Zyskaj rabat co najmniej 50 zł za zakupy powyżej 250 zł jeszcze przez:

Skóra naturalna czy skóra ekologiczna? Krótki przewodnik po materiałach

Naturalna skóra zwierzęca oraz skóra ekologiczna to dwa materiały, które są używane zamiennie podczas produkcji torebek, pasków, portfeli, ale także mebli, butów i innych części garderoby. To, który z nich jest lepszy, jest kwestią dyskusyjną. Niektórzy klienci preferują wyroby ze skóry naturalnej, ponieważ są przekonani, że jest bardziej wytrzymała, inni z kolei – w trosce o los zwierząt – wybierają tzw. ekoskórę. Czym odróżniają się te dwa materiały, jakie są ich najważniejsze cechy i w jaki sposób je rozpoznać? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, aby kolejne zakupy zrobić bardziej świadomie.

Czym jest skóra naturalna?

Skóra naturalna to materiał pochodzenia zwierzęcego. Większość wyrobów skórzanych, w tym torebki ze skóry, produkuje się przy użyciu skóry bydlęcej. Jej charakterystyczny wygląd, faktura oraz zapach są wynikiem procesów przygotowujących skórę do wykorzystania w charakterze materiału, a więc wynikiem czyszczenia, garbowania, licowania oraz konserwacji. Znaczący procent skór naturalnych pochodzi z hodowli zwierząt specjalizujących się w chowie krów przeznaczonych do uboju, którego głównym celem jest pozyskanie tego surowca. Oznacza to, że skóry zwierzęce nie są efektem ubocznym przemysłu mięsnego i uboju rzeźnego. Kwestie praw zwierząt oraz wysoka cena pozyskiwania skór naturalnych to główne przyczyny wzrostu popularności skór ekologicznych.

Torebki Skórzane Puccini

Skóra naturalna – wady i zalety

Olbrzymią zaletą skór zwierzęcych jest właśnie to, że są one naturalne. Powszechnie mówi się o tym, że skóra naturalna jest dużo bardziej wytrzymała, dzięki czemu Twoja nowa torebka lub portfel będą Ci służyć przez bardzo długi czas. Warto wspomnieć również o tym, że skóra naturalna potrafi „oddychać” i umożliwia prawidłową cyrkulację wilgoci, co jest szczególnie ważne w przypadku skórzanych ubrań. Naturalne skóry, w odróżnieniu od materiałów syntetycznych, nie powodują uczuleń, dlatego są chętnie kupowane przez osoby wrażliwe na różnego rodzaju alergeny.

Przeciwnicy skór naturalnych za ich największą wadę uważają fakt, że jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, a jego pozyskiwanie wiąże się ze śmiercią i cierpieniem zwierząt, co dla wielu osób jest działaniem nieetycznym. Drugą wadą naturalnych skór jest ich cena – hodowla bydła jest kosztowna i czasochłonna, dlatego naturalna skóra jest znacznie droższa, niż jej syntetyczne odpowiedniki.

Skóra ekologiczna – co to takiego?

Skóra ekologiczna to materiał, który swoim wyglądem imituje skórę naturalną. Współczesna technologia pozwala na wykonanie wysokiej jakości skór ekologicznych, które do złudzenia przypominają skórę naturalną zarówno swoim wyglądem, jak i niektórymi właściwościami. Technicznie rzecz biorąc, ekoskóra to tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu. Podczas produkcji skóry syntetycznej nie są używane materiały pochodzenia zwierzęcego – jej produkcja to proces chemiczny. Skóra ekologiczna (nazywana również skajem lub dermą) jest coraz bardziej pożądanym materiałem, bardzo często wykorzystywanym podczas produkcji torebek, ubrań, butów oraz mebli.

Torebki z skóry ekologicznej Puccini

Zalety i wady skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna to dla wielu jedyna słuszna alternatywa. Dlaczego? Ponieważ jej produkcja nie jest obkupiona śmiercią zwierząt. Dla rzeszy ludzi produkcja skór naturalnych jest nieetyczna i niemoralna, dlatego też decydują się na zakup akcesoriów ze skór syntetycznych. Dużą zaletą tego rodzaju produktów jest ich cena – torebki, portfele oraz inne produkty z ekoskóry są niejednokrotnie o połowę tańsze niż ich odpowiedniki ze skóry naturalnej. Co więcej, skóra w wersji eko jest bardziej odporna na wodę, nie wymaga konserwacji, jest elastyczna i dostępna w ogromnym spektrum faktur oraz kolorów – inaczej niż skóry naturalne.

Największą wadą skóry ekologicznej jest to, że nie oddycha, co odróżnia ją od skór naturalnych. Niestety, do dnia dzisiejszego nie udało się stworzyć materiału, który imitowałby naturalne surowce w tym aspekcie. Ponieważ skóra syntetyczna to materiał sztuczny, nie zapewnia cyrkulacji powietrza. Brak przepuszczalności jest szczególnie kłopotliwy w przypadku ubrań i akcesoriów, które mają kontakt z ludzką skórą – ze względu na tę cechę skóra ekologiczna może powodować podrażnienia, obtarcia i być przyczyną nadmiernego pocenia. Niektóre osoby są szczególnie wyczulone na zapach skór ekologicznych. Produkty niskiej jakości mogą charakteryzować się drażniącym, mocnym zapachem, jednak wysokogatunkowe skóry ekologiczne nie posiadają żadnego zapachu.

Jak rozróżnić skórę naturalną od skóry ekologicznej?

Wiesz już, czym charakteryzują się te dwa materiały, dzięki czemu możesz świadomie wybrać ten, który Twoim zdaniem jest lepszy. W tej części artykułu dowiesz się natomiast, jak rozpoznać skórę naturalną od ekoskóry, używając w tym celu większości swoich zmysłów.

  1. Zwróć uwagę na metkę

Kupując nowe ubrania i dodatki, zwróć uwagę na oznaczenia na metce. Bez względu na to, czy torebka, którą oglądasz, jest ze skóry naturalnej czy z syntetycznej, producent powinien szczegółowo określić to, z jakich materiałów została wykonana, podając skład procentowy. Kolejną podpowiedzią będzie cena produktu – galanteria skórzana oraz skórzane buty są nawet kilkukrotnie droższe, niż ich ekologiczne odpowiedniki.

  1. Przyjrzyj się fakturze

Chociaż skóra ekologiczna bardzo dobrze imituje wygląd skóry naturalnej, przed zakupem warto zwrócić uwagę na fakturę danego produktu. Jeżeli przyjrzysz się jej dokładnie, zobaczysz, że skóra pochodzenia zwierzęcego posiada różnego rodzaju rowki, których układ jest nieregularny. Ekoskóra jest produkowana masowo, dlatego jej powierzchnia jest gładka lub posiada nierówności, które układają się według powtarzalnego schematu.

  1. Zdaj się na swój węch

Nadal nie jesteś przekonana, z jakiego materiału została wykonana torebka, którą trzymasz w rękach? Nie miej oporów, aby ją powąchać! Naturalna skóra ma bardzo specyficzny, niedający się podrobić zapach. Skóra syntetyczna jest bezwonna lub swoim zapachem przypomina gumę albo inne materiały syntetyczne.

  1. Dotknij to i poczuj

Różnica pomiędzy skórą syntetyczną i naturalną jest wyczuwalna pod palcami. Z reguły skóra ekologiczna jest miękka, elastyczna i cienka, przez co przypomina śliski materiał. Skóra naturalna jest dużo grubsza i sztywniejsza, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała.

Wybrałaś torebkę z naturalnej skóry? Pamiętaj o tym, aby odpowiednio ją konserwować. O tym, w jaki sposób troszczyć się o produkty ze skóry naturalnej, dowiesz się z artykułu „Jak dbać o skórzaną torebkę? 4 praktyczne wskazówki”. Zapraszamy do lektury!