Walizka z 2 czy 4 kółkami? Która lepsza?

walizki-jak-dbac-puccini
Wybierając odpowiednią walizkę na nasz wyjazd wakacyjny, musimy przemyśleć wiele jej parametrów, aby wybrać model, który będzie dla nas odpowiedni. Najczęściej skupiamy się na materiale, z którego walizka jest wykonana oraz jej wielkości - warto jednak pamiętać, że to nie jedyne wytyczne, którymi należy się kierować.

Nie sposób nie zauważyć, że wrażliwym elementem każdej walizki są przede wszystkim kółka, które bardzo często ulegają uszkodzeniom, ścierają się, przez co prowadzenie walizki jest niekomfortowe. Jak tego uniknąć i czy wybrać walizkę z 4, czy z 2 kółkami? Która jest wygodniejsza i lepiej się sprawdzi w podróży?

Walizka z 4 kółkami - jakie ma zalety?

sklep-puccini-pl-walizki-z-4-kolkamiWalizka z 4 kółkami to bardzo popularny wybór, szczególnie w przypadku walizek o dużym rozmiarze. Ciężar w takich modelach rozkłada się równomiernie, na wszystkie cztery koła, przez co odczuwalnie łatwiej i lżej jest prowadzić pełną (nawet bardzo ciężką) walizkę, niż w przypadku wersji dwukołowej. Walizką z 4 kółkami również łatwiej się manewruje, można ją pchać przed sobą i trudniej ją przewrócić. Postawiona koło nas będzie stać i nie zajmuje dużo miejsca, co jest ważne np. w czasie podróży pociągiem.

WALIZKA NA 4 KÓŁKACH DUŻA TWARDA - PARIS - ABS03A 9

C:\Users\JKekusPT\Desktop\zdjecia\sklep.puccini.pl - WALIZKA NA 4 KÓŁKACH DUŻA TWARDA - PARIS - ABS03A 9.png WALIZKA NA 4 KÓŁKACH DUŻA TWARDA - PARIS - ABS03A 9


Walizka z 4 kółkami - wady

Taka walizka nie spełni swojego zadania na nieregularnych powierzchniach (ścieżkach, drogach, kostkach brukowych, trawie), po których prowadzi się ją wyjątkowo ciężko. Powoduje to również nierównomierne ścieranie się kół, co w pewnym stopniu zużycia może powodować ogromną niewygodę i często doprowadza do uszkodzeń, takich jak np. złamania koła. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na kółka już przy zakupie - dobra walizka powinna mieć duże koła, które są zintegrowane z obudową, dzięki czemu trudniej ulegają uszkodzeniom. Walizki 4-kółkowe potrafią być również niebezpieczne - pozostawione na pochyłej powierzchni mogą pojechać w dół, a im cięższe są, tym szybciej się przemieszczają i stanowią większe zagrożenie. Warto mieć to na uwadze - szczególnie na ruchliwej drodze.

Walizka z 2 kółkami - zalety

sklep-puccini-pl-walizki-z-2-kolkamiWalizkę z 2 kółkami zdecydowanie wygodniej nieść - np. gdy wychodzisz z samolotu. Wygodniej również ciągnąć ją za sobą, bo dwa koła lepiej nadają się do takiego transportu i nie ma również problemu z nierówno ścierającymi się kółkami. Lepiej nadają się również do jazdy po nierównym terenie - generalnie nie przeszkadzają im kostki brukowe, drogi gruntowe czy trawa - radzą sobie z tymi przeszkodami dużo lepiej, niż walizki na 4 kółkach. Ważnym argumentem za wyborem walizki na 2 kółkach jest też fakt, że ich kółka mają mniejszą tendencję do łamania się - wynika to z faktu, że nie wysuwają się aż tak dużo, ścierają równomiernie i waga obciążeniowa jest z reguły mniejsza.

WALIZEK NA 2 KÓŁKACH CAMERINO CZARNY - EM50307 ABC

C:\Users\JKekusPT\Desktop\zdjecia\sklep.puccini.pl - WALIZEK NA 2 KÓŁKACH CAMERINO CZARNY - EM50307 ABC 1.png WALIZEK NA 2 KÓŁKACH CAMERINO CZARNY - EM50307 ABC 1

Jakie wady ma walizka z 2 kółkami?

Nieodpowiednio wyważone podczas pakowania walizki 2-kołowe łatwiej się przewracają, przez co ciężko je ustawić bez oparcia. Nie jest również możliwe ciągnięcie dwóch walizek jednocześnie przez jedną osobę, co w przypadku „czterokołowca” nie stanowi żadnego problemu.

Więc która walizka jest stworzona dla Ciebie? Wszystko zależy od potrzeb.

sklep-puccini-pl-walizki-z-2-i-4-kolkami

Walizka na dwóch kółkach jest idealna na krótkie wyjazdy, podczas których nie potrzebujesz zabierać ze sobą wiele rzeczy, chcesz być mobilny, łatwo i wygodnie się przemieszczać.

Duże walizki na czterech kółkach są stworzone na dłuższe wyjazdy, dla rodzin, w których w głównej mierze poruszamy się różnymi środkami transportu - nie musimy więc ciągnąć walizki przez wiele kilometrów, często po nierównym terenie. Ciężki bagaż lepiej się ciągnie się w takiej walizce, niż w takiej z dwoma kółkami czy w torbie lub plecaku.

Jakie mamy jeszcze inne możliwości?

Walizki ustępują plecakom tylko wtedy, kiedy mówimy o turystyce pieszej, częstym przemieszczaniu się, w którym najwygodniej jest mieć cały dobytek na plecach. Sprawdza się też idealnie w krótkich, budżetowych wyjazdach tanimi liniami lotniczymi, kiedy chcemy uniknąć dopłaty za bagaż.

sklep-puccini-pl-plecaki

Torby są chyba najmniej wygodne z całego zestawienia - szczególnie, gdy są duże i ciężkie - noszenie ich na ramieniu jest męczące i szkodliwe dla kręgosłupa. Najlepiej sprawdzają się podczas podróży własnym samochodem, kiedy chcemy jedynie zapakować nasze rzeczy i następnie wyładować bagaż w miejscu docelowym.

sklep-puccini-pl-torby

Walizka z dwoma kółkami czy czterema? A może plecak lub torba?

Po przeanalizowaniu powyższych zalet i wad każdej alternatywy łatwiej będzie Ci dokonać wyboru właściwego do Twoich potrzeb. Zadaj sobie pytanie o Twój styl i częstotliwość podróżowania, przeciętną długość wyjazdów, bagaż, jaki jest Ci niezbędny i środki transportu, jakimi się poruszasz, a najwłaściwszy wybór przyjdzie sam.

 

UA bez