Plecak jako bagaż podręczny – jaki wybrać i co warto o nim wiedzieć?

Wśród globtroterów znajdą się osoby, które nazwać możemy casualowymi turystami, oraz takie zasługujące na miano hardcorowych podróżników. Te pierwsze nigdzie nie ruszą się bez swojej ulubionej walizki (lub kilku), a te drugie będą zdecydowanie preferowały plecaki.

Nie trzeba jednak wcale wybierać się z maczetą do dżungli, by zrobić dobry użytek z plecaka turystycznego. Ma on wiele zalet, które okażą się bardzo istotne nawet podczas zwykłych wakacji. Czy warto się w niego zaopatrzyć, a jeśli tak – to jaki wybrać?

Walizka czy plecak? Do czego się spakować planując podróż?

Dylemat polegający na wyborze pomiędzy walizką a plecakiem to częsty problem przed podróżą. Zdarzają się sytuacje, w których decyzja jest raczej jasna. Na przykład na wakacje all inclusive bez wahania zabierzemy walizkę, a na wycieczkę autostopową plecak. Niemniej bywa tak, że lecimy samolotem na ferie zimowe lub na inny kontynent, gdzie mamy zamiar parę tygodni zwiedzać kraj samochodem. Wtedy porównujemy wady i zalety walizek oraz plecaków, próbując wybrać jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Zastanówmy się więc, na co możemy liczyć w obu przypadkach.

Wady i zalety walizek w podróży

Walizki lepiej sprawdzają się na płaskim terenie – ich prowadzenie jest łatwe i przyjemne na przykład na lotniskach, miejskich chodnikach i dworcach. Są ponadto pojemne i – zwłaszcza te z twardych materiałów – wytrzymałe. Najczęściej posiadają wodoodporną powierzchnię, co chroni spakowane przedmioty, a także przekłada się na łatwiejsze czyszczenie.

Sprawdź różne rozmiary i rodzaje walizek od Puccini >>

Trudno jednak korzystać z walizek wszędzie tam, gdzie teren jest wymagający – na przykład na leśnych ścieżkach, stromych drogach czy w błocie lub śniegu. Walizki posiadają również ograniczoną liczbę kieszonek i przegródek, co może utrudniać nieco utrzymanie swoich rzeczy w porządku.

Wady i zalety plecaków w podróży

Plecaki są przede wszystkich wygodne w noszeniu. Pod warunkiem, że nie ważą zbyt wiele, z łatwością przeniesiemy je na plecach nawet na dalekie odległości – również w wymagającym terenie. Oferują też wiele różnych przegródek i kieszonek, które sprawiają, że bez problemu posegregujemy wszystkie transportowane rzeczy.

Sprawdź plecaki od Puccini, które sprawdzą się w podróży >>

Plecaki wykonuje się jednak z miękkich materiałów, często przemakalnych. Zdecydowanie gorzej chronią przewożone w nich przedmioty. Samo pakowanie również jest utrudnione – najczęściej trzeba wkładać wszystkie rzeczy od góry, przez co upchnięte są one w nieładzie.

Plecak jako bagaż podręczny

Nie ulega wątpliwości, że porządny plecak warto mieć. Może przydać się wszędzie tam, gdzie zawiedzie walizka – choćby jako bagaż podręczny. Dzięki licznym zewnętrznym kieszonkom ułatwia on dostęp do wszystkich tych rzeczy, po które często musimy sięgać w podróży – takich jak na przykład dokumenty, pieniądze, telefon, chusteczki, guma do żucia, słuchawki czy okulary.

Jeśli właśnie w charakterze bagażu podręcznego zamierzamy wykorzystywać plecak, musimy zwrócić uwagę na jego wymiary. Powinny one mieścić się w limitach nakładanych przez linie lotnicze. Większość przewoźników ogranicza rozmiar bagażu podręcznego do ok. 55 centymetrów wysokości, 40 centymetrów szerokości i 20 centymetrów głębokości. Najczęściej taki plecak nie powinien ważyć więcej niż 8 – 12 kilogramów. Dopuszczalna masa zależy od danych linii lotniczych.

Jak wybrać dobry plecak, który przetrwa podróż?

Aby plecak podróżny wywiązywał się ze swojej roli, musi być przede wszystkim pojemny. Nie może wychodzić poza limity bagażu podręcznego, lecz powinien umożliwiać łatwe spakowanie się nawet na tygodniowy wyjazd. Dzięki temu często unikniemy konieczności opłacania bagażu rejestrowanego. Plecak ma tę przewagę nad walizką, że jego wymiary można regulować. W zależności od tego, ile rzeczy bierzemy ze sobą, jego rozmiar będzie się zmieniał. Warto więc zainwestować w taki model, który da się ograniczyć do 55 centymetrów wysokości, ale w razie potrzeby można dopakować do niego znacznie więcej – wtedy przyda się poza pokładem samolotu.

Poza tym plecak musi być wygodny w noszeniu. Choć spędzi sporo czasu na półce w samolocie, to nieraz trzeba go samodzielnie przetransportować na duże odległości. Przydadzą się zatem specjalne gąbki z funkcją wentylacji czy dodatkowe pasy pozwalające odciążyć plecy.

Nie bez znaczenia będą też funkcje ułatwiające korzystanie z plecaka. Przydadzą się dwa lub trzy otwarcia – nie tylko to od góry, ale też od dołu lub wzdłuż całej długości. Dostęp do zawartości plecaka będzie dzięki temu znacznie wygodniejszy. W jednej z górnych kieszonek powinna znaleźć się także pelerynka, która wyciągnięta w razie deszczu ochroni plecak oraz spakowane do niego przedmioty przed wilgocią.

Naturalnie należy zwracać uwagę na takie walory jak wytrzymałe materiały, liczba dodatkowych kieszeni i odgradzanych od całości komór.

Alternatywa dla plecaków

Znając potrzeby konsumentów, producenci dostarczają na rynek nie tylko tradycyjne walizki oraz plecaki, ale również rozwiązania pośrednie. Niektóre z modeli Puccini łączą na przykład funkcje jednych i drugich w postaci wygodnych plecaków na kołach. Sposób ich wykorzystania będzie zależał wyłącznie od potrzeby chwili. To innowacyjne rozwiązanie dowodzące tego, co oczywiste: w podróży przyda się zarówno walizka, jak i plecak.

 

UA bez