darmowa-dostawa WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Na ryby do Norwegii – poszerz horyzonty swojej pasji!

W Polsce nie brakuje miejsc, w których zapaleni wędkarze mogą oddawać się swojej pasji. Setki rzek, jezior i zalewów gwarantują ciszę, spokój, a przede wszystkim obfitość licznych gatunków ryb. Niemniej, w pewnym momencie każdy może poczuć, że przestaje mu to wystarczać. Jeśli szukasz nowych wyzwań w tym temacie lub marzysz o poszerzeniu horyzontów, koniecznie dowiedz się więcej na temat wędkarstwa słonowodnego. Zapraszamy do Norwegii!

Norwegia – mekka wędkarzy

Norwegia to prawdopodobnie jeden z najbardziej atrakcyjnych dla wędkarzy krajów. Sama jej linia brzegowa ma 25 tysięcy kilometrów, a jeśli doliczyć do tego wszystkie okoliczne wyspy, okaże się, że do dyspozycji wędkarze mają około 100 tysięcy kilometrów wybrzeża. To sprawia, że o idealne miejsce do łowienia ryb jest bardzo łatwo. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym lokalizacjom.

Przylądek Północny

W okolice Przylądka Północnego nie dostaje się przez przypadek. Jednym z powodów, dla których można zabłądzić w te strony, są duże okazy ryb. Dlatego też Nordkapp na połowy wybierają zarówno amatorzy wędkowania, jak i zawodowi rybacy. Leżącą nieopodal wysepkę Soroya nazywa się wręcz królestwem wielkich ryb. 

Fiordy

Zdecydowanie łatwiej dostępne tereny stanowią okolice fiordów na południu kraju. To rejon chętnie odwiedzany przez turystów, nie tylko tych zainteresowanych wędkarstwem. Możesz skorzystać tu z usług przewodnika, który pokaże Ci najlepsze łowiska zlokalizowane pomiędzy Bergen i Alesund. Ze względu na bogatą ofertę turystyczną w tych okolicach, doskonale nadają się one na grupowy wyjazd na ryby.

Trondelag

Tysiące wysepek zapewniają w tym miejscu bardzo zróżnicowany krajobraz wybrzeża, a tym samym bogactwo różnych gatunków ryb. Okolica uznawana jest za prawdziwy raj dla wędkarzy ze względu na fantastyczne warunki, które tu panują.

Oslofjord

Fjord, przy którym zlokalizowana jest stolica Norwegii Oslo, świetnie nadaje się do wędkowania. Gwarantuje rozbudowaną infrastrukturę, dzięki której można tu łowić praktycznie z każdego miejsca, oraz bogactwo różnych gatunków ryb. Jeśli chcesz spróbować wędkarstwa słonowodnego, ale nie masz ochoty na ekstremalne wycieczki, łatwo dostępne okolice Oslofjord będą dla Ciebie idealnym wyborem.

Lofoty

Dla wielu to najważniejsze łowisko Norwegii. Archipelagi Lofotów i Vesteralen słyną z bogatej tradycji rybackiej i oferują atrakcyjne doświadczenia wędkarzom z całego świata. Do Twojej dyspozycji będą tu tradycyjne domki i usługi lokalnych przewodników-rybaków.

Wędkowanie w Norwegii – co trzeba wiedzieć?

Znasz już najpopularniejsze łowiska w Norwegii. Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż?

Kiedy na ryby do Norwegii?

Na swoją wyprawę możesz wybrać dowolny miesiąc, ponieważ sezon wędkarski trwa w Norwegii cały rok. Jego szczyt przypada oczywiście na lato, kiedy turystów przyciąga dodatkowo dzień polarny. W tym okresie można wyruszyć w rejs i cieszyć się światłem słonecznym przez całą dobę. Zima ma jednak swoje plusy. Po pierwsze można wtedy obserwować zorzę polarną, po drugie norweskie ceny stają się nieco bardziej przystępne, a po trzecie – i najważniejsze – od stycznia do marca trwa tarło dorsza, którego można w tym czasie odławiać w ogromnych ilościach.

Co złowisz w Norwegii?

Bogactwo gatunków żyjących w wodach Morza Norweskiego i Morza Północnego będzie dla Ciebie miłą odskocznią od powtarzalnych okazów łowionych w Polsce. W Norwegii masz dużą szansę głównie na dorsze i łososie, ale także na halibuty, pstrągi morskie, makrele, plamiaki, żabnice, gładzice, molwy i brosmy.

Przepisy dotyczące wędkarstwa w Norwegii

W morskich wodach Norwegii wędkować może każdy. Nie są wymagane żadne opłaty ani zezwolenia. Mimo to należy pamiętać o tym, by nie odławiać gatunków chronionych (m.in. rekin olbrzymi, molwa niebieska, tuńczyk pospolity, homar czy węgorz), a także sezonowo zakazanych (np. halibut czarny czy halibut atlantycki). Ponadto nie wolno oczywiście handlować swoimi trofeami ani zbliżać się do gospodarstw rybnych. Pamiętaj, że do połowów możesz używać wyłącznie sprzętu ręcznego i musisz stosować się do przepisów o minimalnej długości odławianych okazów.

Podróż do Norwegii – transport i nocleg

Planując łowienie ryb w Norwegii, musisz przygotować się nie tylko pod kątem wędkarskim, ale także czysto turystycznym. Jak dostać się na miejsce i gdzie się zatrzymać?

Najłatwiej będzie dotrzeć do Norwegii samolotem. Ceny lotów bywają bardzo atrakcyjne, zwłaszcza jeśli planujesz lądowanie w Oslo, Stavanger lub Bergen. Nieco więcej mogą kosztować bilety do Trondheim, a przede wszystkim do położonego na północy Tromso.

Norwegia to raj dla turystów, którzy do swojej dyspozycji mają zarówno luksusowe hotele, jak campingi czy tradycyjne domki. Dla wędkarzy to ta ostatnia opcja będzie najwygodniejsza. Każde norweskie łowisko położone jest w pobliżu miejscowości, która oferuje noclegi w wygodnych, dobrze wyposażonych domkach. Zazwyczaj w takim miejscu łatwo jest również o przewodnika-rybaka.

Oddaj się swojej pasji!

Jeśli wędkowanie w Polsce przestaje Ci wystarczać, spróbuj czegoś nowego. Poszukaj lotów do Norwegii i przekonaj się, co można złowić w słonych wodach północy!

Tylko teraz klienci Puccini otrzymują od nas 50 zł na zakup biletów lotniczych przez eSky.pl (ważne do końca 2020 roku)! (odbierz zniżkę)