darmowa-dostawa WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Jak dbać o skórzany pasek? Zasady, o których musisz pamiętać

 

Skórzanych pasków używa właściwie każdy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają w swoich szafach przynajmniej parę sztuk. Paski nie tylko wywiązują się ze swojej podstawowej funkcji, ale dzięki eleganckiemu designowi podkreślają również gust ich właścicieli. Dlatego tak ważne jest to, by należycie o nie dbać. Co robić, by skórzany pasek na wiele długich lat zachował doskonały stan i nienaganny wygląd? W tym poradniku przedstawiamy Ci spis zasad, o których musisz pamiętać, przechowując i pielęgnując swój skórzany pasek.

Jak przechowywać skórzany pasek?

Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących skórzanych pasków jest ich przechowywanie. Musisz zadbać o to, by skóra nie uległa zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Przede wszystkim nie trzymaj pasków w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, piece i tym podobne. Złym pomysłem jest również przechowywanie skórzanego paska w miejscu wystawionym na działanie intensywnych promieni słonecznych. Wszystko to może bowiem wysuszać jego powierzchnię, która w efekcie będzie blaknąć, pękać, a nawet się kruszyć.

To samo dotyczy przechowywania pasków w miejscach narażonych na wysoki poziom wilgotności. Przyczynia się ona między innymi do powstawania pleśni. Uważaj też na bezpośredni kontakt skóry z wodą. Jeśli do niego dojdzie, jak najszybciej wytrzyj pasek i pozwól mu wyschnąć, nie przyspieszając sztucznie tego procesu, aby uniknąć pęknięć.

Skórzane paski muszą być przechowywane zgodnie z ich naturą. Co to oznacza? W szafie powinny leżeć zwinięte. Nie prostuj ich na siłę, ponieważ wzrośnie wtedy ich podatność na uszkodzenia. Niektórzy zalecają nawet umieszczanie pasków w bawełnianych woreczkach, aby nie zaszkodziły im żadne zabrudzenia czy zarysowania.

Czyszczenie pasków skórzanych

Jak każda inna część garderoby, paski narażone są na liczne zabrudzenia. Dlatego warto wiedzieć, jak eliminować je bez negatywnego wpływu na wrażliwą powierzchnię skóry. Przede wszystkim dobrze jest czyścić paski regularnie. W ten sposób zyskasz pewność, że będą one zawsze zadbane. Jakie są najczęstsze typy zabrudzeń, które grożą tym skórzanym dodatkom?

Nieraz możesz mieć do czynienia z tłustymi plamami. Jak się ich pozbyć? W przypadku skórzanego paska  wskazane jest wykorzystanie papierowego ręcznika lub bibuły. Następnie zabrudzone miejsce możesz posypać mąką ziemniaczaną bądź pudrem. Po 3 – 4 godzinach zetrzyj zastosowany środek.

Zdarza się też, że do powierzchni skóry przyklei się guma do żucia. Nie jest to powód do radości, ale nie musisz obawiać się utraty paska. Wystarczy doprowadzić do tego, aby guma stwardniała, dzięki czemu łatwo będzie ją usunąć. Możesz wykorzystać w tym celu lód umieszczony w foliowym woreczku.

Pielęgnacji wymaga nie tylko skórzana powierzchnia paska, ale również metalowe klamry. Mogą one zaśniedzieć, przez co zaczynają wyglądać nieestetycznie. Dobrym pomysłem jest wówczas zastosowanie zwykłej pasty do zębów. Dzięki temu z łatwością przywrócisz sprzączkom dawny blask!

Pielęgnacja na co dzień

Jeśli obawiasz się, że Twoje ulubione skórzane paski poddadzą się zgubnemu wpływowi czasu i w efekcie naturalnych procesów szybko ulegną zniszczeniu, zadbaj o odpowiednią prewencję. Jakie masz możliwości? Przede wszystkim warto zastanowić się nad impregnacją skóry. To zabieg, który zdecydowanie wydłuży żywotność pasków i pozwoli materiałowi zachować jego naturalne właściwości. Efekt? Nienaganny wygląd, zwiększona elastyczność, wodoodporność, a nawet zmniejszone ryzyko pojawiania się zabrudzeń oraz uszkodzeń na powierzchni skóry.

Pamiętaj także o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, obejmujących między innymi wspomniane wcześniej czyszczenie, a także – co bardzo istotne – natłuszczanie skóry. Wymaga ona właściwego nawilżania, które pozwala uniknąć pęknięć i zarysowań powierzchni. Wykorzystaj w tym celu specjalne preparaty, takie jak balsamy, olejki bądź pasty zawierające wosk. To jeden z najskuteczniejszych sposobów konserwowania skórzanych produktów.

Nie wszystko zrobisz samodzielnie

O skórzane produkty trzeba należycie dbać, ponieważ dzięki temu będą Ci one służyć wiele długich lat. W pewnym momencie niektóre procesy trudno jednak powstrzymać. Starzenie się skóry jest naturalne, więc po pewnym czasie nie sposób oczekiwać od niej doskonałej kondycji. Dlatego konieczna może okazać się wizyta u kaletnika. Fachowiec najczęściej zaradzi coś w sytuacji, gdy pasek parcieje lub zmienia kolor (na przykład w wyniku blaknięcia). Możliwe jest wtedy odmalowanie paska, dzięki czemu będzie on znów wyglądał jak nowy.

Znajdź swój pasek w sklepie Puccini!

Pamiętaj, że skórzany pasek posłuży Ci tym dłużej, im lepszego surowca użyto do jego produkcji. Paski Puccini zostały wykonane z wysokogatunkowej skóry, dzięki czemu przez lata zachowują doskonały stan. Przypadną do gustu każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie, którzy od swojej garderoby wymagają połączenia wysokiej jakości oraz modnego designu. Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w asortymencie Puccini.pl!