Tydzień Okazji w PUCCINI + Darmowa Dostawa darmowa-dostawa

Ile kosztuje odprawa na lotnisku? Wszystko, co trzeba wiedzieć

 

Każdy, kto podróżuje samolotem, musi przez nią przejść. Odprawa. Przewoźnicy oferują kilka sposobów na to, jak ją odbyć. Po pierwsze można zrobić to przez internet i jest to obecnie najpopularniejsza metoda odprawiania się przed lotem. Po drugie jest możliwość przejścia odprawy telefonicznie. Trzecią opcją jest odprawa na lotnisku i właśnie na niej skupimy się w tym artykule, ponieważ w przeciwieństwie do dwóch poprzednich sposobów, ten wiąże się niejednokrotnie z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Ile to kosztuje i co zrobić, by nie przepłacić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, dzięki któremu bezbłędnie przygotujesz się do podróży!

Czym jest odprawa?

Odprawa biletowo-bagażowa to proces, który najogólniej mówiąc, polega na wprowadzeniu do systemu swoich danych osobowych oraz pozyskaniu karty pokładowej. Przed wylotem musisz dostarczyć przewoźnikowi swoje imię, nazwisko, datę urodzenia oraz serię i numer dokumentu, z którym podróżujesz, a także jego datę ważności. W zależności od Twojej destynacji, wymaganych danych może być więcej. W rezultacie wprowadzenia wszystkich niezbędnych informacji otrzymujesz kartę pokładową, która uprawnia Cię do zajęcia miejsca w samolocie.

Czym różnią się poszczególne rodzaje odpraw?

Po co istnieje tyle sposobów odprawiania się i jakie właściwie są między nimi różnice? Każdy pasażer ma swoje preferencje odnośnie do tego, jak się odprawić. Najprostszą metodą jest odprawa online, jednak wymaga ona - co oczywiste - połączenia z internetem. Warto zauważyć, że w podróży jest to dość często utrudnione. Wtedy można sięgnąć po telefon i dostarczyć niezbędnych danych poprzez rozmowę z obsługą linii lotniczych lub mobilną aplikację. Z tym jednak też różnie bywa. Dlatego na wszystkich lotniskach można się odprawić osobiście - tak, jak ludzie robili to przed epoką wszechobecnego internetu.

Przed decyzją, jaki rodzaj odprawy wybrać, należy zapoznać się z warunkami każdego z nich. Podczas odprawy online lub przez aplikację mobilną masz na przykład możliwość wyboru konkretnego miejsca w samolocie oraz dokupienia dodatkowych usług. Przede wszystkim zaś odprawa tego typu jest dostępna tylko w pewnym okresie przed podróżą. Zazwyczaj możliwość odprawienia się w ten sposób dobiega końca na parę godzin przed odlotem. Jeśli nie zrobisz tego do czasu przybycia na lotnisko, pozostaje Ci tylko odprawa na miejscu.

Jak wygląda odprawa na lotnisku? To bardzo prosty proces, który wymaga od pasażera jedynie okazania swojego dokumentu tożsamości i numeru rezerwacji. Na ich podstawie pracownik określonej linii lotniczej wydaje podróżującemu kartę uprawniającą go do wejścia na pokład samolotu. Na tym etapie pasażer może również nadać swój bagaż rejestrowany do luku.

Jedną z najważniejszych kwestii, odróżniających odprawę na lotnisku od odprawy online, bywa konieczność opłaty za pierwszą z nich. Druga jest w pełni darmowa. Dlaczego? Odprawa online pozwala na cięcie kosztów linii lotniczych. Pracownik, który musiałby zajmować się tym na lotnisku, może zostać wyręczony przez komputer. Wybór odprawy online minimalizuje więc kolejki przed stanowiskami check-in. A mogą one być dość długie. Ktoś, kto zamierza podejść do odprawy na lotnisku, powinien pojawić się tam przynajmniej 2 godziny przed odlotem, aby zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu.

Jakie są koszty odprawy na lotnisku?

O tym, ile trzeba zapłacić za odprawę na lotnisku, decydują właściciele linii lotniczych. Inne koszty poniesiesz, decydując się na lot z Ryanairem, a inne w Wizz Air. Irlandzki przewoźnik na przykład inkasuje za to 55 euro, a węgierski 30 euro. Nie są to ceny, których nie da się przełknąć, ale z pewnością lepiej unikać ich ponoszenia, jeśli mamy taką możliwość.

Warto odnotować, że odprawa online nie w każdym porcie lotniczym jest możliwa. Wtedy przewoźnik nie wymaga opłat za odprawę na lotnisku. 

Trudno również nie zauważyć, że odpłatna odprawa na lotnisku to cecha charakterystyczna tanich linii lotniczych. Budżetowi przewoźnicy rekompensują sobie w ten sposób bardzo niskie ceny biletów. Nie musisz obawiać się ukrytych opłat w tym stylu, decydując się na lot innymi liniami.

Odprawa na lotnisku czy odprawa online?

Który sposób odprawiania się przed podróżą wybrać? Nie ulega wątpliwościom, że decydując się na lot tanimi liniami, lepiej ciąć koszty. Wtedy skorzystaj z możliwości odprawy online. Nie zapomnij o wydruku karty pokładowej. Zazwyczaj możesz ją także zapisać w telefonie - najlepiej w aplikacji mobilnej danego przewoźnika. Widniejący na niej kod zostanie w czasie Twojej podróży przeskanowany przez personel lotniska nie jeden raz.

Karty pokładowej będziesz potrzebować, nie tylko wchodząc na pokład samolotu. Będzie Ci ona również potrzebna podczas kontroli bezpieczeństwa, a nawet w przypadku, jeśli zechcesz kupić coś sobie w jednym ze sklepów bezcłowych. To Twój dowód na to, że jesteś pasażerem konkretnego lotu. Jeśli znajdziesz się bez karty pokładowej na lotnisku, nie pozostanie Ci nic innego niż ponowna odprawa - tym razem na miejscu.

Jeżeli nie podróżujesz tanimi liniami, wybór odprawy online wciąż jest lepszym pomysłem, ponieważ oszczędzasz w ten sposób sporo czasu (nawet 2 godziny stania w kolejce). Odprawa na lotnisku jest jednak obowiązkowa zawsze wtedy, gdy nadajesz do luku bagaż rejestrowany. W takim przypadku możesz więc ograniczyć się tylko do niej, ponieważ i tak nie unikniesz kolejki.

Odprawa przez internet to bardzo wygodny sposób zdobycia karty pokładowej uprawniającej Cię do wejścia na pokład samolotu. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, śmiało z niej skorzystaj. Zazwyczaj oszczędzisz dzięki temu zarówno czas, jak i pieniądze. Co więcej, na lotnisku odprawisz się tylko w jedną stronę - kartę pokładową możesz tam dostać maksymalnie na 2 godziny przed odlotem. Internet umożliwia Ci znacznie lepsze przygotowanie się do podróży.