WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Z czworonogiem do Londynu. Jak przygotować się do lotu?

Jeśli nie potrafisz rozstać się ze swoim pupilem, pewnie zabierasz go ze sobą w każdą podróż. Nie tylko samochodem czy pociągiem, ale również samolotem. Ten ostatni przypadek obwarowany jest szczegółowymi zasadami, które musisz znać. Dowiedz się, jak wygląda lot z psem i czego musisz dopilnować, zabierając czworonoga ze sobą.

Dokumenty i szczepienia

Choć niektórym może wydawać się to dziwne, zwierzęta przewożone samolotem potrzebują dokumentu tożsamości dokładnie tak samo jak ludzie. Jeśli chcesz lecieć ze swoim psem, musisz dopilnować, by posiadał on paszport. Możesz go uzyskać od swojego weterynarza. W dokumencie tym znajdą się:

  • podstawowe dane Twojego czworonoga,
  • informacje na temat jego opiekuna,
  • zaświadczenie o aktualnych szczepieniach psa (przeciwko wściekliźnie, odrobaczanie, użycie preparatów przeciwko kleszczom itp.),
  • zaświadczenie o zdolności psa do podróży.

Jeżeli nie jesteś oficjalnie opiekunem psa, potrzebujesz także pisemnego upoważnienia do jego przemieszczania o charakterze niehandlowym.

Warto zwrócić uwagę na szczepienia, ponieważ wskazują one na minimalny wiek psa, który może podróżować samolotem. Twój pupil musi zostać zaszczepiony na wściekliznę minimum 21 dni przed wylotem, a szczepionka ta jest zalecana dopiero od 3. miesiąca życia psa. Z tego względu najmłodszy czworonóg, który może zostać umieszczony w samolocie, będzie miał 3 miesiące i 21 dni. Niemniej, pewne państwa mogą pozwolić na transport szczeniaków młodszych niż 8 tygodni, które nie mogą jeszcze zostać oddzielone od matki.

Luk czy kabina pasażerska?

To, w jaki sposób będziesz przewozić swojego psa w samolocie, zależy między innymi od jego rasy, a dokładniej – rozmiaru. Większość przewoźników zezwala na wniesienie transportera na pokład, jeśli jego waga wraz z czworonogiem nie przekracza 8 – 10 kilogramów. Klatka traktowana jest wówczas jako bagaż podręczny. To wygodny i bezstresowy sposób na transport yorka, shih tzu czy pekińczyka. Pamiętaj jednak, że przez cały czas trwania podróży zwierzak musi pozostawać w swoim transporterze.

Jeśli jednak chcesz lecieć z większym psem (labrador, shiba czy dalmatyńczyk), musisz umieścić jego klatkę w luku bagażowym. Wtedy odpowiedzialność za czworonoga spada na pracowników lotnisk. Przez cały czas trwania lotu nie masz kontaktu ze swoim pupilem, więc bardzo ważne jest to, aby zadbać o jego wygodę. Zapewnij mu pojemniki z wodą i jedzeniem. Nie zapomnij o wygodnym kocu lub macie. Pamiętaj, że dla psa może to być stresujące przeżycie, więc dołóż wszelkich starań, aby czuł się dobrze. Jeśli jest taka potrzeba, dołącz do klatki informacje dotyczące obchodzenia się ze zwierzakiem.

Warto pamiętać, że są rasy psów, na których transport wybrane linie lotnicze w ogóle się nie zgodzą. Spotyka to czworonogi powszechnie uznawane za niebezpieczne – na przykład takie jak rottweiler czy pitbull.

Jak przygotować psa do podróży samolotem?

Nie możesz zabrać psa w podróż samolotem, jeśli nie wiesz, jak będzie się tam zachowywał. Oczywiście nigdy nie przewidzisz do końca reakcji swojego ulubieńca, ale możesz zrobić wiele, aby przygotować go do tego doświadczenia. Po pierwsze upewnij się, że Twój czworonóg potrafi zostawać w klatce. Wiele psów źle znosi zamknięcie w ciasnych pomieszczeniach i wpada w panikę. Dlatego dobrym pomysłem jest ćwiczenie z kojcem. Nagradzaj swojego pupila za każdym razem, kiedy ten spokojnie zostaje w zamknięciu. Jeśli pies zrozumie, że nie musi bać się klatki, będzie potrafił zachować spokój.

Sam kojec powinien być na tyle duży, by pies spokojnie mógł w nim wykonać pełen obrót. Musi być czysty, wentylowany przynajmniej z trzech stron i oznaczony etykietą z Twoimi danymi oraz informacjami na temat obchodzenia się ze zwierzakiem. Nie powinien być wykonany z drucianej siatki i posiadać kółek. W środku umieść nie tylko pojemnik z wodą i (w przypadku dłuższego lotu) jedzeniem, ale także ulubioną zabawkę pupila. Niektórzy dorzucają także na przykład swoją koszulkę, aby pies cały czas czuł zapach swojego opiekuna.

Warto zadbać także o to, by zwierzak był przed podróżą zmęczony. To trochę tak jak z małymi dziećmi – im więcej energii zużyją przed lotem, tym większa szansa, że na pokładzie zasną. Weź więc czworonoga na spacer i pozwól mu się wybiegać. Pamiętaj też, aby na lotnisko przybyć mniej więcej 3 godziny przed odlotem – odprawy psów trwają zwykle nieco dłużej.

Odbiór psa na lotnisku

Jeśli przez cały czas trwania podróży Twój pupil jest z Tobą na pokładzie, po wylądowaniu możesz od razu zabrać go ze sobą. Jeżeli jednak pies był transportowany w luku, musisz odebrać go ze specjalnego miejsca na lotnisku. Znajduje się ono zazwyczaj nieopodal hali odbioru bagaży.

Wyjątkiem od wszystkich powyższych zasad jest pies przewodnik. Ten nie musi podróżować w kojcu, nie trzeba też uiszczać za niego żadnej dodatkowej opłaty. Musi być tylko trzymany na smyczy, a jego właściciel powinien mieć pod ręką kaganiec.

Nie rozstawaj się ze swoim psem nawet w podróży!

Dzięki powyższym zasadom wiesz, jak przygotować swojego psa do lotu samolotem. To pozwoli Ci nigdy się z nim nie rozstawać i łączyć miłość do zwierząt z pasją do podróżowania.

Czas na Waszą podróż

Tylko teraz klienci Puccini otrzymują od nas 50 zł na zakup biletów lotniczych przez eSky.pl (ważne do końca 2020 roku)! (odbierz zniżkę)