darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA + WALIZKI AŻ DO -80%

WYDŁUŻ ŻYCIE SWOJEJ WALIZKI

wydluz-zycie-swojej-walizki-puccini

Podróżowanie bywa stresujące – pakowanie, odprawa na lotnisku, przedzieranie się przez wąskie korytarze w pociągu, układanie walizek w bagażniku. Komfort wyprawy i wcześniejszych przygotowań na pewno podniesie odpowiednio dobrana i zadbana walizka. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i co robić, aby wydłużyć jej życie? Przedstawiamy niezawodne sposoby.

Dopasuj walizkę do swoich potrzeb

Aby nie popełnić błędu przy wyborze modelu, należy odpowiedzieć na kilka pytań: jak często podróżujesz i jakimi środkami transportu oraz jak duży bagaż zwykle ze sobą zabierasz? Odpowiednie określenie potrzeb pozwoli Ci wybrać produkt, który będzie spełniał Twoje oczekiwania, a przy odpowiednich metodach użytkowania i konserwacji, będzie służył Ci przez lata. Podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając walizkę.

Po pierwsze, kółka. Masz 2 możliwości – możesz wybrać walizkę na 2 lub 4 kółkach.

walizki-na-4-kolkach-pucciniWalizki na 4 kółkach przeznaczone są głównie dla osób, którym towarzyszy ciężki bagaż. Wyposażone są w solidny stelaż i obrotowe kółka, które pozwalają przemieszczać się w dowolnym kierunku. Dzięki temu bez trudu można przejść z bagażem przez wąski korytarz w pociągu, lub przedostać się przez tłum podróżnych na lotnisku. Uwaga! Ten typ walizek nie jest odpowiedni do spacerów po nierównych nawierzchniach. Chodniki mogą spowodować, że koła zostaną wytarte nierównomiernie, co znacznie utrudni podróżowanie.

walizki-na-2-kolkach-pucciniJeśli wiesz, że będziesz przemieszczać się na przykład przez miasto, lepiej zdecyduj się na walizkę z 2 kółkami, która zdecydowanie lepiej radzi sobie w ekstremalnych warunkach. Ten rodzaj walizek przeznaczony jest do przewożenia nieco lżejszych zawartości.

Zwróć uwagę na jakość wykonania kółek. Najbardziej wytrzymałe są koła z kauczuku osadzone w łożyskach. Uszkodzeniom częściej ulegają twarde, plastikowe kółka. Podczas zakupu sprawdź, czy koła obracają się bez oporu i czy są dobrze przymocowane.

Po drugie, materiał. Walizka idealna to taka, która jest lekka i trwała, a do tego chroni zawartość. Znajomość materiałów, z których została wykonana może nie tylko ułatwić wybór odpowiedniego produktu, ale też dopasować metody konserwacji.

Pierwszą grupą walizek są tzw. walizki miękkie, wykonane z syntetycznych materiałów tekstylnych o wysokiej gęstości (np. poliester, nylon). Jeśli podróżujesz samochodem lub gdy podczas podróży samolotem w bagażu przewozisz głównie ubrania i przedmioty, które nie ulegną uszkodzeniu, warto zdecydować się na ten rodzaj walizki. Jej zaletą jest między innymi elastyczność, która ułatwia pakowanie.

walizki-material-puccini

Drugą grupą walizek, są te wykonane z poliwęglanu lub polipropylenu. Są to tworzywa lekkie i wytrzymałe na uszkodzenia. Chronią zawartość bagażu, a przy tym są elastyczne – odkształcają się w chwili uderzenia, a później wracają do pierwotnego kształtu.

walizki-material2-puccini

Najtwardszym tworzywem, z którego wykonuje się walizki jest ABS. Zaletą tych produktów jest stosunkowo niska cena, a wadą brak elastyczności i podatność na pęknięcia.

Znajomość materiałów, z których została wykonana walizka, wiedza na temat jej konstrukcji i odpowiednie dopasowanie ciężaru bagażu ułatwiają prawidłowe użytkowanie produktu. Korzystanie z walizki zgodnie z jej przeznaczeniem ma jeszcze jedną dużą zaletę – chroni nas przed utratą gwarancji i odrzuceniem przez producenta ewentualnej reklamacji.

Czyść swoją walizkę regularnie, ale ostrożnie

walizka-czyszczenia-pucciniCzyszczenie walizki jest istotną czynnością. Dobór odpowiednich metod uchroni Cię przed jej zniszczeniem. Ważne, aby przed przystąpieniem do czyszczenia, przeczytać instrukcję i sprawdzić, czy producent nie zalecił szczególnych środków ostrożności. Jeśli nie, możesz skorzystać z naszych porad.

Zarówno miękkie walizki (wykonane z poliestru lub nylonu), jak i ich twardsze odpowiedniki (z poliwęglanu, polipropylenu lub ABS-u) należy czyścić roztworem wody i łagodnego detergentu (np. mydła lub żelu do prania). Przy pomocy miękkiej gąbki lub szczotki z nylonowym włosiem nanieś spieniony roztwór na powierzchnię walizki, a na końcu dokładnie ją wypłucz. Należy uważać, aby nie namoczyć nadmiernie miękkich materiałów. Twardsze walizki z poliwęglanu możesz też czyścić za pomocą wysokiej jakości nafty, alkoholu izopropylowego lub butoksyetanolu, ale w żadnym wypadku nie używaj roztworu amoniaku, nawet najsłabszego.

Uwaga! Przed nałożeniem środków czyszczących na całą powierzchnię, wykonaj test na niewielkim fragmencie i sprawdź, czy detergent nie ma złego wpływu na tworzywo, z którego wykonana jest walizka. Do czyszczenia nie używaj myjek ściernych ani materiałów ziarnistych i nie usuwaj zabrudzeń ostrymi narzędziami. Po czyszczeniu walizki dokładnie ją wysusz, żeby nie powstał nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Dbaj o walizkę – jak zapobiegać usterkom

Odpowiednie użytkowanie walizki sprawi, że będzie ona spełniać swoje funkcje przez długie lata i towarzyszyć Ci podczas wielu podróży. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki, a przy okazji nie utracić gwarancji producenta, należy trzymać się kilku ważnych zasad.

 1. walizki-zasady-pucciniDbaj o kółka, regularnie czyść łożyska i usuwaj z nich zanieczyszczenia, takie jak piasek, kamienie czy żwir. Staraj się unikać zapiaszczonych podłoży.
 2. Po każdej podróży czyść odkurzaczem wnętrze walizki i wszystkie zamki z nieczystości, które mogły dostać się do środka.
 3. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, włóż do głównej komory wkładki pochłaniające wilgoć. Możesz też skorzystać z domowego sposobu i umieścić we wnętrzu walizki pogniecione gazety oraz kostkę mydła.
 4. Przechowuj walizkę w suchym miejscu, które nie jest narażone na pylenie. Możesz układać mniejsze walizki w większych. Dzięki temu odpowiednio je zabezpieczysz, a przy okazji zaoszczędzisz miejsce.
 5. Podczas zamykania walizki upewnij się, że między ząbki suwaka nie dostały się nitki ani fragmenty materiału.
 6. Nie prowadź walizki na 2 kółkach, jeśli jest wyposażona w 4, żeby ciężar bagażu rozłożył się równomiernie na wszystkie koła. Nie powstanie ryzyko, że 2 z nich będą wycierać się szybciej niż pozostałe, lub że odpadną.
 7. Nigdy nie podnoś torby za regulowany stelaż! Zawsze używaj małej rączki.
 8. Pakuj rzeczy w odpowiedni sposób. Nie wkładaj do walizki na siłę zbyt dużej ilości przedmiotów. Najcięższą zawartość umieść na samym dole. Nie wypełniaj jej wnętrza przedmiotami o nieregularnych, kanciastych kształtach.
 9. Przed podróżą samolotem zabezpiecz torbę specjalną folią lub pokrowcem, aby nie dopuścić do jej zabrudzenia lub uszkodzenia.
 10. Nie wkładaj rzeczy pod podszewkę.
 11. Nie kładź jednej torby na drugiej w trakcie przemieszczania się. Każda walizka ma ograniczenia wagowe i stelaż może nie wytrzymać zbyt dużego ciężaru.
 12. Jeśli walizka ulegnie uszkodzeniu i posiadasz jeszcze aktualną gwarancję, nie naprawiaj jej samodzielnie. Zwykle reklamacje nie uwzględniają produktów, które były w jakikolwiek sposób modyfikowane przez klienta.

Podsumowując, w pierwszej kolejności należy dopasować walizkę do swoich potrzeb, a następnie stosować się do prostych zasad użytkowania i konserwacji. Wszystko to sprawi, że Twoje podróże staną się jeszcze przyjemniejsze, a walizka przetrwa długie lata.

 

UA bez