Jaką walizkę do samolotu wybrać?

Podróżowanie samolotem jest bardzo wygodnym sposobem na przemieszczanie się po świecie. W ciągu kilkunastu godzin możemy zmienić nie tylko kraj, ale nawet kontynent czy półkulę. Wielu pasażerów zadaje sobie jednak pytanie jaką walizkę do samolotu wybrać. Przyjrzyjmy się zatem na co zwracać uwagę.

Waga ma znaczenie

Wszyscy przewoźnicy stosują ograniczenia w wadze bagażu, jaki można zabrać ze sobą w podróż. Najwięcej mogą zabierać ze sobą osoby podróżujące w klasie biznes i na lotach międzykontynentalnych. Im krótszy lot i niższa klasa, tym mniej może ważyć bagaż, który możemy ze sobą zabrać bez opłat.

Produkt dostępny na sklepie - Waga do bagażu - WB04

Wybierając walizkę do samolotu warto więc zwracać uwagę na jej wagę. Im lżejsza tym lepiej, bo tym więcej rzeczy będzie można zapakować do środka. Ma to szczególne znaczenie, gdy wybieramy się w podróż z dziećmi, dla których musimy zabrać zwykle zdecydowanie więcej rzeczy niż dla siebie.

Walizka dostępna na sklepie - Walizka Kabinowa Twarda Denver - PP014C 3A

Walizka dostępna na sklepie - Walizka na Kółkach Kabinowa Twarda Oxford - PC023C 8

Bezpieczne zamknięcie

Nadawanie bagażu na lotnisku odbywa się dużo wcześniej niż odlot i dopóki walizka nie wyjedzie na taśmie na lotnisku docelowym nie mamy żadnej kontroli nad tym co się z nią dzieje. Warto zatem zatroszczyć się o zawartość i zastosować jakieś zabezpieczenie przed otwarciem jej przez osoby niepowołane. Można wybrać walizkę z zamknięciem szyfrowym lub zamykaną na małą kłódkę z szyfrem lub z kluczykiem.

Wybierając zamknięcie szyfrowe zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem: Jak szyfrować zamki TSA w walizkach puccini

Tę z kluczykiem powinni wybrać ci, którzy mają problem z zapamiętywaniem ciągów liczb, a z kolei tę z szyfrem ci, którzy obawiają się, że niewielki kluczyk łatwo im się zgubi.

Często podróżujesz samolotem? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Zabezpiecz walizkę przed lotem! Kilka praktycznych wskazówek

Jaką walizkę do samolotu na podróż tanimi liniami?

Teraz zastanówmy się jaką walizkę wybrać do samolotu, jeśli mamy w planie lecieć tanimi liniami. Wielu przewoźników tego typu nie tylko ogranicza pasażerom wagę przewożonego bagażu, ale również wymaga dopłat za przewożenie bagażu innego niż podręczny. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zatem zakup lekkiej walizki kabinowej, która spełni wymogi małego bagażu podręcznego, za który nie trzeba płacić. Przykładem takich walizek może być seria walizek kabinowych Puccini.

Walizka dostępna na sklepie - Walizka Kabinowa Twarda z poszerzeniem London - PC019C+ 4

Odpowiedź na pytanie jaką walizkę do samolotu wybrać można podsumować w kilku słowach. Musi być ona lekka, zamykana i dostosowana do wymogów przewoźnika, z którym lecimy.

Poniżej znajdziecie zestawienie wymagań najpopularniejszych przewoźników.

Walizka do samolotu Wizzair

Zgodnie z zaleceniami linii lotniczych Wizzair, pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu bezpłatnie nieduży bagaż podręczny. Walizka kabinowa Wizzair, która mieści się w kategorii mały bagaż podręczny, nie może przekraczać wymiarów 42 x 32 x 25 cm. Pasażer może również zdecydować się na duży bagaż podręczny, który jest dodatkowo płatny. Wówczas walizka Wizzair nie może przekraczać wymiarów 56 x 45 x25 cm.

Oprócz bagażu podręcznego, dużego lub małego, pasażer, który wykupi pierwszeństwo wejścia na pokład, może zabrać jeden dodatkowy niewielki bagaż osobisty. Jako bagaż osobisty traktowana jest torebka damska, torba na laptopa czy torba fotograficzna. Ważne jest jednak, żeby przedmiot traktowany jako bagaż osobisty nie przekraczał wymiarów: 40 x 13 x 18.

Walizka do Ryanair - wymiary

Nieco inne wymagania dotyczące przewozu bagażu ma Ryanair. U tego przewoźnika obowiązuje nie tylko ograniczenie związane z wymiarami bagażu, ale również z jego wagą. Walizka do samolotu Ryanair, która ma być traktowana jako bagaż podręczny, musi mieścić się w wymiarach: 55 x 40 x 20 cm. Dodatkowym wymogiem, jakie musi spełnić walizka do Ryanair jest jej waga, która musi być mniejsza niż 10 kg.

Oprócz walizki na pokład można wnieść jedną małą torebkę damską, męską, torbę na laptopa czy aparat fotograficzny, której wymiary nie przekraczają 35 x 20 x 20 cm.

Linie lotnicze Ryanair robią również ukłon w stronę rodziców z małymi dziećmi. Mogą oni wnieść na pokład dodatkową torbę na akcesoria dziecięce, pod warunkiem, że nie przekracza ona wagi 5kg, a dzieci, z którymi podróżują, mają mniej niż 23 miesiące.

Pakując bagaż podręczny do samolotu Ryanair warto wiedzieć, że na pokładzie jest miejsce jedynie dla 90 szt. takiego bagażu. Pozostałe walizki, mimo że mieszczą się w kategorii bezpłatnego bagażu podręcznego, są przekazywane do luku bagażowego.

Walizka kabinowa: wymiary – LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT, czyli nasz rodzimy przewoźnik, również mają swoje wymagania dotyczące wymiarów bagażu podręcznego. Nie może on przekraczać wymiarów 55 x 40 x 23 cm i jest to niezależne od klasy, w której spędzamy dany lot. Każde przekroczenie wymiarów dozwolonego bagażu podręcznego, czy osobistego będzie podlegać opłacie za nadbagaż w samolocie.

W zależności od klasy, w której spędzamy dany lot, walizka może mieć jednak różną wagę. Jeśli pasażer podróżuje w klasie LOT Economy Class lub LOT Economy Simple, oraz LOT Premium Economy przy podróży międzynarodowej, może wziąć ze sobą jedną walizkę o wadze do 8 kg. Przy podróży międzykontynentalnej w klasie LOT Premium Economy można zabrać ze sobą 2 szt. bagażu o łącznej wadze 12 kg, przy czym 1 szt. może ważyć maksymalnie 8 kg. W klasach wyższych, a więc w LOT Business Class, pasażer może wnieść na pokład 2 sztuki bagażu, przy czym każda może ważyć do 9 kg.

Zgodnie z wytycznymi przewoźnika LOT, walizka i jej wymiary powinny pozwolić na jej swobodne umieszczenie na górnej półce lub pod fotelem pasażera. W niektórych samolotach, w których rejsy wykonywane są samolotami DH4, bagaż podręczny jest odbierany przed wejściem do samolotu i na czas lotu jest umieszczany w luku bagażowym. W takiej sytuacji wszystkie cenne rzeczy, które znajdują się w bagażu, pasażer może z niego wyjąć i zabrać ze sobą na pokład.

Oprócz bagażu podręcznego, na pokład samolotu LOT, każdy pasażer może wnieść torebkę damską, męską lub torbę na laptopa o wymiarach 40 x 35 x 12 cm.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie najpopularniejszych w Polsce przewoźników pozwoli Wam łatwiej podjąć decyzję o tym, jaką walizkę do samolotu wybrać. Poniżej znajdziesz również artykuły które mogą Cię zainteresować

  1. Pełna lista wymiarów bagażu podręcznego i rejestrowanego oraz ołaty za bagaż u przewoźników lotniczych
  2. Co można zabrać do samolotu? Kompletny przewodnik pakowania bagażu podręcznego
  3. Bagaż podręczny Ryanair - poznaj najnowsze warunki przewozu walizek kabinowych
  4. Odprawa na lotnisku krok po kroku. O czym musisz wiedzieć?
Dodaj komentarz