Do Luwru turystów przyciąga nie tylko charakterystyczna szklana piramida przed gmachem, ale przede wszystkim bogata kolekcja zbiorów. Arcydzieła, które możesz obejrzeć w Luwrze, to między innymi: słynna Mona Lisa Leonarda Da Vinci, Wenus z Milo i Nike z Samotraki. Robi wrażenie, prawda? A to tylko 3 z ponad 35 tysięcy eksponatów.

Czerwony młyn i czerwone latarnie 

Moulin Rouge, czyli najsłynniejszy kabaret świata, swoją siedzibę ma właśnie w Paryżu - w budynku po dawnym młynie. Sama nazwa “moulin rouge” w tłumaczeniu z francuskiego oznacza czerwony młyn. W historii kabaretu nie obyło się bez kilku skandali, mimo tego na deskach Moulin Rouge występowały takie gwiazdy jak Frank Sinatra czy Edith Piaf. Bilety na spektakle do najtańszych nie należą, ale doznania z niego wyniesione są bezcenne! Słynny młyn leży w dzielnicy czerwonych latarni. Plac Pigalle, bo taka jest oficjalna nazwa, to miejsce wielu kontrowersji, gdzie szara codzienność miesza się z szaleństwem nocy. Podobno tu spotykała się dawniej śmietanka artystów z całej Europy. Dziś w dzielnicy czerwonych latarni znajdziesz między innymi Muzeum Erotyki.

Co jeszcze zobaczyć w Paryżu?

Jeśli nadal Ci mało, nie martw się. Paryż to miasto zabytkowych kamienic, pięknych uliczek, cudownych mostów i wystawnych kościołów. Dwa brzegi Sekwany łączy jeden z najpiękniejszych mostów w całej Francji - Most Aleksandra III. Powstał w XX wieku jako symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej. Miłośnikom perełek architektonicznych polecamy między innymi Bazylikę Sacré-Cœur wzniesioną na szczycie wzgórza Montmartre czy Panteon - obecnie mauzoleum sławnych Francuzów. Intelektualistów na pewno zachwycą budynki Sorbony - jednego z najstarszych i najbardziej znanych uniwersytetów w Europie. Skoro już wiesz, co musisz zobaczyć w stolicy Francji, pora kupić bilet i ruszyć w drogę. Powodzenia!