Jak spakować walizkę do samolotu, a jak do auta czy pociągu? Wakacyjny poradnik

Jak spakować walizkęJednych to przeraża, inni tylko na to czekają. Co spakować do walizki na wczasy? Kiedy się tym zająć? Czy warto odkładać to na ostatnią chwilę i dlaczego nie? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi. Aby pomóc Ci odpowiednio spakować się na wakacyjny wyjazd, przygotowaliśmy krótki poradnik. Choć znalazło się w nim sporo uniwersalnych wskazówek, podzieliliśmy go pod kątem tego, dokąd i w jaki sposób można podróżować. Inaczej przygotujesz swoją walizkę przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Karaiby, a inaczej przez złapaniem pociągu do Mrągowa. Poznaj więc najważniejsze zasady i nie daj się zaskoczyć podczas urlopu!

Lista rzeczy niezbędnych – podstawa udanego urlopu

Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz i w jaki sposób podróżujesz, potrzebna Ci będzie lista rzeczy, które weźmiesz ze sobą. Jedni będą woleli przygotować ją sobie na kartce papieru, inni w arkuszu kalkulacyjnym, a jeszcze inni wyjeżdżają tak często, że wystarczy im ich własna pamięć. Tak czy inaczej, dobrze jest mieć jakąś listę do „odhaczania”. W ten sposób zyskujesz pewność, że nie zapomnisz wrzucić do walizki kabinowej paszportu, pieniędzy, aparatu fotograficznego czy kosmetyków. Zacznij o tym myśleć przynajmniej dwa tygodnie przed urlopem. To czas, który pozwoli Ci uzupełnić ewentualne braki – nawet poprzez zakupy w sieci.

Jak spakować walizkę do samolotu? Restrykcyjne wymagania

Największej gimnastyki będzie wymagało od Ciebie pakowanie walizki do samolotu. Dlaczego? Ze względu na restrykcyjną politykę bagażową, która ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa rejsów. W tym przypadku wyróżnimy dwa rodzaje bagażu, jakie możesz zabrać ze sobą:

  • Walizka kabinowa – bagaż, który można wnieść na pokład samolotu, lecz obwarowany licznymi zakazami.
  • Walizka rejestrowana – bagaż o większych wymiarach i mniejszych obostrzeniach, do którego nie ma jednak dostępu w trakcie lotu, gdyż umieszczony jest w luku.

W bagażu rejestrowanym możesz umieścić właściwie wszystko z wyjątkiem substancji łatwopalnych i wybuchowych. W razie potrzeby do luku nadasz więcej niż jedną walizkę, nie musisz się więc przejmować limitem miejsca. Pamiętaj jednak, by wartościowe przedmioty – takie jak laptop, aparat czy biżuteria – przewozić w bagażu podręcznym. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ich zniszczenia lub zgubienia – będziesz cały czas mieć je na oku.Jak spakować walizkę do samolotu

Jak spakować walizkę kabinową? Bagaż podręczny obwarowany jest licznymi przepisami. Wśród najważniejszych zasad można wymienić:

  • Ograniczone wymiary walizek i limit ich sztuk – najczęściej walizka kabinowa może mieć wymiary nie większe niż 55x40x20 centymetrów. Zazwyczaj na pokład wniesiesz jeden taki bagaż i ewentualnie jeden mniejszy. Najsurowsze limity obowiązują w tanich liniach lotniczych.
  • Zakaz przewożenia ostrych przedmiotów – choć zakaz wnoszenia na pokład tasaków czy długich noży jest w pełni zrozumiały, łatwo zapomnieć o takich przedmiotach jak scyzoryki, korkociągi czy turystyczne niezbędniki. Jeśli masz taką możliwość, lepiej umieść je w bagażu rejestrowanym – w przeciwnym razie obsługa lotniska może zatrzymać je podczas kontroli bezpieczeństwa.
  • Limit płynów – w walizce kabinowej możesz umieścić tylko litr płynów w pojemnikach nieprzekraczających 100 mililitrów. Muszą one ponadto znaleźć się w szczelnym, przezroczystym woreczku strunowym. Jeśli planujesz zabrać ze sobą więcej kosmetyków, lepiej nie ograniczaj się więc do bagażu podręcznego.

Jak spakować walizkę do samochodu lub pociągu?

Udając się na wczasy transportem lądowym, najczęściej nie musisz przejmować się żadnymi ograniczeniami. Do bagażnika samochodu wrzucisz, co zechcesz, w pociągu także nikt nie będzie Cię kontrolował. Niemniej warto przemyśleć proces pakowania, aby podróż była dla Ciebie w pełni komfortowa.

Przede wszystkim weź ze sobą tylko to, czego potrzebujesz. Oszczędź sobie bałaganu i nie wypełniaj walizki wszystkimi bibelotami, jakie znajdziesz w pokoju. Uporządkowany bagaż to podstawa udanego wyjazdu – musisz mieć pewność, że zawsze znajdziesz w nim to, czego akurat potrzebujesz. Ostatnia rzecz, której chcesz, to przekopywać się przez masę zbędnych klamotów, kiedy szukasz czegoś naprawdę ważnego.

Jak spakować walizkę do samochodu

Upewnij się też, że artykuły pierwszej potrzeby masz pod ręką. Portfel, telefon, dokumenty, chusteczki higieniczne itp. zdecydowanie lepiej umieścić w saszetce, plecaczku czy nerce, niż wrzucać do walizki, która wyląduje na spodzie bagażnika auta lub na przywalona innymi bagażami na pociągowej półce.

Quo vadis? Od tego zależy, jak się spakujesz!

Choć może się to wydawać oczywiste, proces pakowania będzie zależał w największej mierze od tego, dokąd się wybierasz. I nie chodzi tu tylko o to, że w góry musisz zabrać ze sobą cieplejsze ubrania niż na tropikalne wyspy. Zastanów się przede wszystkim nad tym, czy sama walizka to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. W sklepie Puccini znajdziesz różne alternatywy – takie jak choćby plecaki czy torby podróżne. To właśnie takie dodatki okażą się zdecydowanie wygodniejsze podczas podróży autostopem, wczasów pod namiotami czy górskich eskapad.