darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + BLACK WEEKEND DO -77%:

Gdzie na weekend w Polsce?

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"! Ale poznacie. Zwłaszcza że tegoroczne realia podróżnicze dalekie są od wymarzonych. W efekcie zamiast uciekać za granicę, Polacy coraz częściej zwracają się w stronę regionalnych perełek. Mowa tu zarówno o dłuższych wakacjach, jak i o weekendowych wyjazdach. Najchętniej odwiedzane miejsca to duże historyczne miasta oraz najpopularniejsze atrakcje przyrodnicze - parki narodowe, góry, wybrzeże Bałtyku... Nasz kraj jest całkiem spory i krajobrazowo zróżnicowany, nic więc dziwnego, że lubią go odwiedzać także turyści z zagranicy. Ty masz to wszystko pod ręką! Nie przejmuj się zatem, jeśli skończył Ci się urlop - na większość ciekawych miejsc wystarczy jeden - dwa dni. A więc - gdzie na weekend w Polsce?

 

Warszawa

 

Nie sposób otworzyć tej listy w inny sposób. Stolica Polski jest jednym z obowiązkowych miejsc na mapie naszego kraju. Trzeba odwiedzić ją zarówno ze względu na historyczne znaczenie, jak i niepowtarzalny klimat miasta, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością. To rewelacyjna opcja na weekend w Polsce, zwłaszcza jeśli mowa o dłuższym weekendzie. Wykorzystaj święta w maju, czerwcu, sierpniu lub listopadzie, aby wybrać się do Warszawy i zwiedzić miasto na spokojnie.

Znajduje się tu mnóstwo atrakcji dla turystów w każdym wieku. Na liście must-see należy jednak uwzględnić przede wszystkim miejsca istotne z punktu widzenia historii miasta i całego kraju:

  • Starówka - zachwycająca klimatycznymi zakątkami i niepowtarzalnym urokiem.
  • Plac Zamkowy - z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim, którego historia sięga XII wieku i który obowiązkowo trzeba odwiedzić.
  • Łazienki Królewskie - oaza zieleni, ciszy i spokoju, w której możesz poczuć się jak XVIII-wieczny arystokrata i pooglądać puszące się pawie.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego - jedno z najciekawszych, interaktywnych muzeów w Polsce, przybliżające tragiczne wydarzenia 1944 roku.
  • Wilanów - kuszący zbiorami niesamowitych antyków oraz rozległymi pałacowymi ogrodami.

Ciekawe miejsca w Warszawie można mnożyć - od świetnych muzeów, po spokojne parki - ale przed nami jeszcze cała lista innych destynacji na weekend w Polsce. Odwiedzając stolicę, pamiętaj tylko o tym, żeby od czasu do czasu zrobić sobie przerwę od turystycznych atrakcji i dać się po prostu ponieść atmosferze miasta, gwarantującego rozrywkę na najwyższym poziomie.

 

Mazury

 

"Na Mazury, gdzie wiatr zimny wieje, gdzie są ryby i grzyby, i knieje"! Jeziora Mazurskie i łączące je kanały to prawdziwa gratka dla wielbicieli żeglarstwa. Ale nawet jeśli nie wiesz, że "bukszprytu się nie refuje", fantastycznie spędzisz tutaj czas. Wynajmij rowerek wodny, kajak lub po prostu połóż się na plaży i poopalaj. Mazury to również okolice, w których z łatwością uciekniesz od miejskiego zgiełku na łono natury. W rozległych lasach możesz spacerować godzinami lub przypomnieć sobie uroki grzybobrania. Wrażenie robi także regionalny folklor, który w wielu wioskach jest wciąż żywy. Po tych wszystkich atrakcjach rozpal ognisko i wraz ze znajomymi oraz nieznajomymi do później nocy śpiewaj szanty.

Zator

Poważnie, Zator? Ktoś mógłby spodziewać się na tej liście Poznania, Zakopanego czy Sopotu, a tutaj mający 3,5 tys. mieszkańców Zator? Dokładnie! Dziś jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na weekend w Polsce. Wszystko oczywiście za sprawą znanych w całym kraju parków rozrywki, ale warto zauważyć, że to małopolskie miasteczko ma znacznie więcej do zaoferowania.

Zacznijmy więc od rysu historycznego. Zator prawa miejskie uzyskał w 1292 roku! To niespełna 40 lat po Poznaniu i ponad 600 lat przed Zakopanem i Sopotem. Możesz tu więc zobaczyć gotycki kościół z XIV wieku, zamek książęcy z XV wieku oraz ruiny miejskich fortyfikacji. Mało? Zator jest także stolicą Doliny Karpia i słynie z hodowli tej ryby. Jeżeli wydaje Ci się, że to atrakcja dla wąskiego grona... możesz mieć rację, ale na tym na szczęście oferta miasta się nie kończy.

Turystów z całej Polski ściągają do Zatoru wspomniane parki rozrywki. Najpopularniejszym jest bez wątpienia Energylandia, która jako jedyne miejsce w kraju oferuje kolejki górskie z kategorii hypercoaster. Każdy fan mocnych wrażeń powinien tu zawitać - przeżycia są niezapomniane. Jeżeli jednak wybierasz się do Zatoru z małymi dziećmi lub preferujesz nieco spokojniejszą rozrywkę, również bez problemu znajdziesz atrakcje na cały weekend. Do dyspozycji masz cały lunapark "Zatorland", na który składa się Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Świętego Mikołaja, Park Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Park Owadów. W miasteczku znajduje się także ośrodek wypoczynkowy w klimacie dzikiego zachodu i liczne trasy rowerowe.

Brzmi jak Disneyland? Lepiej!

Kraków

 

Gdzie na weekend w Polsce, jeśli nie do Krakowa? To bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miast w naszym kraju. W przeciwieństwie do Warszawy, Gród Kraka nie został zniszczony podczas II wojny światowej, dzięki czemu do dziś zachwyca autentycznym, średniowiecznym klimatem. Rynek, Bazylika Mariacka, Wawel - to absolutnie podstawowe atrakcje, które musisz zobaczyć. Ale najlepiej zrobić to, oddając się spokojnemu spacerowi. 

Możesz zacząć od okolic Kopca Kościuszki i Błoń Krakowskich, czyli spokojniejszej części miasta, i kierować się na Rynek. Kiedy już nakarmisz gołębie, zejdź na Bulwary Wiślane, poświęć chwilę na Wzgórze Wawelskie i podążaj wzdłuż rzeki na Kazimierz. Tam pozwól sobie zgubić się w labiryncie nastrojowych uliczek. Może skusisz się na odpoczynek w którejś z knajpek? Z dzielnicy żydowskiej kontynuuj przechadzkę w stronę Podgórza - to kolejne klimatyczne miejsce zachęcające, by usiąść, napić się czegoś zimnego i podziwiać miejską zabudowę.

Bieszczady

Bieszczady to jedno z najdzikszych i najspokojniejszych miejsc w Polsce. Jeśli kochasz góry, poczujesz się tu zdecydowanie lepiej niż w zatłoczonych Tatrach. Zrób sobie intensywny spacer po połoninach, zdobądź najwyższy szczyt pasma, czyli Tarnicę, przejedź się zabytkową kolejką wąskotorową i odpocznij nad spokojnymi wodami Jeziora Solińskiego. Jeśli szukasz miejsca, gdzie na weekend nie zjeżdżają się ludzie z całej Polski, Bieszczady wydają się odpowiednim wyborem. Turystów cały czas tu przybywa, ale nie musisz raczej obawiać się tego, że wybrany przez Ciebie szlak okaże się... zakorkowany.

Słowiński Park Narodowy

Czym byłaby lista najciekawszych miejsc na weekend w Polsce, gdyby nie znalazła się tu przynajmniej jedna nadmorska destynacja? Możemy co prawda polecić Ci Trójmiasto - zwłaszcza cudowny Gdańsk - ale musisz przygotować się na to, że w sezonie będzie ono przeludnione. Jeśli wolisz tego uniknąć, spróbuj szczęścia w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. To wyjątkowe dla polskich krajobrazów okolice. Ruchome wydmy sprawią, że poczujesz się jak w jakimś odległym, egzotycznym kraju, a to przecież bezpośrednie sąsiedztwo Łeby!

Okolica cieszy się sporym zainteresowaniem, ale z pewnością odetchniesz tu swobodniej niż w Kołobrzegu, Władysławowie czy Sopocie. Poza parkiem narodowym możesz tutaj zwiedzić Muzeum Wyrzutni Rakiet w Dąbce, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, średniowieczny Lębork czy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Lublin

 

Lublin to kolejne duże miasto na naszej liście miejsc, gdzie na weekend można się wybrać całą rodziną. Znajduje się on na mało popularnej ścianie wschodniej, co sprawia, że nie musisz obawiać się tu tłumów turystów. W tym roku może ich być oczywiście więcej, zwłaszcza że niezależnie od sytuacji epidemicznej Lubelszczyzna staje się coraz bardziej atrakcyjna w oczach zwiedzających. Co warto zobaczyć w tym 700-letnim mieście?

Główne atrakcje Lublina skupiają się oczywiście w obszarze Starego Miasta. Warto przyjrzeć się tutaj przepięknym kamienicom, a także architekturze kościelnej. Obejmuje ona zabytki z różnych okresów - od gotyku do czasów współczesnych. Do najbardziej rozpoznawalnych elementów z pewnością należy Brama Krakowska oraz Zamek Lubelski, którego budowę przypisuje się Bolesławowi Chrobremu.

W Lublinie możesz wybrać się na spacer szlakami kultury żydowskiej, spróbować własnych sił w slacklinie lub też upiec własny przysmak w Regionalnym Muzeum Cebularza (to właśnie stąd wywodzi się ta przekąska!).

Pieniny

Znowu góry i znowu nie Zakopane. Jak tak można? Ano można, zważywszy na fakt, że każdy szlak w Tatrach jest bardziej oblegany niż jakakolwiek trasa w Pieninach. Jeśli lubisz stać w kolejkach, śmiało kieruj się do zimowej stolicy Polski. Godzinę drogi od Zakopanego znajdziesz jednak równie ciekawe miejsca, które - choć popularne - nie przyciągają aż takich tłumów.

Pieniny mają tę zaletę, że krótkie szlaki sprzyjają półdniowym wycieczkom. W sobotę możesz przejść się na Trzy Korony, w niedzielę zdobyć Sokolicę lub Wysoką, a jeśli czujesz się na siłach - połączyć te spacery lub dodać do nich jeszcze jakiś szczyt. Bliżej poziomu morza też jest jednak co robić. Okolice słyną między innymi ze spływów Dunajcem. Wsiądź na tratwę z flisakami i z poziomu rzeki podziwiaj zapierającą dech w piersiach przyrodę.

Rejon Pienin to także Jezioro Czorsztyńskie. Popołudnie nad tym zbiornikiem to doskonały pomysł na spędzenie kilku leniwych chwil. Możesz popływać tu żaglówką bądź kajakiem, rozpalić ognisko, usmażyć kiełbaski i zapomnieć o całym świecie. Jeśli jednak wciąż masz siły na aktywny wypoczynek, odwiedź malowniczy zamek w Niedzicy pamiętający XIV wiek i będący domem Białej Damy...

Puszcza Białowieska

Wracamy na niedocenianą i czarującą ogromnym potencjałem ścianę wschodnią, gdzie na weekend można wybrać się do Białowieskiego Parku Narodowego. Niegdyś takie lasy dominowały na nizinach środkowopolskich i północnopodlaskich, dziś pozostał relikt w postaci tej puszczy. Rosną w niej gęsto ponad stuletnie drzewostany, więc naprawdę czuć tutaj ducha dziewiczej przyrody. To ostatnie większe fragmenty lasu pierwotnego nizin europejskich. Takie warunki upodobały sobie zwierzęta, które również zagrożone są wyginięciem - wilki, rysie, a także żubry, które są symbolem Białowieskiego Parku Narodowego.

Jeśli szukasz miejsca na spokojny weekend w Polsce, okolice Białowieży wydaja się strzałem w dziesiątkę. Nie uświadczysz tu ruchu przypadkowych turystów, którzy szukają bliżej nieokreślonych wrażeń. To destynacja dla miłośników dzikiej przyrody, ciszy i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przejdź się na orzeźwiający spacer, zaszyj się w trawie z lornetką, obserwując ptactwo, lub wypożycz rower i wyrusz w całodzienną przejażdżkę.

Wrocław

 

Wymieniając najciekawsze miejsca w Polsce, nie sposób pominąć Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska to czwarte co do gęstości zaludnienia i jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Zachwyca bogactwem zabytków oraz ofertą kulturalną, ale także samym klimatem. Wrocław jest bowiem częściowo położony na wyspach, które ze stałym lądem połączone są licznymi mostami i kładkami. To bardzo nietypowe dla naszego kraju rozwiązanie, decydujące o niepowtarzalnym charakterze tego miasta.

Spędzając weekend we Wrocławiu, z pewnością trzeba zobaczyć Rynek, Bazylikę św. Elżbiety, Ostrów Tumski, Plac Solny czy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Przy tym całym zwiedzaniu pamiętaj jednak, żeby zostawić sobie trochę czasu na rozrywkę. Stolica Dolnego Śląska słynie z przepięknego Ogrodu Zoologicznego (trzeciego na świecie pod kątem liczby gatunków zwierząt!), połączonego od niedawna z Afrykarium. Znajdziesz tu także Ogród Botaniczny, klimatyczny Ogród Japoński i niezliczone muzea.

Wrocław nie byłby Wrocławiem, gdyby nie unikalne lokale gastronomiczne, rozmaite ogródki piwne, puby i kluby. W piątkową lub sobotnią noc na pewno znajdziesz więc klimat dla siebie!

Polska na weekend - do wyboru, do koloru

Gdzie na weekend w Polsce? Gdziekolwiek tylko zechcesz. Nasz kraj może pochwalić się przebogatą historią, atrakcyjną ofertą kulturalną i zachwycającymi cudami natury. Dzięki temu bez opuszczania jego granic możemy z powodzeniem spędzić tu nawet długi urlop. Rewelacyjnym pomysł jest na przykład objazdowa wycieczka po najważniejszych miejscach, ale jeżeli nie masz tyle czasu, wystarczy dobrze wykorzystać każdy weekend w Polsce.

W jednym tygodniu możesz postawić na góry, w drugim przejechać się nad morze. Wszystko zależy po pierwsze od tego, gdzie mieszkasz na stałe, a po drugie od tego, co lubisz. Ciekawe miejsca w Polsce można wymieniać godzinami, rozwodząc się nad pięknem każdego z nich. Jeśli postanowisz odwiedzić wszystkie średniowieczne miasta, zdobyć Koronę Gór Polski, przejść każdy godny polecenia szlak, to możemy zagwarantować, że nie wystarczy Ci na to weekendów.