Jak spakować walizkę - kompletny poradnik

jak-sie-spakowac-puccini-poradnik

Szykuje się wyjazd? Pakowanie jest czynnością, za którą większość z nas nie przepada. Najpierw kilka godzin wybierania i gromadzenia niezbędnych rzeczy, potem magiczne układanie (jak to wszystko się zmieści?), żeby potem i tak się okazało, że czegoś zapomnieliśmy. Jeśli masz dzieci, problem znacznie rośnie, bo oczekiwania maluchów są ogromne. Znasz ten schemat? Przedstawiamy Ci kompletny poradnik, jak spakować walizkę podróżną.

jak-sie-spakowac-puccini-poradnik2Nie pakuj się na ostatnią chwilę

Zanim zaczniesz tworzyć listę koniecznych do zabrania rzeczy, wybierz odpowiedni rodzaj i wielkość walizki. Na początek odpowiedz sobie na kilka bardzo istotnych pytań. Na ile dni wyjeżdżasz? Jest to podróż służbowa czy prywatna? Jakimi środkami lokomocji będziesz się poruszać? Na jeden dzień lub weekend najlepiej wziąć ze sobą małą torbę podręczną, przed wyjazdem trwającym do dwóch tygodni warto zainteresować się „kabinówką”, a dłuższa podróż będzie najczęściej oznaczała konieczność zabrania ze sobą dużej walizki. Chyba że jesteś globtroterem i wybierasz się w podróż przez dżunglę… W takim wypadku lepszy będzie pojemny i wytrzymały plecak. Warto zastanowić się nad tym na kilka tygodni przed wyjazdem i powoli układać sobie listę rzeczy, które będą niezbędne.

Sprawdź pogodę na wyjazd

Koniecznie zapoznaj się z prognozą pogody na dzień Twojego wyjazdu – pozwoli Ci to wybrać niezbędne rzeczy. Podczas wakacji w Tajlandii gruba kurtka nie będzie Ci potrzebna – lepiej zastąpić ją lekkim swetrem ze względu na wszechobecną klimatyzację. Problemem często pozostaje jedynie transport na samolot. Warto mimo wszystko ograniczyć liczbę ciepłych ubrań i zostawić je na przykład w samochodzie przed lotniskiem. Pakując się natomiast na jesienny wyjazd do Skandynawii, możemy nie zawracać sobie głowy krótkimi spodenkami czy letnimi sukienkami. Wszystko zależy jednak od tego, jak planujemy spędzać czas na miejscu.

jak-sie-spakowac-puccini-poradnik-4

Jeżeli wybierasz się w miejsce, gdzie możesz spodziewać się pewnej i stabilnej pogody, zdecydowanie zaoszczędzisz przestrzeń w walizce. Jeśli dodatkowo aura w dniu Twojego wyjazdu będzie odpowiadała tej w docelowej lokalizacji, unikniesz konieczności zabierania ze sobą zbędnej odzieży.

Wykorzystaj maksymalnie przestrzeń

Pakując się – szczególnie do walizki – pamiętaj, żeby wypełnić ją maksymalnie. W połowie pusta walizka jest mniej odporna na uszkodzenia. Jeśli nie chcesz zabierać ze sobą większej liczby rzeczy, wymień walizkę na mniejszą. Będzie to również korzystne ze względu na wygodę poruszania się – na przykład w ciasnym samolocie, gdzie zbyt duże bagaże podręczne potrafią przyprawić o ból głowy.

Jeżeli zostało Ci trochę wolnego miejsca w walizce – i tylko pod tym warunkiem – dopakuj ją rzeczami, które może nie są niezbędne, ale bywają przydatne. Zawsze lepiej mieć ze sobą więcej niż mniej. Jeśli jednak oznaczałoby to konieczność zabrania większej walizki, lepiej zrezygnuj. Nic nie jest tak pożądane w podróży jak swoboda ruchu, która przecież tym większa, im mniejszy bagaż.

Przygotuj sobie listę tydzień przed wyjazdem

Zacznij gromadzić wszystkie rzeczy trochę wcześniej. Nie ma nic gorszego niż nerwowe pakowanie na kilka godzin przed odjazdem i świadomość tego, że coś, co koniecznie chcieliśmy zabrać, jest brudne / pożyczone / zepsute / zagubione. Sprawdź listy rzeczy do spakowania w internecie – łatwo zapomnieć o czymś istotnym.

jak-sie-spakowac-puccini-poradnik-5

Najłatwiej spakować się, mając w głowie stałą listę rzeczy potrzebnych w podróży. Same ubrania będą się zazwyczaj różnić w zależności od tego, dokąd się wybieramy, lecz wiele przedmiotów zabieramy ze sobą za każdym razem. Im więcej podróżujemy, tym łatwiej idzie nam pakowanie. Wiemy, co zazwyczaj jest nam potrzebne, i dlatego przed wyjazdem automatycznie „odhaczamy” kolejne rzeczy. Jeżeli nie masz jeszcze takiej wprawy, spisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, aby nie zapomnieć o tym w decydującym momencie.

Jeśli nie jedziesz na koniec świata

Są różne rodzaje podróżowania. Jedni wyjeżdżają z plecakiem na ramionach i nigdy nie wiedzą, gdzie spędzą najbliższą noc, gdyż zależy to głównie od tego, dokąd dojadą „na stopa”. Drudzy – i to sposób częściej spotykany – wsiadają do samolotu i udają się do zarezerwowanego wcześniej hotelu. O ile ci pierwsi rzeczywiście powinni dwa razy przemyśleć, co ze sobą zabiorą, ci ostatni – czyli większość z nas – powinni sobie poradzić, nawet jeśli zapomną o czymś istotnym.

Powiedzmy sobie szczerze: lecąc do Bułgarii bez kąpielowych majtek, raczej nie zginiemy. Dokupimy je na miejscu. Tak jak większość potrzebnych rzeczy. Nie znaczy to wcale, że nie powinniśmy się przykładać do pakowania. Nie musimy się jednak niepotrzebnie stresować. Pamiętaj, że wyjazd ma być dla Ciebie przede wszystkim odpoczynkiem – szkoda psuć sobie urlop rozpaczaniem z powodu zapomnianego z domu szamponu.

Napisz do hotelu przed wyjazdem

Warto przed wyjazdem skontaktować się z hotelem – szczególnie, jeśli ma niski standard – i upewnić się, czy w pokoju dostępne są takie rzeczy jak ręczniki, żelazko czy podstawowe kosmetyki. Jeśli tak – zaoszczędzisz miejsce w walizce.

Pamiętaj jednak, że mydełko i mały ręcznik – choć są zagwarantowane w standardzie Twojego hotelu – mogą przydać Ci się także po drodze. Docenisz je zwłaszcza, gdy musisz stawić czoła przesiadkom i długim pobytom na lotniskach czy dworcach. Nigdy nie zapominaj o tym, że podróż zaczyna się w momencie wyjścia z domu i kończy w chwili ponownego przekroczenia progu. To znaczy, że musisz zabrać ze sobą nie tylko rzeczy potrzebne na miejscu, ale również i takie, które przydadzą się po drodze.

Jak zaoszczędzić miejsce?

  • jak-sie-spakowac-puccini-poradnik-3Postaw na dodatki - jeśli wyjazd obejmuje również spotkania służbowe, nie bierz ze sobą osobnych rzeczy. Czasem zamiana kardiganu na marynarkę i trampek na szpilki wystarczy, żeby w kilka chwil zmienić Twój codzienny strój na taki, który będzie odpowiedni na ważne spotkanie. A całość zajmie mniej miejsca.
  • Organizuj - wybierz kilka kompletów odzieży ( np. biała koszula, ciemne jeansy, grubszy kardigan + mała czarna i żakiet) i spakuj w torbę od razu z wieszakiem, aby w hotelu szybko odwiesić gotowy zestaw. W osobnym, kolorowym opakowaniu miej kosmetyki, w innym ważne dokumenty, w innym apteczkę. Dzięki temu wszystko lepiej się zmieści, a ty nie będziesz musiała przekopywać całej walizki, żeby znaleźć lek na ból głowy.
  • Pakując ubrania staraj się je rolować - zajmują mniej miejsca, niż rzeczy klasycznie składane.
  • Największe rzeczy nałóż na siebie - jeśli lecisz samolotem, Twój bagaż jest ograniczony. Dlatego grubą kurtkę i sweter ubierz na siebie, a w walizce zostanie więcej miejsca.
  • Wybieraj miniaturki kosmetyków - w sklepach bez problemu znajdziesz mini pastę do zębów czy mydełko (w hotelach też są dostępne), możesz przelać swoje ulubione perfumy do mniejszego pojemniczka, a jak jedziesz na dłużej - po prostu kupić kosmetyki na miejscu.

Najważniejsze przedmioty trzymaj przy sobie

Dokumenty, laptop, telefon komórkowy, ulubiona książka – takich rzeczy zazwyczaj nie umieszczamy w bagażu głównym. Wybierz małą torbę, którą weźmiesz do kabiny. Wbrew pozorom podobną zasadą kieruj się, jadąc samochodem, aby uniknąć ciągłych przystanków z powodu kolejnej niezbędnej rzeczy, która została w bagażniku.

Zwłaszcza w podróży samolotem takie zachowanie jest korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze często używane przedmioty zachowujesz przy sobie, dzięki czemu możesz w dowolnej chwili z nich skorzystać. Po drugie to, co najważniejsze, pozostaje cały czas pod Twoją kontrolą. Minimalizujesz ryzyko zgubienia bądź kradzieży najistotniejszych przedmiotów z Twojego dobytku.

Nigdy nie zapomnij oznaczyć walizkę!

Oznacz swoją walizkę, aby nie tylko łatwiej znaleźć ją po wylądowaniu, ale i zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami. Bagaż może zostać zgubiony przez pracowników lotniska lub pomylony z cudzym (zwłaszcza jeśli jest to klasyczna czarna walizka). Nadanie mu cechy charakterystycznej – na przykład przewiązanie go kolorową wstążką bądź ozdobienie widoczną naklejką – zmniejsza ryzyko ewentualnych komplikacji podczas podróży.

jak-sie-spakowac-puccini-poradnik-6

Pakowanie może być prawdziwym utrapieniem, ale najczęściej naprawdę nie jest powodem do stresu. Jeśli nie musisz zmieścić się do jednego plecaka na miesiąc w amazońskiej dżungli, poradzisz sobie z tym bez problemu. Wystarczy pamiętać o tych kilku najważniejszych zasadach.

 

UA bez