darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + WALIZKI AŻ DO -80%

Kolej na walizkę. Jak wybrać walizkę odpowiednią do podróży pociągiem?

O walizkach do samolotu dużo się mówi i jeszcze więcej pisze. Linie lotnicze wciąż zmieniają swoją politykę bagażową, niejednokrotnie wprowadzając coraz to bardziej restrykcyjne zasady. Siłą rzeczy zainteresowanie tym tematem jest więc wysokie. Dużo rzadziej dyskutuje się na temat walizek w pociągach, choć w ich przypadku odpowiedni wybór jest równie ważny. Ten poradnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję zakupową i zagwarantuje komfortową podróż bez problemów.

Jaki rozmiar walizki do pociągu?

Koleje gwarantują pasażerom znacznie większą swobodę bagażową niż linie lotnicze. Najczęściej ograniczenia w pociągach nie bywają rygorystyczne, a 20-kilogramowa walizka to raczej standard. Wcale nie oznacza to jednak, że należy brać ze sobą największą torbę, jaką się ma. Wręcz przeciwnie! Atutem podczas podróży okaże się niewielki, poręczny bagaż. Wszystko dlatego, że przeważnie musi on zostać umieszczony na półce nad siedzeniem. Choć Twoja postura i tężyzna fizyczna będzie tu miała duże znaczenie, 10 kilogramów to limit, którego tak czy inaczej warto się trzymać.

Na najbardziej popularnych trasach znalezienie miejsca na bagaż może okazać się problematyczne. To kolejny argument przemawiający za wyborem walizki raczej niewielkich rozmiarów. Jeśli pozwala Ci na to destynacja, zdaj się na kabinowy model walizki, o wymiarach nieprzekraczających 55 centymetrów wysokości, 40 szerokości i 20 głębokości. Egzamin powinny zdać również walizki ze średniego przedziału rozmiarowego.

Sprawdź kolekcję średnich walizek miękkich Copenhagen >>

Jaki materiał walizki będzie odpowiedni do podróży koleją?

Choć pozornie może się to wydawać nieistotne, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest walizka do pociągu. Wykorzystane tworzywo zdecyduje o wytrzymałości torby i będzie miało przełożenie na stan transportowanych rzeczy.

Zazwyczaj lepszą odporność oferują walizki twarde – z polipropylenu, polikarbonu czy ABS. Ich wybór w podróży koleją nie jest jednak wcale taki oczywisty. Wsuwanie toreb na trudno dostępne półki bądź pod siedzenia może się bowiem skończyć zarysowaniem twardej powierzchni. Bezpieczniejsze będą w takich warunkach walizki miękkie – z poliestru czy nylonu. Na nich trudy podróży nie powinny zostawić śladu.

Sprawdź kolekcję średnich walizek z nylonu Puccini >>

Znaczenie ma też waga wykorzystanego materiału. Choć tworzywa miękkie są naturalnym wyborem, współcześnie produkowane walizki twarde wyróżniają się ultralekkością. Możesz więc sięgnąć po jedną z nich i nie obawiać się o to, że Twoje rzeczy ulegną odkształceniu.

Liczba kółeczek w walizce a podróż pociągiem

Na rynku spotkasz się przede wszystkim z dwoma rodzajami walizek: 2- i 4-kołowymi. Oba mają swoje zalety, lecz w pociągach zdecydowanie lepiej sprawdzą się te drugie. Łatwiej je prowadzić, a to może się okazać szczególnie istotne w ciasnych kolejowych korytarzach. 4 kółeczka umożliwiają pchanie walizki przed sobą i dowolne nią manewrowanie.

4 kółka będą tym istotniejsze, im cięższa jest walizka. Przyspieszą przemieszczanie się po halach dworców i peronach oraz zapewnią Ci większą swobodę ruchów. Łatwe i wygodne prowadzenie takiego bagażu to ogromna zaleta, zwłaszcza że w podróży nieraz uginasz się pod ciężarem licznych toreb, zrobionych w ostatniej chwili zakupów i wziętego na wynos jedzenia.

Dodatkowe walory na jakie należy zwrócić uwagę

Niewielka waga, łatwość prowadzenia i solidny materiał to główne właściwości, jakie powinna mieć walizka przeznaczona do podróży pociągami. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowymi zaletami, które mogą ułatwić Ci życie. Zacząć należy od bocznych kieszonek, charakterystycznych raczej dla toreb z miękkich tworzyw. Umożliwiają one wygodne przechowywanie artykułów pierwszej potrzeby – takich jak portfel, telefon, klucze czy chusteczki. Dzięki zewnętrznej kieszeni w walizce będziesz je mieć zawsze pod ręką, bez konieczności otwierania całej torby i przetrząsania swojego dobytku. Oszczędzi Ci to konieczności brania ze sobą dodatkowego plecaka.

Innym atutem, o który warto zadbać w swojej walizce kolejowej, jest właściwe zabezpieczenie. Wbudowana kłódka czy zamek na szyfr to doskonałe rozwiązanie na czas podróży. W samolocie Twój bagaż kabinowy pozostaje cały czas bezpieczny, gdyż chodzenie po pokładzie i myszkowanie po cudzych walizkach jest po prostu niemożliwe.

W pociągu natomiast łatwo wykorzystać moment nieuwagi lub drzemkę, by kilka cennych rzeczy nagle i niezauważalnie zmieniło właściciela. Jeśli masz taką możliwość, wybierz walizkę z wbudowanymi zabezpieczeniami. Zadbaj też o dodatkowe paski, które pozwolą Ci stabilnie zamocować bagaż na wagonowych półkach.

Walizka idealna do pociągu

Producenci walizek dostarczają na rynek coraz to nowsze rozwiązania, chcąc spełnić wszelkie oczekiwania konsumentów. Dlatego w asortymentach takich marek jak Puccini znajdziesz walizki perfekcyjnie nadające się na lotniczy bagaż rejestrowany czy kabinowy, ale też wprost stworzone do pociągów. Stan kolei w Polsce wciąż się poprawia, więc śmiało podróżuj tym środkiem transportu, zawsze pamiętając o porządnej walizce!

 

UA bez