darmowa-dostawa #zostanwdomu Darmowa dostawa na walizki i torebki z kolekcji SS20! darmowa-dostawa

Portfele damskie – ze skóry naturalnej czy ekologicznej?

portfelPortfele skórzane często bywają wybierane na prezent świąteczny. Nic w tym dziwnego – są praktyczne, mieszczą się w przystępnym budżecie i dość trudno w ich przypadku o rażącą pomyłkę. Jeden z niewielu dylematów, przed jakimi staniesz podczas zakupu, to wybór pomiędzy skórą naturalną a skórą ekologiczną. Czym cechują się oba rodzaje i który lepiej wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki portfel kupić.

Portfel ze skóry naturalnej – czyli jakiej?

Ze skóry naturalnej wykonuje się produkty w wielu różnych branżach – jest to bowiem materiał bardzo trwały i estetyczny. Cechuje się szeregiem zalet, które sprawiają, że jest wprost stworzony na potrzeby odzieży, obuwia czy galanterii. Wyróżnia go miękkość, decydująca o tym, że nie powoduje otarć. Jest też bardzo elastyczny, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do określonych kształtów. Wygoda, wodoszczelność i łatwość pielęgnacji to inne plusy tego wyjątkowego materiału. Czy ma on w ogóle jakieś wady?

Wśród minusów skóry naturalnej można przede wszystkim wymienić sposób jej pozyskiwania, który ze względów ekologicznych nie wszystkim odpowiada. Co więcej, nie jest to materiał wieczny – po pewnym czasie na powierzchni produktów skórzanych zaczynają być widoczne zgięcia i otarcia. Przydają się więc specjalne zabiegi pielęgnacyjne. A jest o co dbać, bo artykuły ze skóry naturalnej do najtańszych nie należą.

Portfel ze skóry ekologicznej – co to znaczy?

Skóra ekologiczna znajduje wielu zwolenników, a za jej popularnością stoi nie tylko korzystna cena, ale także jej powód – fakt łatwiejszego pozyskiwania. Jeśli ekoskóra została dobrze wykonana, może do złudzenia przypominać jej naturalny odpowiednik. Co więcej, nie musi mu wcale ustępować w kwestii jakości. Wykorzystanie poliestru pokrytego polichlorkiem pozwala na produkcję wytrzymałego materiału, który posłuży nam długie lata. Mimo to artykuły wykonane z syntetyku są od skóry naturalnej znacznie tańsze.

A wady? Skóra ekologiczna nie przepuszcza powietrza i nie jest wodoodporna. Wykonana z niej odzież może nie gwarantować takiego komfortu jak ubrania ze skóry naturalnej. W przypadku portfeli skórzanych nie ma to jednak żadnego znaczenia. Wobec tego powstaje pytanie…

Jaki portfel wybrać – skóra naturalna czy sztuczna?

Wybierając damski portfel, zauważysz od razu, że modele ze skóry naturalnej wyglądem nie różnią się zanadto od tych ze skóry ekologicznej. Oba rodzaje cechują się raczej minimalistycznym designem i elegancją, lecz znajdziesz wśród nich także modele o nieco mniej formalnym charakterze. W obu kategoriach spotkasz się zarówno z uniwersalną kolorystyką czerni i beżu, jak i z bardziej wyrazistymi barwami, takimi jak błękit czy czerwień. Zaskoczyć może również bogactwo dostępnych wzorów i faktur.

Jeśli chodzi zatem o sam wygląd – trudno jednoznacznie wskazać, który typ portfela wypada lepiej. Inaczej w przypadku ceny. Tutaj zdecydowanym faworytem będą portfele ze skóry ekologicznej.

Za wyższymi kosztami idzie jednak zazwyczaj wyższa wytrzymałość produktu. Portfele ze skóry naturalnej mogą okazać się inwestycją na całe dziesięciolecia. Ważne jest jednak to, by odpowiednio o nie dbać. W przeciwnym razie eksploatacja poskutkuje widocznymi śladami na powierzchni skóry. Materiał ten doskonale się starzeje i przystosowuje do trudnych warunków. Syntetyk wymaga zdecydowanie więcej troski i pielęgnacji, by w pewnym wieku wciąż dorównywać swojemu naturalnemu odpowiednikowi.

Niektórzy uznają, że wart podkreślenia jest sam „urok” naturalnej skóry. Ma ona swój charakterystyczny zapach, w przeciwieństwie do skóry ekologicznej, która w najlepszym przypadku w ogóle nie pachnie. W najgorszym może swoim intensywnym chemicznym zapachem drażnić.

Portfel ze skóry naturalnej czy ekologicznej – jak je rozróżnić?

Jeśli skóra ekologiczna, z której wykonano portfel, z wyglądu tak bardzo przypomina naturalną, że nie jesteś w stanie ich odróżnić na pierwszy rzut oka, przyjrzyj się bliżej. Jak rozpoznać syntetyk? Przede wszystkim wszystkie dane o wykorzystanych do produkcji materiałach powinny zostać zawarte na metce. Różnicę możesz też zauważyć w cenie portfela – ten z ekoskóry będzie zauważalnie tańszy.

skora

Zbadać możesz również sam zapach materiału oraz to, jaki jest w dotyku. Naturalna skóra będzie grubsza i twardsza, przy czym syntetyk cechuje się większą elastycznością i miękkością. Jeśli zwrócisz większą uwagę na fakturę portfela, też możesz zauważyć różnice – „pajęczynka” będzie zupełnie nieregularna w przypadku surowca naturalnego, natomiast w ekoskórze wzór okaże się powtarzalny.

Jaki portfel damski wybrać?

Wybór pomiędzy portfelem ze skóry naturalnej a tym ze skóry ekologicznej zależy przede wszystkim od osobistych upodobań każdej użytkowniczki. Duże znaczenie będzie tu miał światopogląd, a także zasobność… samego portfela.

W asortymencie Puccini znajdziesz jeden i drugi rodzaj damskich portfeli. Oba cechują się doskonałą jakością, a różnice pomiędzy nimi są niemal niedostrzegalne. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz model, który skradnie Twoje serce.