WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Wybierasz się w podróż samolotem? Sprawdź wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego oraz opłaty za bagaż w liniach lotniczych.

walizka-do-samolotu-puccini

Podróż samolotem to jedna z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych możliwości przemieszczania się po świecie. Niezależnie od dystansu prawie zawsze wiąże się ona z koniecznością przewiezienia rzeczy osobistych. Aby prawidłowo przygotować się do lotu, warto dokładnie poznać zasady dotyczące zawartości, ceny i wymiarów bagażu podręcznego oraz rejestrowanego.

Czym jest bagaż rejestrowany?

Bagaż rejestrowany (nazywany również głównym lub odprawianym) przewożony jest w luku bagażowym samolotu i nie mamy do niego dostępu w trakcie lotu. W zależności od lotniska bagaż tego typu nadaje się przy stanowisku do odprawy biletowej lub w samoobsługowych punktach baggage drop-off. Przyjęcie bagażu rejestrowanego przez linie lotnicze wiąże się z nadaniem mu specjalnej zawieszki zawierającej informacje dotyczące lotu i pasażera. Naklejkę z tymi samymi danymi otrzymuje pasażer (najczęściej nakleja się ją na kartę pokładową). Dzięki tym oznaczeniom linie lotnicze mogą szybko zidentyfikować właściciela bagażu.

walizka-do-samolotu-2-puccini

Przygotowując się do lotu, musimy pamiętać, że istnieją artykuły, których bezwzględnie nie można przewozić samolotem (ani w bagażu rejestrowanym, ani w podręcznym). Zalicza się do nich przede wszystkim materiały wybuchowe i łatwopalne, takie jak: petardy, alkohol powyżej 70%, rozpuszczalniki, butle gazowe. W bagażu nie możemy umieścić również substancji toksycznych i żrących, na przykład trutek na szkodniki czy gazu łzawiącego.

Czym jest bagaż nierejestrowany - podręczny?

Bagaż podręczny możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu i mieć go pod ręką przez całą podróż. Niezależnie od linii lotniczych, które wybierzemy, zawsze mamy możliwość bezpłatnego przewozu bagażu nierejestrowanego. Najczęściej jest to torba, plecak lub niewielka walizka. Każda z linii lotniczych określa indywidualne wymagania co do wymiarów i wagi bagażu podręcznego.

walizka-do-samolotu-3-puccini

Co możesz zabrać do samolotu w bagażu nierejestrowanym - podręcznym?

Względy bezpieczeństwa sprawiają, że ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż w przypadku bagażu rejestrowanego. Na pokład samolotu możemy wnieść ze sobą sprzęt elektroniczny, odzież, leki, żywność oraz – pod pewnymi warunkami – płyny (w tym żele, aerozole czy pianki).

Jeżeli przewozimy ze sobą substancje płynne (np. kosmetyki), muszą one znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 mililitrów. Łączna ilość płynów w bagażu podręcznym nie może przekroczyć 1 litra. Wszystkie pojemniki zawierające płyny muszą zostać umieszczone w jednej zapinanej, przezroczystej, plastikowej torbie. Warto przy tym pamiętać, że każdy produkt, który nie posiada wyraźnie stałej konsystencji (np. dżem, jogurt), będzie uznany przez pracowników lotniska właśnie za płyn.

W bagażu nierejestrowanym możemy umieścić również napoje (w tym alkohol), chociaż ze względu na nałożone ograniczenia, może być to problematyczne. Najwygodniejszą opcją będzie zakup napoju w hali odlotów, po odbytej kontroli bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym warto natomiast umieścić delikatne sprzęty elektroniczne – laptopy, tablety, aparaty fotograficzne. Zmniejszy to ryzyko ich uszkodzenia.

Na liście przedmiotów, których nie możemy przewozić na pokładzie samolotu, znajdują się między innymi: broń palna i amunicja, broń biała, ostre narzędzia (nożyczki, noże, metalowe pilniki, młotki, śrubokręty, korkociągi i tym podobne). Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj kompletny przewodnik pakowania bagażu podręcznego z którego poznasz pełen indeks przedmiotów zakazanych.

Jak wygląda system wagowy - sztukowy w liniach lotniczych?

Linie lotnicze używają dwóch metod na określenie limitu bagażu, dozwolonego do przewiezienia przez pasażerów. W krajach Ameryki Północnej najczęściej spotkamy się z systemem sztukowym. Zakłada on, iż pasażerowie mogą zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu głównego nieprzekraczającego 23 kilogramów i 158 centymetrów (suma wysokości, szerokości i głębokości). Dokładne limity ustalane są indywidualnie przez linie lotnicze.

Na pozostałych kontynentach limit bagażu zazwyczaj przedstawiany jest w kilogramach – system ten nazywany jest wagowym. Według jego założeń pasażerowie mogą zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu rejestrowanego, którego waga nie powinna przekroczyć limitu ustalonego przez linie lotnicze. W przypadku przekroczenia limitów linie lotnicze mogą odmówić umieszczenia bagażu na pokładzie samolotu lub naliczyć dodatkową opłatę.

Limity bagażowe w popularnych liniach lotniczych

Aby prawidłowo przygotować się do podróży samolotem, warto dokładnie zapoznać się z limitami bagażowymi wybranych linii lotniczych. Cena bagażu rejestrowanego zależy między innymi od trasy lotu, klasy serwisowej, sposobu zakupu biletów oraz daty podróży. Żeby uniknąć kłopotliwych niespodzianek, warto zapoznać się z przygotowanym przez nas kompletnym przewodnikiem po limitach bagaży podręcznych i rejestrowanych w najbardziej popularnych liniach lotniczych w Europie.

Ryanair 

ryanair-logo

Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze. Jeden z najbardziej popularnych przewoźników w Europie i najchętniej wybierany w Polsce. Atrakcyjne ceny biletów równoważą jednak restrykcyjne limity bagażowe. W samolotach Ryanair możliwy jest zakup nawet trzech sztuk bagażu rejestrowanego na jednego pasażera. Żadna z nich nie może przekraczać limitu 20 kilogramów. Wyboru odpowiedniej opcji dokonuje się podczas rezerwowania lotu.

Ceny za bagaż rejestrowany przedstawiają się następująco:

Ceny za bagaż rejestrowany przedstawiają się następująco:

 • online – 25 euro,
 • na lotnisku – 40 euro.

Jeżeli w punkcie biletowym na lotnisku stwierdzone zostanie przekroczenie limitu bagażowego, zapłacimy 11 euro za każdy nadprogramowy kilogram.

Każdy pasażer może nieodpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego, który musi się zmieścić pod siedzeniem. Dozwolony rozmiar  to 40 x 20 x 25 centymetrów. 

Bezpłatny bagaż w Ryanair

Pasażerowie, którzy wykupią usługę Priority (Pierwszeństwo wejścia) mogą dodatkowo zabrać ze sobą bagaż o wymiarach 55 x 40 x 20 centymetrów.

Bagaż z usługą Priority w Ryanair

*  więcej informacji dotyczących limitów bagażowych linii lotniczych Ryanair na stronie:

https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania/bagaz

Wizzair

wizzair-logo

Wizzair to drugie tanie linie lotnicze, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w naszym kraju. Węgierski przewoźnik jest równie mocno restrykcyjny co do limitów bagażowych. Pasażer ma prawo do sześciu walizek rejestrowanych, z których każda może ważyć od 10 do 32 kilogramów i mieć wymiary 149 x 119 x 171 centymetrów.

Ceny za jedną sztukę bagażu rejestrowanego w liniach Wizzair są uzależnione od daty podróży (szczyt sezonu/poza sezonem) oraz rodzaju płatności (online/telecentrum/na lotnisku) i przedstawiają się następująco:

 • 10 kg – od 7 do 12 euro
 • 20 kg – od 14 do 70 euro
 • 32 kg – od 25 do nawet 120 euro.

Każdy pasażer może także zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego. Waga tego bezpłatnego bagażu kabinowego nie powinna przekraczać 10 kilogramów, a jego maksymalne wymiary to 40 x 30 x 20 centymetry. Jeśli pasażer wykupił opcję pierwszeństwa wejścia na pokład WIZZ Priority, przysługuje mu również mała torba podręczna o wymiarach do 55 x 40 x 23 centymetrów. Ten przywilej to też gwarancja transportu większej sztuki bagażu podręcznego w kabinie.

Bezpłatny bagaż w Wizair

Bagaż dla WIZZ Priority w Wizzair

*  więcej informacji dotyczących limitów bagażowych linii lotniczych Wizzair na stronie:

https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/baga%C5%BC#/

EasyJet

easyjet-logo

EasyJet to brytyjskie tanie lotnicze plasujące się na drugim miejscu w Europie i trzecim na świecie. Przewoźnik umożliwia zakup bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kilogramów i wymiarach, które łącznie nie przekraczają 275 centymetrów (wysokość + szerokość + głębokość). Łącznie pasażer ma prawo do trzech sztuk takiego bagażu, przy czym jedna jest dla niego nieodpłatna, jeśli wykupił taryfę flexi. Nadanie jednej walizki kosztuje:

 • przy wadze do 15 kg – od 43,60 do 157,58 zł
 • przy wadze do 23 kg – od 63 do 179,40 zł (lub 200 – 243 zł na lotnisku)

Opłata za nadbagaż wynosi 50 zł za każdy dodatkowy kilogram, przy czym walizka może ważyć maksymalnie 32 kg. Przewidując taką sytuację, warto skorzystać z opcji „zarezerwowania” dodatkowej wagi – każde 3 kg kosztują wtedy 54 zł.

Każdy pasażer może wnieść ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego. Musi ona zamykać się w wymiarach 56 x 45 x 25 centymetrów. EasyJet nie określa maksymalnej wagi dla walizki kabinowej.

bagaz-easyjet

*  więcej informacji dotyczących limitów bagażowych linii lotniczych EasyJet na stronie:

https://www.easyjet.com/en/help/baggage/cabin-bag-and-hold-luggage

PLL LOT

lot-logo

Nasze narodowe linie lotnicze uzależniają ceny i wymiary bagażu podręcznego oraz rejestrowanego od klasy serwisowej. Pasażerowie mogą zakupić bagaże rejestrowane o maksymalnej wadze do 23 lub do 32 kg i wymiarach do 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość). Im droższa taryfa, tym więcej sztuk będzie przysługiwało pasażerowi (od zera do trzech). Ceny za sztukę bagażu to:

 • w lotach międzynarodowych – od 290 do 870 zł
 • w lotach międzykontynentalnych – od 450 do 1350 zł

Pasażerowie podróżujący na trasach krajowych lub międzynarodowych mogą wnieść na pokład 8-kilogramowy bagaż podręczny; na trasach międzykontynentalnych dwie sztuki bagażu, których łączna waga nie może być większa niż 12 kilogramów. Pasażerowie klasy biznesowej LOT mogą posiadać dwie sztuki bagażu podręcznego, do 9 kilogramów każdy. Maksymalne wymiary bagażu podręcznego w PLL LOT to 55 x 40 x 23 cm.

bagaz-lot

*  więcej informacji dotyczących limitów bagażowych linii lotniczych LOT na stronie:

http://www.lot.com/pl/pl/bagaz

Lufthansa

lufthansa-logo

Największy niemiecki przewoźnik lotniczy także uzależnia limity i ceny bagażu od klasy serwisowej. Bagaże rejestrowane objęte są ograniczeniami wagowymi: 23 lub 32 kilogramy; oraz wymiarowymi: 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość). Cena za bagaż główny wliczona jest w koszt biletu.

Bagaż podręczny nie może ważyć więcej niż 8 kilogramów, a jego maksymalne wymiary to 55 x 40 x 23 centymetrów. Liczba sztuk bagażu podręcznego, jaką pasażerowie mogą wnieść na pokład samolotu (jedna lub dwie), jest uzależniona od klasy podróży. Nieodpłatnie można wnieść do kabiny pasażerskiej dodatkową małą sztukę bagażu (40 x 30 x 10 cm), nosidełko bądź wózek dziecięcy oraz wózek inwalidzki czy sprzęt ortopedyczny.

bagaz-lufthansa1

*  więcej informacji dotyczących limitów bagażowych linii lotniczych Lufthansa na stronie:

https://www.lufthansa.com/pl/pl/baggage-overview

Turkish Airlines

Doskonale oceniany turecki przewoźnik nie ogranicza liczby bagaży rejestrowanych na większości tras międzynarodowych. Limit wagowy to najczęściej 20 kilogramów w klasie ekonomicznej i 30 w klasie biznesowej. Cena za każdy przekroczony kilogram wynosi około 7 złotych.

Bagaż podręczny w liniach Turkish Airlines nie może przekraczać 8 kilogramów wagi i wymiarów 55 x 40 x 23 centymetry. Dodatkowo każdy pasażer może wnieść ze sobą na pokład jeden przedmiot, taki jak laptop, torebka czy neseser.

KLM

Holenderski KLM to jeden z największych europejskich przewoźników. Dozwolona liczba i waga bagaży zależą od trasy oraz taryfy wykupionej przez pasażera. Wymiary jednej sztuki nie mogą przekraczać 158 centymetrów (wysokość + szerokość + głębokość ). Podróżujący w klasie biznesowej mają zawsze prawo do dwóch takich walizek, z których każda może ważyć 32 kilogramy. Pasażerom klasy ekonomicznej natomiast przysługuje jedna sztuka bagażu rejestrowanego o wadze nieprzekraczającej 23 kilogramów. Linie KLM oferują jednak uczestnikom swoich programów lojalnościowych różne przywileje, dzięki którym nieraz można uniknąć ograniczeń bagażowych. Ze szczegółami zapoznasz się na stronie przewoźnika.

Wymiary bagażu podręcznego w KLM to 55 x 35 x 25 centymetrów. Pasażerom wolno zabrać ze sobą także przedmiot dodatkowy o wymiarach 40 x 30 x 15 centymetrów. Dozwolona waga i liczba sztuk bagażu podręcznego zależy od klasy, jaką podróżujemy. Przysługuje nam więc:

 • w klasie ekonomicznej – 1 sztuka dużego bagażu i 1 przedmiot dodatkowy (łącznie 12 kg)
 • w klasie biznesowej – 2 sztuki dużego bagażu i 1 przedmiot dodatkowy (łącznie 18 kg)

Air France

Francuskie linie lotnicze pozwalają na bagaże rejestrowane o łącznych wymiarach 158 centymetrów. Limit wagi to 23 kilogramy w klasach ekonomicznych i 32 w klasach biznesowych. Liczba dozwolonych sztuk uzależnione jest od trasy, programów lojalnościowych oraz wybranej taryfy.

Bagaż podręczny przysługujący pasażerom klasy ekonomicznej stanowi jedna walizka o wymiarach 55 x 35 x 25 centymetrów i jeden przedmiot dodatkowy nieprzekraczający 40 x 30 x 15 centymetrów. Łącznie mogą ważyć do 12 kilogramów. Pasażerowie klasy biznesowej mają prawo do dwóch sztuk dużego bagażu podręcznego i jednej małego, a ich łączna waga może wynieść 18 kilogramów. Więcej dowiesz się na stronie Air France.

British Airways

Największe brytyjskie linie lotnicze – British Airways – pozwalają na nadanie bagażu rejestrowanego o wymiarach 90 x 75 x 43 centymetry.

Na większości tras każda sztuka może ważyć 23 kilogramy w przypadku pasażerów klas ekonomicznych lub 32 kilogramy w przypadku pasażerów klas biznesowych. Ponadto tym pierwszym najczęściej przysługuje tylko jedna lub dwie sztuki bagażu rejestrowanego, a tym drugim dwie lub nawet trzy. Szczegółowe zasady można poznać na stronie British Airways.

Każda sztuka bagażu podręcznego w samolotach brytyjskiego przewoźnika może ważyć 23 kilogramy. Pasażerom przysługuje jedna duża walizka (56 x 45 x 25 centymetrów) i jedna mniejsza torba (40 x 30 x 15 centymetrów).

W powyższym poradniku przedstawiliśmy podstawowe zasady zaledwie kilku najpopularniejszych linii lotniczych w Europie. Każdy przewoźnik ustala własne reguły dotyczące bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Dlatego przed każdą podróżą samolotem warto sprawdzić, czy linie lotnicze nie zmieniły swoich wymagań oraz upewnić się, czy nasz bagaż spełnia te wymogi. Pozwoli to zaoszczędzić negatywnych emocji podczas odprawy i kontroli bezpieczeństwa.

Przed każdą podróżą samolotem warto sprawdzić, czy linie lotnicze nie zmieniły wymagań dotyczących bagażu oraz upewnić się, czy nasz bagaż spełnia te wymogi. Pozwoli to zaoszczędzić niepotrzebnych emocji podczas odprawy bagażowej i kontroli bezpieczeństwa.

Poznaj również normy określające co można zabrać do samolotu