Tydzień Okazji w PUCCINI + Darmowa Dostawa darmowa-dostawa

Jak wymienić kółka w walizce?

Walizki, które produkuje się współcześnie, cechują się bardzo wysokim poziomem wytrzymałości. Wykonuje się je z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu świetnie radzą sobie w wymagających warunkach. Tworzywa miękkie, takie jak nylon czy poliester, wyróżniają się wyjątkową trwałością, a twarde - polikarbon, polipropylen czy ABS - elastycznością. Dzięki temu po najlepszych walizkach można nawet skakać, a te i tak nie pękną. Z tego powodu do najczęściej uszkadzanych elementów walizki należą... kółeczka. W takim przypadku torby wcale nie należy spisywać na straty. Można ją naprawić. Jak?

Wymiana walizki na gwarancji

Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli Twoja walizka wciąż jest na gwarancji, możesz zwrócić ją do producenta. Ten powinien skierować ją do serwisu, gdzie zostanie naprawiona. Może też wymienić Ci ją na nowy model. Gwarancja zazwyczaj jest jednak objęta pewnymi warunkami. Jeśli uszkodzenie nastąpiło ewidentnie z Twojej winy, producent może odmówić Ci wymiany czy darmowego serwisowania walizki.

Naprawa walizki w serwisie

Choć w dzisiejszych czasach widoczna jest tendencja do wymieniania wszystkiego na lepszy model, wielu wysokiej jakości produktom można podarować drugie życie. Nie inaczej jest z walizkami, które warto oddać do naprawy. Wymiana kółek jest możliwa w różnych punktach usługowych, świadczących usługi serwisowania toreb i innego sprzętu bagażowego. Pomocy warto poszukać także w zakładach kaletniczych. W wielu przypadkach walizkę z uszkodzonymi kółkami da się w takich miejscach naprawić.

Wymiana kółek przez internet

Zdecydowanie łatwiej niż szukać w swoim mieście zaufanego serwisu, jest znaleźć w sieci stronę internetową firmy, która świadczy tego rodzaju usługi. Można oddać walizkę do naprawy, praktycznie nie wychodząc z domu. Prześlij ją do specjalistów, którzy zajmą się wymianą kółeczek i odeślą Ci produkt pod wskazany adres. Nie musisz obawiać się wygórowanych kosztów, gdyż w pierwszej kolejności możesz liczyć na wycenę ewentualnej naprawy. Wcale nie musisz się na nią decydować, jeśli za serwis trzeba by zapłacić więcej niż za nowy model. Co ważne, wymienione kółka do walizki również często objęte są gwarancją.

Samodzielna wymiana kółeczek

Naprawa walizek nie jest zadaniem łatwym. Jeśli jednak masz smykałkę do majsterkowania, możesz spróbować się go podjąć. Czego będziesz potrzebować? Przede wszystkim najpierw musisz zakupić kółeczka do walizki. Można łatwo znaleźć je na internetowych aukcjach. Zwróć uwagę, jaki rodzaj kółka zamawiasz. Innego wariantu będziesz potrzebować do walizek dwukołowych, a innego do czterokołowych. Zwłaszcza ten drugi typ wymaga bliższej inspekcji. Obudowy kółek różnią się bowiem w zależności od tego, czy interesuje Cię kółko przednie, czy tylne; prawe czy lewe. Zwróć także uwagę na rozmiar kółek. Musi być on identyczny jak te, które masz w swojej walizce. Jeśli nie znajdziesz takiego wariantu, rozważ wymianę wszystkich.

Kółka, które znajdziesz na internetowych aukcjach, są w zasadzie gotowe do zamontowania. Potrzebujesz w tym celu jedynie śrubokrętu. Wkręcasz je w miejsce starych kółeczek, jeśli obudowy idealnie pasują do Twojego modelu torby. Najkorzystniejszą sytuacją jest taka, w której Twoja walizka ma identyczny system jezdny jak zamówione kółka. Wtedy wystarczy tylko usunąć stalową blokadę z zawieszenia, co pozwoli na wygodną i błyskawiczną wymianę kółeczka.

Czy warto wymieniać kółka do walizek?

Zanim zdecydujesz się na którykolwiek z powyższych kroków, zastanów się, czy gra jest w ogóle warta świeczki. Na rynku znajdziemy bowiem całą masę walizek "jednosezonowych". To modele w bardzo niskich cenach, które dość szybko się zużywają. Nawet jeśli uda Ci się naprawić w nich kółko, prawdopodobnie zaraz uszkodzi się jakiś inny element. Ponadto na dobrą sprawę taka wymiana może kosztować Cię więcej niż nowa walizka.

Naprawa walizki ma sens w przypadku wysokiej jakości modeli renomowanych producentów, takich jak Puccini. Są to produkty, w które warto zainwestować, ponieważ mogą Ci służyć jeszcze przez wiele długich lat. Zdecydowanie rzadziej ulegają też jakimkolwiek uszkodzeniom. Co więcej, specjalistom w punktach serwisowych prościej zaopatrzyć się w części do walizek rozpoznawalnych producentów. Znają te produkty, dzięki czemu ich naprawa jest zdecydowanie łatwiejsza.

Dbaj o swoją walizkę!

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda? Dlatego staraj się dbać o swoją walizkę podróżną, nie narażaj jej na ekstremalne warunki i regularnie poddawaj pielęgnacji. Utrzymuj w czystości przede wszystkim kółeczka, ponieważ nagromadzony tam piasek może uszkodzić ich łożyska. Nie prowadź walizki po trudnym terenie, zwłaszcza jeśli dysponujesz typowo miejskim produktem. Nie rzucaj nią i używaj wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem. Stosując się do tych kilku prostych zasad, zapewnisz walizce długą żywotność i zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia kółeczek.