WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Safari Afryka – sprawdź, co zobaczysz!

Wyjazd na safari to jeden z absolutnie obowiązkowych punktów wycieczki do Afryki. Dostarcza okazji do obserwacji dzikich zwierząt, noclegów pod usianym gwiazdami niebem oraz emocjonujących przejażdżek jeepami po bezdrożach. Na safari poczujesz bliskość natury i odetniesz się od świata, który znasz. Aby mieć pewność, że będzie to wspaniała przygoda, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zobacz, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na afrykańskie safari!

Jak wygląda safari w Afryce?

W zależności od tego, w którym kraju wybierasz się na safari, organizacja wyjazdu może wyglądać nieco inaczej. Najpopularniejszy jego rodzaj to przemierzanie sawanny samochodem terenowym prowadzonym przez kierowcę-przewodnika, powszechne choćby w Tanzanii czy Kenii. W Namibii można z kolei osobiście wypożyczyć jeepa i na własną rękę zwiedzać teren parków narodowych.

Dobrym pomysłem jest wybranie się na safari 3-, 4-dniowe. Decydując się na jednodniową wycieczkę, znacznie ograniczasz swoje szanse na obserwacje ciekawych zwierząt, a także tracisz możliwość spędzenia nocy w afrykańskiej dziczy. Spokojnie – Twój namiot nie będzie narażony na ataki wygłodniałych hien. Noclegi odbywają się na terenie zamkniętych obozowisk, gdzie czekają na Ciebie wygodne lodge lub namioty. Warunki są naprawdę komfortowe, ponieważ zakwaterowanie obejmuje między innymi smaczne, sycące posiłki, dostęp do energii elektrycznej, czasami Wi-Fi (które rzadko jednak działa), a także baseny.

Co można zobaczyć podczas safari?

Główną atrakcją każdego afrykańskiego safari są oczywiście dzikie zwierzęta. Jeśli obawiasz się, że podczas wycieczki nie zobaczysz ich zbyt wiele, Twoje zmartwienia są zupełnie bezpodstawne. Niekoniecznie doświadczysz tam scen rodem z National Geographic, ale z pewnością natkniesz się na tysięczne stada antylop, podążające do wodopojów słonie czy żyrafy. Nie rzadszym widokiem są zebry i leopardy. Złap więc za lornetkę i wypatruj, a żadne zwierzę nie umknie Twojej uwadze.

Warto jednak pamiętać, że dzika afrykańska przyroda to nie tylko zwierzęta. To także specyficzny klimat, niezapomniane dźwięki i bajkowe krajobrazy. Warto odłożyć telefon na parę dni i dać się całkowicie pochłonąć Afryce. Niejednokrotnie do atrakcji safari należą także wizyty w masajskich wioskach. Masajowie to pół nomadyczne plemię żyjące w tradycyjnych osadach. Ich zwyczaje coraz bardziej zanikają pod wpływem globalizacji oraz kontaktów z turystami. Odwiedziny mogą kosztować  ok. 50 USD od osoby.

Jak spakować się na afrykańskie safari?

Przygotowując się do wyjazdu na safari, spakuj się do plecaka. Walizki – choć przydadzą Ci się w trakcie lotu do Afryki oraz zameldowania w hotelu – w dziczy okażą się bezużyteczne. Plecak natomiast możesz mieć cały czas przy sobie, zachowując obie ręce wolne, a ponadto bez trudu zapakujesz go tak, aby do wszystkich niezbędnych rzeczy mieć łatwy dostęp.

Dopilnuj tego, aby w Twoim bagażu nie znalazły się rzeczy zbędne – zwłaszcza jeśli są kosztowne. Staraj się myśleć praktycznie i zabierz ze sobą tylko to, co na pewno Ci się przyda: odpowiednią odzież, kosmetyki, duży zapas wody, przydatny sprzęt... Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z tych elementów.

Odzież – jak ubrać się na safari?

Mogłoby się wydawać, że afrykańskie upały sprzyjają krótkim spodenkom i bezrękawnikom. Nic bardziej mylnego! Ze względu na wszechobecne owady roznoszące rozmaite choroby, unoszący się wszędzie pył oraz nieustannie operujące promienie słoneczne, zdecydowanie należy postawić na długie spodnie, koszulę i pełne buty. Niech ubrania będą z lekkiego, jasnego materiału, aby w miarę możliwości zapewniały Ci komfort termiczny. Nie zapominaj również o takich dodatkach jak kapelusz z rondem (chroniącym zarówno twarz, jak i kark), okulary słoneczne oraz apaszka, chustka czy komin (ograniczające ilość wdychanego pyłu).

Kosmetyki – gdzie się wykąpać na safari?

Korzystając z noclegów na terenie safari, masz dostęp do wody. Wiele osób zwróci jednak uwagę na to, że źródło jej pochodzenia jest niepewne, wobec czego może ona roić się od pasożytów. Z tego względu do utrzymywania higieny zaleca się raczej wykorzystywanie nawilżanych chusteczek oraz mycie zębów wodą z własnej butelki.

Safari to nie konkurs piękności – warto odpuścić sobie makijaż, balsamy i żele do włosów. Powiedzmy sobie szczerze: warunki i tak nie będą sprzyjały zabiegom pielęgnacyjnym. Weź to, co niezbędne – szczoteczkę i pastę do zębów, dezodorant, krem z filtrem UV, ewentualnie suchy szampon, a przede wszystkim spore zapasy zwykłych oraz nawilżanych chusteczek.

Zapas wody – co pić i jeść podczas safari?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie warto ryzykować kontaktu z wodą dostępną na terenie safari. W tak gorącym klimacie należy dobrze się nawadniać, co oznacza konieczność zaopatrzenia się w duże zapasy wody pitnej lub ewentualnie filtrowania wody w specjalnej butelce. Z jedzeniem nie będziesz mieć większych problemów – solidne posiłki serwowane są w obozowiskach, więc swoje zapasy możesz ograniczyć do kalorycznych przekąsek (unikaj czekolady, bo na pewno się roztopi!).

Przydatny sprzęt – co warto zabrać na safari?

Uczestniczysz w safari, aby podziwiać dzikie afrykańskie zwierzęta.

Koniecznie zabierz więc ze sobą lornetkę, dobry aparat fotograficzny z niezbędnymi akcesoriami (przyda się teleobiektyw) czy latarkę-czołówkę. Nie zapomnij także o powerbankach, zapasowych bateriach i kartach pamięci, a także złodziejkach czy przedłużaczach – przy swoim stanowisku noclegowym do dyspozycji będziesz mieć prawdopodobnie tylko jeden kontakt.

Czy safari to dobry pomysł?

Safari w Afryce to niezapomniane przeżycie, którego może doświadczyć każdy. Nie każdy jednak powinien. Jeśli wolisz wygodę i spokojny wypoczynek, lepiej zostań w kurorcie. Przygoda w dziczy wiąże się ze sporą dawką dyskomfortu i będzie przyjemnością wyłącznie dla tych, którzy cenią sobie aktywny tryb życia i kochają naturę.

Czy już wiesz kiedy chcesz polecieć?

Tylko teraz klienci Puccini otrzymują od nas 50 zł na zakup biletów lotniczych przez eSky.pl! (odbierz zniżkę)

Nie przegap okazji!