DUŻA W CENIE ŚREDNIEJ + DARMOWA DOSTAWA:

Jak dobrać pasek do spodni? Poradnik dla mężczyzn!

puccini-pasek3

Pasek do spodni to drobiazg, który często jest wyznacznikiem naszej wiedzy o modzie - właściwie dobrany świadczy dobrze o guście właściciela, w odwrotnej sytuacji może być uznany za wpadkę. Wybór na rynku jest duży, paski wykonywane są z wielu różnych materiałów, mają różne odcienie i często dodatkowe dekory, nie bez znaczenia jest również wielkość i kolor klamry.

W związku z tym nic dziwnego, że wybór odpowiedniego paska nastręcza wielu trudności Panom. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Was mini-poradnik. Jak właściwie dobrać pasek do spodni do różnych stylizacji? Jak wybrać odpowiedni rozmiar? Podpowiadamy!

Stylizacja oficjalna, biznesowa - jaki pasek wybrać?

puccini-pasek2Jak to w męskiej modzie zwykle bywa, pasek do spodni łączy w sobie funkcję estetyczną i praktyczną - nie tylko przytrzymuje spodnie w odpowiednim miejscu, ale świadczy również o klasie właściciela. Pasek do spodni garniturowych musi spełniać minimalnie dwie zasady: pasować kolorem i materiałem do butów oraz pozostałych dodatków. To podstawowe zasady stylu formalnego, z których nie możemy zrezygnować. Zarówno wybierając buty, jak i pasek, powinniśmy wybierać klasyczne modele, nie zwracając uwagi na chwilowe trendy, które szybko wychodzą z mody. Skórzany pasek do garnituru musi mieć stonowany kolor - w tym wypadku najlepsza będzie czerń lub ciemny brąz. Klamra powinna być dyskretna, a jej kolor (srebro lub mosiądz) musi pasować do spinek do mankietów i/lub zegarka. Dzięki temu cały strój będzie do siebie pasował, a my unikniemy modowego faux-pas.

Stylizacja nieoficjalna, smart-casual

O stylizacjach smart-casual mówimy, kiedy potrzebujemy złotego środka pomiędzy stylem oficjalnym, a codziennym. Marynarka, spodnie chinosy i gładki t-shirt czy koszula - to przykładowy outfit, o którym rozmawiamy. W tym wypadku możemy pozwolić sobie na nieco więcej luzu, choć zasada dotycząca kolorów powinna być zachowana. Jeśli lubisz modę, możesz spróbować eksperymentów z jaskrawymi kolorami (np. korespondującymi z paskiem zegarka), koniecznie na tle gładkich i pozbawionych wzorów ubrań. Jeśli jednak czujesz się niepewnie, wybierz klasyczny skórzany pasek do spodni, który po prostu nie musi być aż tak elegancki, jak w przypadku stylu formalnego. Pasek skórzany do stylizacji nieformalnej nie jest jedynym wyjściem - możemy zdecydować się również na zamsz lub pasek parciany.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem paska?

Zanim przejdziemy do zakupów, zastanówmy się, do czego będziemy nosić nowy pasek, aby znaleźć taki, który będzie spełniał nasze potrzeby. Nie ma niestety butów, które pasują do wszystkiego i podobnie jest z paskami - klasyczny pasek do spodni z czarnej skóry nie będzie odpowiedni do szortów. Kolor męskiego paska do spodni również nie jest bez znaczenia, dlatego im więcej mamy butów w różnych kolorach, tym więcej powinniśmy mieć też pasków. Dzięki temu zawsze będziemy mieli dodatek, który pasuje do naszego ubrania. Luźny pasek do spodni też powinien znaleźć się w naszej garderobie, bo jest nieoceniony we wszystkich nieformalnych sytuacjach.

puccini-pasek4

Wybierasz pasek do spodni? Nigdy nie popełniaj tych błędów!

1. Buty i pasek do spodni w innym kolorze w stylizacji formalnej - np. brązowy pasek zestawiony z czarnymi butami.
2. Pasek bez klamry w stylizacji formalnej.
3. Złe zestawienie biżuterii - np. złoty zegarek z srebrną klamrą paska, a do tego z np. kolorowymi spinkami do mankietów.
4. Zbyt wysoko zapinane spodnie i za krótki pasek, często w towarzystwie przykrótkich nogawek.
5. Pasek nie pasuje odcieniem do rękawiczek (w zimowych stylizacjach) lub torby-aktówki.
6. Noszenie jednego, czarnego i skórzanego paska do wszystkich stylizacji.
7. Noszenie klasycznego paska do smokingu - wymaga on specjalnego paska smokingowego (hiszpańskiego), wykonanego z połyskującej i eleganckiej tkaniny.

Jak dobrać rozmiar paska?

Długość paska to jego podstawowy parametr, równie ważny jak materiał czy kolorystyka. Rozmiar musi być odpowiedni - zbyt ciasno zapinany pasek uwypukla większy brzuch, wyglądają nieestetycznie, a do tego jest po prostu niewygodny. Większość modeli pasków ma nieparzystą liczbę dziurek, powinieneś wybrać taki, aby mieścić się na środkową dziurkę. W takim wypadku niewielkie przytycie czy spadek kilogramów nie będzie sytuacją alarmową. Rozmiar paska to skala od 85 do 115 centymetrów (odpowiadający rozmiarowi od 34 do 46), które są długością paska mierzoną od środkowej dziurki do klamry. Aby dobrać pasek odpowiedni, należy zmierzyć obwód pasa i w ten sposób dopasować go do swoich potrzeb. Należy pamiętać, że nie można po prostu wybrać najdłuższego paska - zbyt długi będzie niechlujnie zwisał, co wygląda niezbyt elegancko.

 

UA bez