Jak nie zgubić bagażu w podróży? 6 przydatnych porad

 

Im więcej podróżujesz, tym większa szansa, że kiedyś staniesz w obliczu problemu nie do pozazdroszczenia – zagubienia bagażu. Z drugiej strony z każdym wyjazdem nabierasz doświadczenia i łatwiej Ci do takiej sytuacji nie dopuścić. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, co zrobić, aby mieć pewność, że po każdym locie Twój bagaż rejestrowany pojawi się na taśmie lotniska. Postępując według tych wskazówek, zminimalizujesz ryzyko utraty walizki, ale też zwiększysz swoje szanse na jej szybkie odnalezienie w przypadku jej ewentualnego zagubienia.

1.      Wybij się ponad tłum

Zwróć uwagę, że większość walizek, które widujesz na lotniskach, ma ciemne kolory. Ludzie chętnie wybierają uniwersalne modele czarne, granatowe czy szare, przez co później nie potrafią odróżnić własnego bagażu od cudzego. Popularnym kolorem walizki jest także antracyt. Takie walizki mają rzecz jasna swoje zalety – nie gryzą się z żadnym strojem, prezentują się elegancko i mniej widać na nich brud.

Kiedy jednak przychodzi do odbioru swojego bagażu z taśmy lotniskowej, zaczynają się problemy. Dlatego jeśli zależy Ci na klasycznym kolorze walizki, zadbaj przynajmniej o to, by wyróżniała się ona spośród pozostałych jakimś szczegółem, który łatwo zidentyfikujesz. Może to być kolorowa naklejka czy jaskrawa tasiemka. Dzięki temu podczas odbioru bagażu rejestrowanego łatwo ją odnajdziesz, a nikt nie pomyli jej ze swoją własną.

Walizki Puccini z kolekcji Majorca

2.      Podpisz się!

Jeśli ktoś mimo wszystko uzna Twoją walizkę za własną lub zapodzieje się ona gdzieś na lotnisku czy dworcu, możesz zawsze łatwo ją odzyskać. Pod jednym warunkiem – że będzie ona podpisana. Niektórzy decydują się na naklejkę zawierającą dane osobowe, inni na zawieszkę mocowaną do rączki.

Najpewniejszym rozwiązaniem są identyfikatory do bagażu, które zabezpieczone są wytrzymałą folią. Dzięki temu Twoje dane zawsze będą dobrze widoczne. Jak pokazuje asortyment sklepu Puccini, akcesoria tego typu mogą stanowić również elegancki dodatek do walizki. Produkty te wykonane są z wysokiej jakości skóry, a dzięki praktycznej gumce łatwo można zamontować je na każdym bagażu.

3.      Postaw na porządek

Dobra organizacja to nieoceniona wartość podczas każdej podróży. Kompaktowe pakowanie, porządek w walizce i hierarchizowanie bagaży przyspieszają lotniskowe formalności i przekładają się na wygodę podczas wszelkiego transportu. Aby uniknąć zagubienia bagażu, należy więc zadbać też o jego wygląd.

Jeśli brzmi to dla Ciebie dziwnie, pomyśl o plączących się wszędzie paskach plecaka, które w każdej chwili mogą zaczepić się gdzieś na taśmie. Zastanów się też nad tym, dokąd trafi walizka, wciąż oklejona naklejkami z poprzednich podróży. Choć powinny one być już nieczytelne dla skanerów, z pewnością mogą wprowadzić w błąd obsługę lotniska.

4.      Nie ignoruj punktualności

Z każdą kolejną podróżą wszelkie formalności i przygotowania idą nam coraz sprawniej. To sprawia, że naturalnie się rozleniwiamy. Dlatego zamiast być na lotnisku sugerowane dwie godziny przed odlotem, często przyjeżdżamy coraz później, zostawiając sobie na odprawy i kontrole minimum czasu.

Ta oszczędność może nas jednak wiele kosztować. W ten sposób utrudniamy bowiem pracownikom lotniska dostarczenie bagażu do samolotu. I tak mają oni na ten proces niewiele czasu, więc nasze spóźnialstwo może jedynie niepotrzebnie skomplikować sprawę. Chcąc oszczędzić parę minut przed lotem, po wylądowaniu nieraz będziemy musieli poczekać na nasz bagaż parę godzin, aż ten dotrze do nas następnym samolotem. Ryzykujemy również utratę go na znacznie dłużej.

5.      Idź z duchem czasu

W dzisiejszych czasach lotniska są znacznie bardziej zatłoczone niż kiedyś, więc teoretycznie łatwiej zgubić bagaż. Z drugiej strony wszelkie procesy są tam zautomatyzowane, co minimalizuje takie ryzyko.

Każdy podróżujący również może, a nawet powinien, skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, proponowanych przez producentów sprzętu elektronicznego. Możesz zaopatrzyć się na przykład w inteligentną walizkę, która połączona jest z dedykowaną jej aplikacją w Twoim smartfonie. Dzięki temu zawsze znasz lokalizację swojego bagażu. Jeśli wolisz bardziej ekonomiczne rozwiązania, możesz zdecydować się między innymi na proste naklejki z chipami.

6.      Miej oczy dookoła głowy!

Tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Zdarza się, że gubimy bagaż przez własną nieuwagę, ale równie dobrze możemy paść ofiarą kradzieży. Dlatego tak ważne jest, by pilnować walizki i nigdy nie pozostawiać jej bez opieki. Złodzieje czyhają na łatwy łup na dworcach, w zatłoczonych centrach miast, ale i na lotniskach. Nie ułatwiaj im zadania!

Mimo wszystko przepadł...

Lepiej zawsze nastawić się na najgorsze. Mimo usilnych starań Twój bagaż zawsze może wybrać się w inną podróż niż Ty. Dlatego kosztowności i dokumenty zawsze pakuj do torby podręcznej lub walizki kabinowej.

Z najcenniejszymi przedmiotami nie należy się w ogóle rozstawać. Wtedy w przypadku zagubienia bagażu rejestrowanego Twoja strata jest znacznie mniejsza, a Tobie łatwiej poradzić sobie z problemem. Według statystyk istnieje ogromna szansa, że walizka i tak się odnajdzie. Aby się co do tego upewnić, warto postępować według wskazówek, które zawarliśmy w poradniku „Co robić w przypadku zagubienia bagażu na lotnisku?”.

 

UA bez