Walizki do -80% jeszcze tylko przez:

Czym jest eko skóra? Kilka istotnych faktów

 

Na rynku znajdziemy coraz więcej produktów wykonanych z tak zwanej skóry ekologicznej. Wykonuje się z niej nie tylko obuwie, ale także torebki czy galanterię. To materiał, który posiada wiele właściwości atrakcyjnych dla współczesnych konsumentów. Jako że bardzo często wybierany jest w miejsce skóry naturalnej, warto zadać sobie na jego temat kilka pytań. Czym dokładnie jest eko skóra? Jakie są jej zalety oraz wady? Jak odróżnić ją od surowca odzwierzęcego? Dowiedz się więcej!

Skóra ekologiczna – co to jest?

Współcześnie bardzo dużą wagę przykłada się do ekologicznego wymiaru produkcji dóbr konsumenckich. I o ile trudno całkowicie wyeliminować zanieczyszczenia przedostające się do środowiska, o tyle stosunkowo łatwo zrezygnować z pozyskiwania surowców od zwierząt. Dlatego wiele marek obuwniczych czy galanteryjnych sięga po tak zwaną skórę ekologiczną. W istocie jest to tworzywo syntetyczne, do złudzenia przypominające naturalną skórę. Proces jego produkcji jest całkowicie chemiczny – tkankę poliestrową pokrywa się polichlorkiem winylu, dzięki czemu osiąga się efekt wyglądu naturalnej skóry.

Zalety i wady eko skóry

Skóra ekologiczna ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Na wstępie warto zaznaczyć, że oczywiście nie jest ona pozyskiwana od zwierząt, co dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie. Proces jej produkcji jest tym samym tańszy, co przekłada się na niższą cenę produktów z niej wykonanych. To niemały plus, biorąc pod uwagę fakt, że na pierwszy rzut oka jest ona nieodróżnialna od skóry naturalnej. Mało tego – nawet po bliższej inspekcji trudno jest zauważyć jakiekolwiek różnice. Eko skóra cechuje się więc zauważalnymi walorami estetycznymi, a przy tym wysokim poziomem wytrzymałości. W przeciwieństwie do skóry naturalnej bowiem zdecydowanie wolniej się starzeje i nie wymaga tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Płynnie przechodząc do wad skóry ekologicznej, trzeba jednak zaznaczyć, że zawsze będzie nieco mniej odporna od tej naturalnej. Prawdziwi koneserzy produktów skórzanych zwrócą też uwagę na brak charakterystycznego zapachu. Minusy eko skóry najbardziej dają się we znaki w przypadku butów. To materiał, który nie oddycha, co może wpływać na odparzenia, pocenie się stóp i lepsze warunki do rozwoju bakterii czy grzybów. Takie właściwości nie będą jednak miały znaczenia dla użytkowniczek torebek czy portfeli ze skóry ekologicznej.

Jak odróżnić skórę ekologiczną od naturalnej?

Przy takim udziale produktów z eko skóry na rynku coraz trudniej jest wskazać artykuły wykonane z jej naturalnego odpowiednika. Te pierwsze bezbłędnie imitują te drugie, osiągając taką samą strukturę, fason, barwę czy połysk. Najlepiej więc jest poczytać o interesującym nas artykule, sprawdzić jego skład, zapytać sprzedawcy. Można też odwołać się do wspomnianego zapachu – skóra ekologiczna posiada specyficzną woń, zdecydowanie nieprzypominającą naturalnego surowca.

Skóra ekologiczna czy naturalna – co wybrać?

Przed zakupem obuwia, torebki czy galanterii koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy będzie produkt ze skóry naturalnej, czy ekologicznej. Dla wielu osób najważniejszy będzie sposób pozyskiwania materiału. Dlatego od razu zdecydują się one na tworzywo, przy produkcji którego nie ucierpiały zwierzęta. Dla innych duże znaczenie będzie miała cena – ponownie przemawiająca na korzyść eko skóry. Skóra naturalna to natomiast wybór zalecany konsumentom zainteresowanym przede wszystkim obuwiem. Właściwości surowca nie są aż tak istotne w przypadku innych artykułów. 

Warto zwrócić uwagę na to, że technologia cały czas idzie do przodu, a produkty wykonane ze skóry ekologicznej zachwycają coraz korzystniejszymi parametrami. Należy liczyć się z tym, że będą one powoli wypierały skórę naturalną, z każdym sezonem lepiej imitując jej właściwości i przekonując do siebie nawet swoich największych przeciwników.

Skóra ekologiczna to także wybór dla wszystkich tych, którzy stawiają na wygodę i beztroskę. Jej naturalny odpowiednik wymaga troskliwej pielęgnacji i regularnych zabiegów polegających na czyszczeniu czy natłuszczaniu. Eko skóra natomiast zachowuje świetną kondycję, nawet pozostawiona samej sobie.

Skórzane produkty Puccini – tu każdy znajdzie coś dla siebie

Wiele modeli torebek, dostępnych w ofercie naszego sklepu internetowego, zostało wykonanych właśnie ze skóry ekologicznej. Rewelacyjnie radzi sobie ona podczas intensywnej eksploatacji i w niczym nie ustępuje skórze naturalnej. Wielbicielki prawdziwej skóry także znajdą w naszym asortymencie coś dla siebie. To artykuły z najwyższej półki, zachwycające estetyką wykonania oraz długim okresem żywotności.

Obok listonoszek, kuferków, shopperek czy kopertówek w Puccini znalazły się również artykuły galanteryjne – zarówno takie wykonane ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej. Każdy, kto szuka portfela czy paska na długie lata, dobrze trafił. Niezależnie od wyboru materiału, produkty zachowają znakomity stan i zadowolą nawet najbardziej wymagających konsumentów.

 

UA bez