Tydzień Okazji w PUCCINI + Darmowa Dostawa darmowa-dostawa

Karta wielowalutowa - dlaczego warto ją posiadać?

Im więcej podróżujesz, tym więcej wydajesz pieniędzy. Dotyczy to w szczególności wycieczek za granicę. Za pobyt w hotelu, obiad w restauracji czy wstęp do muzeum możesz zapłacić na kilka sposobów. W tym artykule prześledzimy wszystkie z nich i odpowiemy na pytanie: dlaczego warto posiadać kartę wielowalutową?

Kantor, czyli opcja dla tradycjonalistów

Przed wyjazdem możesz wymienić określoną sumę pieniędzy w kantorze. Płacenie gotówką za granicą ma jednak sporo wad. Po pierwsze, nikt nie lubi podróżować z pokaźną sumą w portfelu. Sytuacje losowe się zdarzają, torebki giną na lotnisku, a złodzieje czyhają w metrze. Może to bardzo ponura wizja, ale lepiej dmuchać na zimne. Po drugie, nigdy do końca nie przewidzisz, ile pieniędzy wydasz podczas podróży. Możesz mieć dokładnie wyliczone sumy za hotel, jedzenie i pamiątki dla najbliższych, ale czasami pojawi się niespodziewany zakup i będziesz w kropce. Nawet jeśli masz przy sobie kartę, Twój bank pobierze prowizję za wybranie gotówki w bankomacie za granicą.

Płatność kartą i prowizje

W dzisiejszych czasach płatność kartą czy telefonem nie jest niczym nowym. Również większość miejsc za granicą posiada terminale płatnicze. Używanie karty przypisanej do naszego polskiego konta walutowego ma jednak jeden duży minus. W związku z przewalutowaniem, banki za każdą operację pobierają prowizję. Dotyczy to zarówno płatności w restauracji, jak i wybierania pieniędzy z bankomatu. Oczywiście przed podróżą do Hiszpanii możesz założyć konto bankowe w euro i podłączyć do niego kartę płatniczą. Kłopot pojawia się wtedy, gdy podróżujesz do wielu krajów, w których występują różne waluty. I nagle karty mnożą się w portfelu.

Karta wielowalutowa

Rozwiązaniem powyższych problemów jest karta wielowalutowa, która zyskuje coraz większą popularność wśród podróżujących. Karta ta może być podpięta jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego i obsługiwać płatności w dolarach, euro, złotych czy funtach. Podczas transakcji kartą system sam rozpoznaje, w jakiej walucie dokonujesz płatności i pobiera sumę z odpowiedniego konta. Przykładowo, jeśli posiadasz rachunki prowadzone we frankach, funtach i złotych i kupujesz coś akurat w Szwajcarii, pieniądze zostaną pobrane z pierwszego konta. Za zakupy w Londynie ubędzie Ci kilka funtów, a po powrocie do Polski rachunkiem rozliczeniowym stanie się konto ze złotówkami. Wszystko to odbywa się bez prowizji i innych ukrytych opłat. Proste, prawda? I jakie wygodne! Do tego zaoszczędzisz miejsce w portfelu, bo teraz zamiast kilku kart wystarczy Ci jedna.

O tym trzeba pamiętać

Aby swobodnie i bez żadnych prowizji dokonywać płatności kartą wielowalutową, trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Na każdym z rachunków, z którego będzie odbywać się płatność, musisz posiadać odpowiednią sumę pieniędzy. Na przykład jeśli podczas płatności za kolację w Paryżu okaże się, że na Twoim koncie jest za mało euro (lub nie ma ich wcale), system pobierze pieniądze z rachunku złotówkowego. I oczywiście obciąży prowizją za przewalutowanie. Przed podróżą warto więc zadbać o odpowiednią sumę na koncie - dokładnie ją sprawdzić i w razie czego uzupełnić.

Gdzie dostać kartę wielowalutową?

Karty wielowalutowe oferują obecnie praktycznie wszystkie duże banki. Można zamówić ją online lub w placówce banku. Warto jednak wcześniej porównać oferty w Internecie i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Koszt wydania takiej karty to zazwyczaj zero złotych, koszty użytkowania wahają się od zera do dziewięciu złotych miesięcznie w zależności od banku. Druga sprawa to opłata za prowadzenie rachunku walutowego. W tym przypadku również mamy spore rozbieżności: albo banki oferują nam to za darmo albo pod pewnymi warunkami. 

Uwaga na wypłaty z bankomatu

Podczas wybierania gotówki z zagranicznego bankomatu za pomocą karty wielowalutowej trzeba zachować szczególną ostrożność. Część bankomatów oferuje usługę DCC (tak zwanej dynamicznej konwersji walut). Jest to mechanizm, który rozpoznaje, w jakiej walucie prowadzona jest karta i przelicza kurs na walutę danego kraju. Niestety, nawet w przypadku posiadania karty wielowalutowej, system DCC najczęściej rozpoznaje kartę prowadzoną tylko w złotówkach. W związku z tym przy wypłacaniu gotówki z bankomatu maszyna dokona przewalutowania i będziesz musiał zapłacić prowizję. Jak tego uniknąć? Najlepiej szukać bankomatu bez mechanizmu DCC. Za granicą może to być jednak trudne.

Ponadto banki przy wydawaniu karty wielowalutowej ustalają z góry określoną prowizję za wypłaty z bankomatu za granicą. Może to być opcja darmowa, w wielu przypadkach jednak waha się od dwóch do nawet czterech i pół procent wypłacanej kwoty.

Jeszcze nie wszystkie waluty

Jak na razie pod kartę wielowalutową można podpiąć rachunki bankowe prowadzone w najpopularniejszych walutach, takich jak euro, dolar, funt, frank. Być może z czasem banki będą poszerzać swoje oferty, o ile oczywiście będzie im się to opłacać. Tak czy inaczej karta wielowalutowa jest bardzo wygodnym i bezpiecznym sposobem płacenia za granicą. Warto ją posiadać szczególnie wtedy, gdy dużo podróżujemy.