darmowa-dostawa DARMOWA DOSTAWA darmowa-dostawa

Zabezpiecz walizkę przed lotem! Kilka praktycznych wskazówek

puccini-ubezpiczenie-bagazu

Podróż samolotem może być ogromnym przeżyciem – nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich bagaży. W Internecie aż roi się od drastycznych opisów, w których walizki są przerzucane, niszczone i otwierane przez osoby do tego niepowołane. W skali globalnej są to oczywiście nieliczne przypadki, ale nigdy nic nie wiadomo: być może tym razem to właśnie Ty będziesz mieć pecha? Aby zapobiec zniszczeniu lub zaginięciu bagażu, warto odpowiednio go zabezpieczyć.

Dlaczego należy zabezpieczyć walizkę?

To pytanie zdaje się być pytaniem retorycznym. Oczywistym jest, że każdy podróżny chce, aby jego bagaże były bezpieczne i trafiły do celu w jednym kawałku. Niestety, zdarzają się nieszczęśliwe przypadki, jak ten na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie, o którym było głośno w 2013 roku. Odkryto wtedy, że sprawcami 45 kradzieży byli pracownicy firmy handlingowej, obsługującej ten port lotniczy. Podczas podróży samolotem może zdarzyć się niejedno – Twój bagaż może zostać skradziony, zniszczony lub wysłany innym samolotem. Co zrobić, aby temu zapobiec? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

1. Ubezpiecz swój bagaż

Planujesz wymarzone wakacje i myślami już jesteś na pokładzie samolotu? Na chwilę zejdź na ziemię i pomyśl o odpowiednim ubezpieczeniu swojego bagażu. Przypadki chodzą po ludziach, ale i po walizkach. Na to, co dzieje się z naszą walizką po odprawie, nie mamy żadnego wpływu, natomiast możemy zadbać o nią i jej zawartość na etapie planowania wyjazdu.

Ubezpieczenie bagażu jest składową polisy na podróż – nie można wykupić jej samodzielnie, a jedynie w pakiecie z ogólnym ubezpieczeniem turystycznym. Czasem jest w nim zawarty automatycznie, innym razem musimy nieco dopłacić: wszystko zależy od ubezpieczyciela, z którego usług korzystamy.

puccini-ubezpiczenie-bagazu-1

Przed wykupieniem polisy warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ubezpieczyciel definiuje bagaż oraz na to, przed czym chroni nas dane ubezpieczenie. O ile wszyscy ubezpieczyciele gwarantują nam odszkodowanie w przypadku kradzieży, to nie każdy zabezpiecza nas przed zniszczeniem, zgubieniem lub opóźnieniem bagażu.

2. Oznacz prawidłowo swój bagaż

Odpowiednie oznaczenie bagażu to bardzo istotna kwestia, zwiększająca bezpieczeństwo Twojej walizki. Standardowy opis powinien zawierać podstawowe informacje, takie jak:

  • Twoje imię i nazwisko,
  • adres do korespondencji,
  • e-mail,
  • i numer telefonu.

W takim opisie warto zawrzeć także numer lotu – w przypadku zgubienia bagażu na lotnisku, łatwiej będzie go zidentyfikować.

Aby odpowiednio opisać swój bagaż, warto zaopatrzyć się w wytrzymały identyfikator. W naszym sklepie znajdziesz m.in. uniwersalne identyfikatory wykonane z wysokiej skóry naturalnej, dostępne w kilku wariantach kolorystycznych.

puccini-identyfikator-na-walizke

Elastyczna gumka ułatwia montaż na każdym bagażu, natomiast wysuwana część identyfikatora stanowi idealne zabezpieczenie przed zniszczeniem. Jeżeli wolisz solidne, ale i eleganckie rozwiązania, z pewnością przypadnie Ci do gustu oryginalny, aluminiowy identyfikator Puccini, który został wyposażony w  metaliczną, trudną do uszkodzenia linkę.

3. Zadbaj o odpowiednie zamknięcie swojego bagażu

Podstawą bezpieczeństwa Twojego bagażu jest oczywiście solidne zamknięcie. Kupując walizkę, warto zwrócić uwagę na zamek. W dzisiejszych czasach standardem są walizki z zamkiem TSA (ang. Travel Sentry® Approved). Ten trzyliterowy skrót oznacza międzynarodowy standard bezpiecznego podróżowania. Zamki TSA posiadają specjalny szyfr, który sprawia, że dostęp do zawartości walizki mają wyłącznie osoby do tego powołane.

zamek-tsa2-puccini

Stosowanie różnego rodzaju kłódek bez zabezpieczenia TSA może okazać się nieskuteczne. Jeżeli lecisz za granicę, służba celna będzie sprawdzać Twój bagaż, a więc i otwierać Twoją walizkę. Otwarcie zamka z zabezpieczeniem TSA jest możliwe za pomocą specjalnego klucza - w przypadku kontroli celnik otworzy Twoją walizkę, a następnie ją zamknie, a Ty nawet niczego nie zauważysz. Jeżeli zaś użyjesz kłódki na zamek, kontrolerzy będą zmuszeni ją przeciąć i wyrzucić.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w przypadku lotów do USA, Kanady, Australii i Japonii nie zezwala się na zamykanie bagażu na zamek inny niż zamek TSA.

4. Wybierz odpowiednią walizkę

Ubezpieczenie, identyfikator i odpowiednie zamknięcie to nie wszystko – tym, co decyduje o bezpieczeństwie Twojej walizki, jest przede wszystkim ona sama. Z tego powodu warto skupić się na zakupie dobrej walizki i  naprawdę przemyśleć tę inwestycję.

Jak już mówiliśmy, kupując walizkę, należy zwrócić uwagę na zamek i wybrać model, który posiada zamek TSA. W drugiej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wyprodukowany konkretny typ walizki. Na rynku dostępne są walizki z poliwęglanu, polipropylenu, ABS, nylonu i poliestru. Jeżeli chodzi o wytrzymałość, polecamy walizki z poliwęglanu, gdyż jest to materiał najwyższej jakości.

Przykładem podróżnej walizki poliwęglanowej jest m.in. walizka na kółkach Puccini Stockholm, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych, odznaczająca się niezwykle eleganckim designem.

zestaw-walizek-stockholm-zloty-zwpc020-6

Walizki z tej kolekcji posiadają kilka praktycznych kieszeni, teleskopową rączkę oraz wytrzymałe, obrotowe kółka. Drugą tego typu walizką jest walizka Puccini London, idealna zarówno podczas wyjazdów służbowych, jak i wypoczynkowych.

Kupując walizkę, warto zwrócić uwagę na jej rozmiar oraz wagę – nie mogą one przekraczać limitów, które każdy przewoźnik ustala indywidualnie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są wymiary bagażu uznawane przez różne linie lotnicze, zapraszamy do lektury naszego artykułu dotyczącego tego tematu.

Kilka cennych rad dotyczących bezpieczeństwa bagażu

Załóżmy, że masz już solidną walizkę z zamkiem TSA, do której przyczepiłeś identyfikator, a w ręce trzymasz polisę ubezpieczeniową, która gwarantuje Ci odszkodowanie w przypadku kradzieży, zniszczenia oraz zgubienia Twojego bagażu. Co jeszcze możesz zrobić, zanim wsiądziesz do samolotu?

  • Zrób listę rzeczy, które ze sobą zabierasz. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zweryfikować, czy nic nie zostało skradzione
  • Swoje dane kontaktowe umieść nie tylko na identyfikatorze zewnętrznym, ale także wewnątrz walizki.
  • Zrób zdjęcie walizki, kiedy już się spakujesz. Wykonaj dwie fotografie – walizki otwartej i zamkniętej. Dzięki temu proces przyznania odszkodowania może przebiec szybciej.
  • Zabezpiecz się przed pomyłką i zaznacz swoją walizkę tak, aby była niepowtarzalna. Możesz np. przywiązać do rączki kolorową wstążkę. Wtedy nikt inny nie powinien pomyśleć, że jest to jego bagaż.

Masz swoje sprawdzone sposoby na to, aby zabezpieczyć swój bagaż podczas podróży lotniczej? A może Twój bagaż został kiedyś uszkodzony? Opowiedz nam o tym, pisząc do nas na Facebooku!

puccini-facebook

 

 

UA bez