Walizki do -80% jeszcze tylko przez:

Jak dbać o skórzany portfel? 4 praktyczne wskazówki

Skórzane portfele były najczęściej wybieranymi prezentami świątecznymi, kupowanymi przez Was w naszym sklepie w 2017 roku! Mamy nadzieję, że te piękne podarunki ucieszyły zarówno Was, jak i Waszych bliskich i służą Wam na co dzień, gwarantując wysoką estetykę wykonania, dużą pojemność i funkcjonalność. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, w jaki sposób zadbać o skórzany portfel, aby wyglądał pięknie przez długie lata. Od czego zacząć pielęgnację swojego bożonarodzeniowego prezentu?

1. Dbaj o niego na co dzień

Naturalna skóra to jeden z najwdzięczniejszych i najbardziej wytrzymałych materiałów, jednak w trakcie intensywnego użytkowania może ulegać powolnemu zniszczeniu. Twój portfel jest z Tobą każdego dnia, wyciągasz go kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt razy dziennie, co sprawia, że jego powierzchnia może się wycierać. Istotną częścią pielęgnacji portfela jest dbanie o niego każdego dnia, podczas codziennej eksploatacji. Zatroszcz się o to, aby nie nosić swojego portfela w jednej kieszeni z kluczami, breloczkiem, pendrive’em, monetami i innymi ostrymi drobiazgami, które mogłyby uszkodzić jego powierzchnię.

Zadbaj o otoczenie swojego portfela, ale także o jego wnętrze! Zastanów się nad tym, co do niego wkładasz i nie wypychaj go nadmierną ilością przedmiotów – dzięki temu zachowa swój pierwotny, zgrabny kształt przez bardzo długi czas. Należy pamiętać, że raz naciągnięta skóra nie powróci już do swego pierwotnego kształtu i grubości. Oznacza to, że zaniedbany portfel nie odzyska swojej eleganckiej formy, a rozciągnięty będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać, że nadmierne obciążenie portfela może prowadzić nawet do rozerwania szwów i łączeń skóry.

2. Konserwuj portfel raz na kwartał

Skórzany portfel, podobnie jak buty z tego pięknego materiału, wymagają konserwacji. Aby powierzchnia portfela wyglądała elegancko, warto ją zabezpieczyć jeszcze przed pierwszym użyciem i powtarzać ten zabieg regularnie. Swój nowy portfel ze skóry licowej możesz z powodzeniem pielęgnować za pomocą zwykłej, bezbarwnej pasty do butów. Wystarczy, że przy pomocy miękkiej ściereczki wetrzesz w powierzchnię odrobinę pasty lub gliceryny, a następnie wypastujesz skórę do połysku. Jeżeli wybrałeś portfel ze skóry lakierowanej, zrezygnuj z pasty do obuwia na rzecz oliwy z oliwek, natomiast portfele ze skóry barwionej konserwuj mieszanką wosku pszczelego oraz terpentyny w proporcjach 1:1. Dzięki takim zabiegom Twój portfel będzie odporniejszy na zanieczyszczenia, wodę oraz negatywne oddziaływanie promieni słonecznych. Aby wyglądał pięknie i był odpowiednio zabezpieczony, powtarzaj zabieg konserwacji co najmniej raz na 3 miesiące.

3. Susz zmoczony portfel w temperaturze pokojowej

Jeżeli Twój portfel się zamoczy, pamiętaj o tym, aby nie suszyć go bezpośrednio na słońcu ani na kaloryferze. Wysoka temperatura sprawia, że skóra zmienia swoją fakturę i staje się twarda, sztywna i szorstka. Połóż swój portfel w suchym miejscu, w oddaleniu od źródeł ciepła i susz go w temperaturze pokojowej. Zajmie to więcej czasu niż np. suszenie portfela za pomocą suszarki do włosów, ale jeśli uzbroisz się w cierpliwość, Twój portfel z pewnością powróci do pełni sprawności i będzie cieszył Twoje oczy nienagannym wyglądem.

4. Regularnie usuwaj zanieczyszczenia

Portfel to przedmiot, który towarzyszy nam niemal codziennie, dlatego jest narażony na kontakt z różnymi brudzącymi substancjami, takimi jak jedzenie czy kosmetyki. Aby Twój nowy, skórzany portfel służył Ci jak najdłużej, warto usuwać tego typu plamy na bieżąco. Jakie środki stosować do czyszczenia skórzanych dodatków, takich jak portfel? Przede wszystkim należy pamiętać, że w tym celu nie należy używać mydła, które pozostawia osad na powierzchni skóry, tym samym blokując dostęp do powietrza i  prowadząc do popękania materiału.

Najmniej inwazyjnym i najskuteczniejszym sposobem na czyszczenie zabrudzeń, które powstają na portfelu w efekcie codziennej eksploatacji, jest mieszanka wody z octem, w której ocet będzie stanowić jedynie niewielki dodatek. Nie nanoś jej jednak bezpośrednio na skórę, żeby jej nie przemoczyć. Nanieś niewielką ilość płynu na miękką ściereczką i wytrzyj nią powierzchnię portfela, zataczając małe okręgi, a następnie połóż go w suchym miejscu, aby wyschnął.

Jeżeli Twój portfel jest jasny lub biały, ciemne plamy możesz usunąć, używając gumki do mazania. Pamiętaj jednak, żeby używać jej delikatnie – dzięki temu nie uszkodzisz powierzchni skóry i odświeżysz jej wygląd. Ważne jest, że portfele ze skóry barwionej mogą wymagać specjalistycznych środków do czyszczenia i konserwacji.

Jak uratować stary, wyraźnie zniszczony portfel?

Jeżeli Twój portfel jest stary i wysłużony, a jego powierzchnia wygląda na wyblakłą i zaniedbaną, istnieją sposoby na to, aby odświeżyć jej wygląd. Aby to zrobić, odwiedź sklep z akcesoriami szewskimi i zapytaj o specjalną farbę do renowacji skóry licowej. Tego typu preparaty nie są drogie, a ich zastosowanie potrafi przynieść naprawdę spektakularne efekty i dać Twojemu skórzanemu portfelowi nowe życie. Idąc do sklepu, weź ze sobą swój portfel – dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać odpowiedni kolor farby.

Twój portfel jest wyraźnie popękany, a na jego powierzchni powstały widoczne szczeliny i zarysowania? Nie oznacza to jeszcze, że Twój portfel jest bezużyteczny i nadaje się do wyrzucenia. Jeśli kochasz swój portfel i chcesz go odnowić, zastosuj specjalistyczną farbę tonizującą do skóry, która wypełni nieestetyczne szczeliny i sprawi, że Twój portfel znowu będzie gładki, estetyczny i elegancki.

Zbyt dużo rys i zanieczyszczeń? Czas na nowy portfel!

Niestety, niektórych plam i pęknięć nie da się naprawić. Skóra, pomimo że jest bardzo wytrzymała, ma swoje granice. Plamy z soli czy z atramentu wchłaniają się do skóry i są niemal niemożliwe do usunięcia. Jeżeli Twój portfel zniszczył się, zabrudził w wyraźny sposób lub stracił swój pierwotny kształt, zastanów się nad zakupem nowego. Szeroki wybór różnego rodzaju skórzanych portfeli  w sklepie internetowym Puccini z pewnością pozwoli Ci na wybór idealnego, eleganckiego modelu, który będzie Ci służył przez bardzo długi czas. Zapoznaj się z naszą ofertą!

 

 

UA bez