Tydzień Okazji w PUCCINI + Darmowa Dostawa darmowa-dostawa

Jak przygotować się na lot z przesiadką? 3 rzeczy, które musisz wiedzieć

Loty bezpośrednie to najwygodniejszy sposób podróżowania, ale nie zawsze możliwy. Co więcej – nieraz niezbyt opłacalny. Dlatego istnieje możliwość łączenia rejsów, czyli tzw. loty transferowe. Dzięki nim dostaniesz się w każde miejsce na świecie, a czasem także zaoszczędzisz. Nie ma jednak róży bez kolców – im więcej przesiadek, tym mniejszy komfort podróży oraz większe ryzyko. Co trzeba uwzględnić, rezerwując loty kombinowane? Na co uważasz i o czym pamiętać?

Czym są loty transferowe?

Loty z przesiadką polegają na podróży z mniejszego portu do większego, z którego odbywają się rejsy do najodleglejszych zakątków świata. To oczywiście najprostszy scenariusz. Bardziej skomplikowane obejmują kolejne transfery – na przykład z centrum przesiadkowego na lokalne lotniska. Tylko w ten sposób dotrzesz w trudno dostępne miejsca globu. Loty z przesiadkami to także możliwość obniżenia kosztów podróży. Nieraz za komfort bezpośredniego połączenia trzeba zapłacić znacznie więcej niż za dwa osobne loty.

Lot transferowy obejmuje zazwyczaj dwa skomunikowane ze sobą rejsy na jednym bilecie. Taka sytuacja ma tę zaletę, że odpowiedzialność za podróż spoczywa w zasadzie w całości na przewoźniku. Inny wariant stanowi zakup dwóch biletów na własną rękę. Wtedy samemu trzeba zatroszczyć się o transfer bagaży i zadbanie o odpowiedni czas przesiadki.

1.      Lot z przesiadką a bagaż

Jeśli Twój lot transferowy zorganizowany jest przez linie lotnicze, nie musisz martwić się o przeniesienie bagażu rejestrowanego pomiędzy samolotami. Zadbają o to pracownicy lotniska. Jeśli Twoja aktywność będzie wymagana w tym procesie, przewoźnik poinformuje Cię o tym wcześniej.

Samodzielny odbiór i ponowne nadanie bagażu rejestrowanego czeka Cię zawsze wtedy, gdy korzystasz z usług dwóch różnych linii lotniczych bądź dany przewoźnik nie obsługuje lotów z przesiadkami. Upewnij się wtedy, że na Twojej walizce nie ma żadnych starych naklejek, a obsługa kieruje ją w odpowiednie miejsce. W transferowym chaosie łatwo bowiem wysłać bagaż w innym kierunku niż ten, do którego samemu się podróżuje.

2.      Lot z przesiadką a odprawa

Podobne zasady dotyczą odprawy biletowo-paszportowej. Najczęściej, korzystając z usług jednego przewoźnika, nie musisz podchodzić dwukrotnie do kontroli bezpieczeństwa i odprawy. Wysiadając z samolotu, zazwyczaj masz możliwość pozostania w wewnętrznej strefie lotniska. Możesz skierować się od razu do kolejnych bramek, omijając etapy, które masz już za sobą. Twoja podróż traktowana jest więc jako jeden rejs, podzielony na dwie części.

Nie jest to jednak regułą. Niektóre lotniska nie mają na tyle rozwiniętej infrastruktury, na innych mogą obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Niemniej nawet jeśli trzeba ponownie odbyć kontrolę czy odprawę paszportową, bilet zazwyczaj pozostaje ten sam. Jeżeli tak nie jest, zawczasu poinformuje Cię o tym Twój przewoźnik.

3.      Loty z przesiadkami a topografia lotniska

Nieraz największym wyzwaniem dla pasażerów podróżujących lotami transferowymi jest odnalezienie się w porcie przesiadkowym. Zazwyczaj linie lotnicze starają się ułatwić życie swoim klientom, gwarantując bezstresową zmianę samolotu w tym samym terminalu. Nieraz jednak mamy do czynienia z ogromnymi portami, w których droga do odpowiedniej bramki może zająć nawet pół godziny. Ważne jest zatem, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu na spokojny transfer. Lepiej przez parę godzin rozprostować nogi, pooglądać wystawy w sklepach bezcłowych lub rzeczywiście zrobić w nich zakupy, niż pędzić na złamanie karku, próbując zaoszczędzić parę minut.

Linie lotnicze zadbają raczej o to, by pasażerowie mieli komfort przesiadki, lecz ewentualne opóźnienia lotów mogą skomplikować sprawę. Żadnej gwarancji nie masz wtedy, gdy samodzielnie „łączysz” rejsy. Kluczem do sukcesu jest właściwa nawigacja w porcie lotniczym i śmiałe korzystanie z pomocy punktów informacyjnych, których pracownicy zrobią wszystko, by pomóc Ci trafić na Twój samolot.

Czy warto latać z przesiadkami?

Jeśli planujesz swój pierwszy lot i od razu musisz zmierzyć się z procesem przesiadki, możesz się trochę denerwować. To zrozumiałe. Jeżeli jednak masz już jakieś doświadczenie, sama przesiadka nie powinna Cię zbytnio stresować. Lotniska są projektowane i oznaczane w taki sposób, by maksymalnie ułatwiać pasażerom podróż. Loty transferowe są więc korzystnym rozwiązaniem, kiedy chcesz trochę zaoszczędzić, i jedynym, gdy wybierasz się w dalszą podróż.

Linie lotnicze – w tym budżetowi przewoźnicy – uruchamiają coraz to nowsze połączenia bezpośrednie. W ten sposób z Polski można już dostać się w wiele egzotycznych miejsc. Warto jednak otworzyć się na loty kombinowane, gdyż umożliwiają one dalekie i niedrogie podróże. Mogą wydawać się skomplikowane, lecz przy przestrzeganiu powyższych zasad nie powinny sprawić Ci najmniejszego problemu.