Uwaga zmiany! Ryanair i WizzAir zmieniają zasady dotyczące bagażu podręcznego

Wraz z zakończeniem sezonu wakacyjnego dwie najpopularniejsze w naszym kraju tanie linie lotnicze ogłosiły spore zmiany w polityce bagażowej. Ryanair i Wizz Air postanowiły niestety nieco uprzykrzyć pasażerom życie. Podróżowanie będzie mniej komfortowe i – czego łatwo się domyślić – droższe. Na czym polegają nowe zasady i jak właściwie przygotować się do lotu?

Zmiany w polityce bagażowej Wizz Aira

Węgierski przewoźnik Wizz Air poszedł w ślady Ryanaira i wprowadził w życie zasadę, która od pewnego czasu obowiązuje już w irlandzkich liniach. Chodzi o prawo wnoszenia bagażu podręcznego do samolotu, przysługujące wyłącznie pasażerom, którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład. Każdemu wolno więc zabrać ze sobą jedynie torbę o wymiarach 40x30x18 cm – musi się ona zmieścić pod fotelem. Większe walizki – mierzące maksymalnie 55x40x23 cm – na pokład wniosą jednak tylko pasażerowie z wykupioną usługą Wizz Priority. Pozostali będą musieli bezpłatnie nadać bagaż do luku, a następnie odebrać go z taśmy. Cena pierwszeństwa wejścia na pokład waha się w granicach 22 – 53 złotych.

Koniec z darmowym bagażem podręcznym w Ryanair!

Ze zdecydowanie trudniejszą sytuacją muszą się zmierzyć pasażerowie Ryanaira. Przewoźnik ogłosił bowiem koniec polityki darmowych bagaży podręcznych. Według nowych zasad dużą walizkę kabinową (55x40x20 cm) mogą zabrać ze sobą wyłącznie pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład. Pozostałym musi wystarczyć mały bagaż, którego dopuszczalne wymiary zostały nieznacznie zwiększone – do 40x20x25 cm – lub opłata (10 euro) za nadanie walizki jako bagażu rejestrowanego. Usługa priorytetowego boardingu kosztuje 6 euro przy zakupie biletu lub 8 euro już po dokonaniu rezerwacji.

W WizzAir te niezbyt korzystne dla pasażerów zmiany wchodzą w życie natychmiast, z chwilą ich ogłoszenia. W Ryanairze zaczynają obowiązywać od 1 listopada 2018.