darmowa-dostawa WEEKEND DARMOWEJ DOSTAWY:

Duże zmiany w przewozie bagażu podręcznego w Ryanair już w styczniu 2018 roku. Czy Twoja walizka poleci w luku bagażowym?

Nowy rok oznacza duże zmiany dla osób, które lubią podróżować tanimi liniami lotniczymi. Ryanair, jeden z najpopularniejszych przewoźników lotniczych, zmienia zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego. Nowe zasady wejdą w życie już 15 stycznia. O czym musimy pamiętać, wybierając się w podróż z Ryanairem na początku 2018 roku?

Jak było, a jak będzie od 15 stycznia 2018 roku?

Na początku przypomnijmy dotychczasową politykę bagażową popularnego irlandzkiego przewoźnika. Do tej pory każdy pasażer, bez względu na wykupioną taryfę, mógł wnieść na pokład dwa bagaże podręczne – jedną walizkę na kółkach, która nie przekraczała rozmiarów 55 x 40 x 20 cm oraz wagi 10 kilogramów oraz jeden mały bagaż, np. damską torebkę, torbę na laptopa czy nieduży plecak. Maksymalne rozmiary małego bagażu nie mogły przekraczać wymiarów 35 x 20 x 20 cm.

Duży bagaż podręczny tylko za dodatkową opłatą

Z dniem 15 stycznia wchodzi w życie duża zmiana. Dwa bagaże podręczne będą przysługiwać wyłącznie osobom, które wykupiły pierwszeństwo wejścia na pokład lub bilet w taryfie Plus lub Flexi Plus. Pozostali pasażerowie będą mogli wziąć na pokład samolotu jedynie mniejszy bagaż, natomiast większy, nieprzekraczający 10 kilogramów, zostanie umieszczony w luku bagażowym bez poboru dodatkowych opłat.

Zmiany w Ryanair – co to oznacza dla podróżujących?

Ta zmiana dotknie przede wszystkim miłośników taniego podróżowania. Jeżeli nie zdecydują się oni na zakup pierwszeństwa wstępu, po wylądowaniu będą musieli poczekać na swoje bagaże, które zostały zapakowane do luku bagażowego, co w wyraźny sposób wydłuży czas, który spędzą na lotnisku. Co więcej, będą musieli lepiej przemyśleć sposób w jaki się pakują, ponieważ pakowanie elektroniki i cennych przedmiotów do walizki przewożonej w luku bagażowym może być ryzykowne.

Ile zapłacimy za przewóz walizki na pokładzie?

Opcjonalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć swój bagaż podręczny przy sobie, jest wykupienie usługi Pierwszeństwo wejścia na pokład. Można to zrobić podczas wstępnej rezerwacji lotu lub nieco później dzięki opcji „Zarządzaj rezerwacją”, dostępną na stronie przewoźnika. Niezdecydowani będą mogli kupić możliwość pierwszeństwa do 45 minut przed planowanym wylotem. W przypadku wcześniejszego zakupu, pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu Ryanair będzie kosztować 24 zł, natomiast na chwilę przed odlotem – 30 zł.