Jak szybko spakować bagaż podręczny do samolotu? Poradnik w 5 krokach

Kobieta pakująca walizkę

Nie jest sztuką spakować się na urlop. Bierzesz największą walizę, jaką masz, i upychasz w niej wszystko, co „może się przydać”. Znacznie trudniej spakować się do walizki kabinowej, nieprawdaż? To już nie lada wyzwanie. A co, jeśli dodamy do tego ograniczoną ilość czasu? W końcu nieraz zdarza się nam rezerwować oferty last minute. Wtedy przygotowań trzeba dokonać w trybie ekspresowym. Na szczęście trening czyni mistrza – łatwo sprowadzić cały ten proces do kilku punktów. Jak więc szybko spakować bagaż podręczny do samolotu?

Krok 1. Odpowiedni rozmiar bagażu podręcznego

Niezależnie od tego, czy lecisz gdzieś zaledwie na weekend, czy ambitnie próbujesz spakować się do kabinówki na całe dwa tygodnie, pewnych limitów nie możesz przekroczyć. Ograniczenie do bagażu podręcznego to niejednokrotnie szansa na cięcie kosztów podróży. Dlatego tak wiele osób podejmuje wyzwanie. Co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim dopuszczalne rozmiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii lotniczych. Maksymalna wysokość walizki waha się więc pomiędzy 50 – 60 cm, szerokość między 40 – 45 cm, a głębokość 20 – 25 cm. Zazwyczaj bagaż może ważyć od 8 do 12 kilogramów. Często przewoźnik pozwala na zabranie ze sobą na pokład drugiej sztuki bagażu podręcznego, która nieraz przyjmuje postać torby na laptopa, damskiej torebki czy niewielkiego plecaka.

Sprawdź aktualne wymiary bagażu podręcznego >>

Krok 2. Płyny w bagażu podręcznym

Pakując się do walizki podręcznej, musimy mieć na uwadze, że istnieje cały spis przedmiotów zakazanych na pokładzie samolotu. Jedną z rzeczy, których nie wolno przewozić w ten sposób, są płyny w opakowaniach przekraczających 100 ml. Szybko zauważysz, że do tej kategorii kwalifikuje się właściwie większość kosmetyków. Jak więc poradzić sobie z tymi ograniczeniami?

Większość linii lotniczych zezwala na przewożenie płynów w maksymalnie 100-mililitrowych opakowaniach pod warunkiem, że ich łączna objętość nie przekracza 1 litra. Przepisy te ochoczo wykorzystują producenci artykułów higienicznych, którzy nierzadko wyposażają drogerie w miniaturowe wersje swoich kosmetyków. Pamiętaj, że nie wystarczy, iż zabierzesz ze sobą samą końcówkę pasty do zębów, jeśli znajduje się ona w opakowaniu przekraczającym 100 mililitrów!

Należy również zadbać o to, by artykuły płynne szczelnie zamknąć w przezroczystym woreczku strunowym. Do tak spakowanych kosmetyków nikt nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń.

Krok 3. Przewożenie sprzętu elektronicznego

Nikogo nie trzeba przekonywać o wartości sprzętu elektronicznego na wakacjach, w podróży służbowej, a przede wszystkim… podczas oczekiwania na samolot. Smartfon, laptop czy tablet mogą okazać się zbawieniem, na przykład kiedy nasz lot opóźnia się o kolejne godziny. Na szczęście urządzenia tego typu można bez obaw umieścić w walizce podręcznej. Pamiętajmy jednak, by wyjąć je podczas kontroli bezpieczeństwa, a także ustawić w tryb samolotowy na czas startu, lotu i lądowania.

Spakowanie do walizki urządzeń cyfrowych to nie tylko sposób na dojmującą nieraz nudę. To także gwarancja przywiezienia z wakacji wspaniałych zdjęć oraz filmów.

Krok 4. Umiejętne pakowanie

Masz już walizkę kabinową mieszczącą się w dozwolonych limitach danego przewoźnika. Za Tobą również skomplikowany proces upychania 100-mililitrowych pojemniczków z płynami do woreczka strunowego oraz dobór ulubionej elektroniki. Przyszła kolej na rzecz najbardziej prozaiczną, czyli spakowanie ubrań. Wcale nie wystarczy wrzucić do walizki ulubionych fatałaszków. Należy zwrócić uwagę na to, co się nam przyda podczas wyjazdu, a co może okazać się zbędne. Miejsce w bagażu jest ograniczone, dlatego warto przestrzeń szanować.

Walizka Kabinowa Twarda Madrid

Walizka Kabinowa Twarda Madrid >>

Sprytnym sposobem jest na przykład zwijanie ubrań zamiast ich składania. Łatwo dzięki temu zaoszczędzić nieco miejsca. Większe sztuki odzieży możesz też zawsze ubrać na siebie. Pamiętaj, by dobrze wykorzystać każdą lukę w walizce. W ten sposób nie tylko zyskasz pewność co do maksymalnego wykorzystania jej pojemności, ale również przyczynisz się do jej stabilizacji – może okazać się to istotne przy jej prowadzeniu i przenoszeniu. Unikać wolnych przestrzeni powinniśmy również ze względu na bezpieczeństwo transportowanych rzeczy – dobrze, by nie przemieszczały się one podczas podróży.

Krok 5. Check-lista i dobra organizacja

Choć to ostatni punkt tego poradnika, niewykluczone, że powinien znaleźć się w nim jako pierwszy. Niech jednak wybrzmi na końcu – jako najistotniejszy. Kluczem do sprawnego i bezbłędnego pakowania jest właściwa organizacja. Zanim wrzucisz rzeczy do walizki, ułóż je w jednym miejscu, uporządkowane. Zobacz, ile ich jest i ile miejsca mogą zająć.

Przygotuj sobie również check-listę. Jeśli nie wyjeżdżasz zbyt często, możesz łatwo o czymś zapomnieć. Z każdą kolejną podróżą lista niezbędnych rzeczy będzie utrwalała się w Twojej głowie. Przenieś ją na papier bądź do smartfonu. Wykreślaj każdą rzecz, która została już przygotowana do spakowania. Taka skrupulatność pozwoli Ci pamiętać o każdym najdrobniejszym szczególe!