Twarda czy miękka – jaką walizkę wybrać?

 

Ile razy Twój bagaż sprawił Ci problem podczas podróży? A ile razy spowodowane to było źle dobraną walizką? No właśnie. Wybierając torbę podróżną czy plecak na wyjazd, musisz przewidzieć, w jakich warunkach się znajdziesz. To dlatego tak ważna jest decyzja, czy wziąć walizkę twardą, czy miękką. Oba rodzaje mają swoje zalety, jak i wady.

W tym poradniku zaprezentujemy najczęściej wykorzystywane w produkcji walizek materiały, ocenimy ich plusy oraz minusy, a także spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich najlepiej wywiązują się ze swojej roli.

Rodzaj walizki a jej przeznaczenie

Poradnik warto rozpocząć od ogólnego stwierdzenia, że wybór walizki powinien zależeć od jej przeznaczenia. Oczywiście główną funkcją każdej torby jest transportowanie najróżniejszych rzeczy w podróży – to nic odkrywczego. Różnią się jednak warunki, w jakich danej walizki używamy. Trzeba więc pamiętać, że modele miękkie sprawdzą się lepiej w innych okolicznościach niż modele twarde. Decyzja będzie też uzależniona od Twoich osobistych gustów i charakteru – liczy się przecież nawet sama estetyka. Z racji wielu uwarunkowań nie zaszkodzi po prostu zaopatrzyć się w oba typy, by mieć wybór w każdej sytuacji.

Jakie materiały walizek są najtrwalsze?

O właściwościach zarówno twardych, jak i miękkich walizek decydują materiały, które wykorzystano do ich produkcji. W tych pierwszych stosuje się najczęściej polipropylen, policarbon, ABS czy mieszankę wszystkich tych składników. ABS jest mniej odporny na uderzenia, dlatego warto zainwestować w nieco droższy polipropylen czy policarbon. Wszystkie te materiały są wodoodporne, co bardzo często przydaje się podczas podróży.

Walizki miękkie produkuje się najczęściej z poliestru lub nylonu. Ten ostatni charakteryzuje się zdecydowanie wyższą jakością, za którą idzie odporność na przetarcia i zabrudzenia. Co więcej, jest to również tworzywo wodoodporne. Łączy więc zalety twardych walizek z zaletami walizek miękkich.

Zalety i wady walizek twardych

Twarde walizki mają przede wszystkim tę zaletę, że są… twarde. To przekłada się na zdecydowanie lepszą ochronę transportowanych w nich przedmiotów. Są odporne na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli spakujesz do nich jakieś delikatne przedmioty, nie musisz martwić się o to, że zostaną one zgniecione na przykład w ciasnym bagażniku. Bez obaw możesz nawet usiąść na walizce, gdyż materiał, z jakiego została wykonana, cechuje się nie tylko wytrzymałością, ale i elastycznością. Łatwo ją również utrzymać w czystości, gdyż wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wilgotną ściereczką. Nie bez znaczenia są też możliwości designerskie – twarde tworzywa to dla producentów okazja, by spersonalizować swoje walizki. W efekcie przyjmują one rozliczne kolory i ozdabiane są atrakcyjnymi wzorami, które wyróżniają się z tłumu czarnych, granatowych i szarych modeli.

Sprawdź duże walizki twarde od Puccini >>

Walizki twarde nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim mają ograniczoną pojemność i nic nie sprawi, że się ona powiększy. Materiałów tych nie da się w żaden sposób rozciągnąć, co może okazać się problematyczne, gdy zabraknie Ci jedynie paru centymetrów do tego, by zapiąć walizkę. Bagaż tego rodzaju niestety łatwiej też zarysować. Wystarczy przeciągnąć go po ziemi lub zahaczyć nim o coś, by na eleganckiej powierzchni pojawiły się nieestetyczne rysy. Pozostaje pocieszać się, że walizka z miękkiego tworzywa mogłaby wyjść z takiej sytuacji całkiem przedziurawiona.

Sprawdź małe walizki kabinowe twarde od Puccini >>

Zalety i wady walizek miękkich

W przeciwieństwie do modeli twardych te miękkie są znacznie bardziej elastyczne. To przekłada się głównie na większe możliwości podczas pakowania. Jeśli musisz dopakować parę drobnostek, a walizka już jest pełna, masz pewność, że materiał naciągnie się jeszcze te parę centymetrów. Gigantyczną zaletą walizek miękkich, jakiej próżno szukać w tych twardych, są boczne kieszonki. Przydają się one w każdej podróży – możesz umieścić w nich przedmioty, które chcesz mieć zawsze pod ręką: dokumenty, portfel, telefon, chusteczki czy podstawowe kosmetyki. Jeśli podróżujesz z walizką z twardego tworzywa, to albo musisz zabrać ze sobą dodatkową torebkę lub plecak na artykuły podręczne, albo co chwilę otwierać i zamykać swój główny bagaż.

Sprawdź średnie walizki miękkie od Puccini >>

Wydaje się, że miękkie walizki mają znacznie więcej wad niż te twarde. Są oczywiście mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co w transporcie mogą ucierpieć spakowane do nich przedmioty. Tak się oczywiście stać nie musi, lecz pomiętych ubrań raczej można być pewnym. Nie wszystkie miękkie tworzywa są też wodoodporne, a to może nieraz mocno skomplikować Twoją podróż. Do bardziej wytrzymałych materiałów należy nylon i to on będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o walizki miękkie.

Walizka twarda czy miękka?

Podsumowując, warto podkreślić, że oba rodzaje walizek mają swoje wady, jak i zalety. Każdy z nich lepiej sprawdzi się w nieco innych warunkach. Dobrym pomysłem jest posiadanie ich obu – walizki twardej w ramach bagażu rejestrowanego oraz miękkiej jako podręcznego. W ten sposób najlepiej wykorzystasz walory obu typów.

 

UA bez