TOREBKI MID SEASON SALE -50%

Kategorie
Bagaż | 2022-04-28 09:37:00

AIRBALTIC — BAGAŻ I ZASADY PODRÓŻOWANIA

airBaltic to łotewskie linie lotnicze działające od 1995 roku. Przewoźnik dysponuje ponad 30 samolotami i kursuje na około 70 trasach. Rocznie obsługuje nawet 2,5 miliona pasażerów. Jeżeli planujesz dołączyć do ich grona, koniecznie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi na pokładach airBaltic! Z naszego poradnika dowiesz się, jakie bagaże przysługują Ci w ramach biletu i o czym należy pamiętać podczas pakowania.

airBaltic — bagaż podręczny

Każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu airBaltic dwie sztuki bagażu podręcznego. Dopuszczalne wymiary dużej walizki wynoszą 55 x 40 x 23 cm, a rozmiar dodatkowego przedmiotu osobistego nie powinien przekraczać 30 x 40 x 10 cm. Co ważne, waga ich obu musi mieścić się w limicie 8 kg. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której pasażer za dodatkową opłatą zdecyduje się podnieść go do 12 kg.

W przypadku wykupienia usługi "Heavy cabin baggage" zmianie nie ulega ani liczba sztuk bagażu podręcznego, do których pasażer ma prawo, ani ich wymiary. Niemniej, limit wagi zostaje podniesiony z 8 do 12 kg, co zdaniem przewoźnika wiąże się z następującymi korzyściami:

 • Nie musisz czekać w kolejkach do stanowisk odprawy na lotnisku.
 • Nie tracisz czasu na odbiór bagażu z karuzeli lotniskowej.
 • Oszczędzasz 60 euro przy bramce (w przypadku, jeśli Twój bagaż podręczny przekracza standardowy limit wagowy).

Jeśli interesuje Cię opcja "Heavy cabin baggage", najlepiej zrobisz, wykupując ją od razu podczas rezerwowania lotu. Decydując się na nią dopiero później, zapłacisz nieco więcej.

airBaltic

airBaltic — transport płynów

Jeśli planujesz wykorzystać bagaż podręczny do przewozu płynów — takich jak na przykład kosmetyki — musisz przygotować się na dość poważne ograniczenia. Produkty tego typu mogą być bowiem transportowane wyłącznie w opakowaniach, których pojemność nie przekracza 100 ml. Co więcej, wszystkie muszą znaleźć się w jednym, przezroczystym woreczku strunowym, którego objętość wynosi maksymalnie 1 l (około 20 x 20 cm). Każdy pasażer ma prawo tylko do jednej takiej torebki i musi okazać ją pracownikom lotniska podczas kontroli bezpieczeństwa.

airBaltic — bagaż rejestrowany

Maksymalna waga bagażu rejestrowanego w airBaltic wynosi 23 kg, a jego dopuszczalne wymiary to 100 x 50 x 80 cm. Przysługująca pasażerowi liczba walizek zależy natomiast od wykupionej przez niego taryfy:

 • Klasa Business — w cenie biletu 1 sztuka bagażu rejestrowanego o maksymalnej wadze 23 kg lub 2 sztuki bagażu rejestrowanego o łącznej wadze do 46 kg (przy czym masa jednego przedmiotu nie może przekroczyć 32 kg).
 • Klasy Green Classic oraz Green Plus — w cenie biletu jedna sztuka bagażu o maksymalnej wadze 23 kg.
 • Klasa Green — ceny za 1 sztukę bagażu rejestrowanego zaczynają się od 14,99 euro (lot w jedną stronę, przy rezerwacji online). Wysokość opłat może różnić się w zależności od trasy i czasu trwania podróży.

Jeżeli planujesz nadać bagaż do luku podczas lotu z airBaltic, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej opcji podczas zakupu biletu na stronie przewoźnika. Jeśli zdecydujesz się edytować rezerwację później, cena za walizkę wzrośnie do minimum 19,99 euro. Przynajmniej 20 euro zapłacisz natomiast, wykupując bagaż rejestrowany za pośrednictwem biura podróży lub stanowisk biletowych airBaltic. Najbardziej kosztowna opcja to opłata w wysokości 60 euro, uiszczana już przy stanowisku odprawy.

Pamiętaj również o tym, że przewoźnik obarczy Cię dodatkowymi kosztami, jeśli Twój bagaż rejestrowany przekroczy dozwolone limity:

 • 50 euro za przekroczenie dozwolonej wagi 23 kg,
 • 60 euro za przekroczenie dozwolonych wymiarów 100 x 50 x 80 w przypadku bagażu do 23 kg,
 • 110 euro za przekroczenie zarówno limitu wagi, jak i limitu wymiarów.

airBaltic — sprzęt sportowy

airBaltic dopuszcza możliwość przewożenia sprzętu sportowego. Jeśli nie stanowi on potencjalnego zagrożenia dla pasażerów i mieści się w limitach bagażu podręcznego, zawsze możesz wnieść go ze sobą na pokład samolotu. Alternatywne rozwiązanie to spakowanie go do walizki rejestrowanej. Jeśli jednak jego waga bądź wymiary przekraczają nawet te limity, przewoźnik umieści go dla Ciebie w luku bagażowym, pobierając za to odpowiednią opłatę:

 • 34,99 euro w przypadku rezerwacji biletów online,
 • 39,99 euro w przypadku późniejszej edycji rezerwacji,
 • 40 euro w przypadku zakupu bagażu w innych kanałach (np. w biurach podróży),
 • 60 euro w przypadku opłaty uiszczanej na lotnisku.

Wśród wyposażenia sportowego oficjalnie akceptowanego przez airBaltic znalazł się między innymi sprzęt: rowerowy, narciarski, snowboardowy, hokejowy, wędkarski, do nurkowania, do golfa i do surfingu.

airBaltic

airBaltic — bagaż specjalny

Niektórzy pasażerowie mogą być zainteresowani także transportem przedmiotów, które nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii. Mowa przede wszystkim o takich bagażach jak:

 • Instrumenty muzyczne — duże przedmioty tego typu mogą być przewożone na pokładzie, zajmując miejsce tuż obok transportującego je pasażera. Waga jednego instrumentu nie powinna przekraczać 32 kg, a wymiary 35 x 50 x 150 cm w przypadku wiolonczeli i gitary oraz 43 x 45 x 95 cm w przypadku innych przedmiotów. Warto pamiętać, że bilet dla instrumentu można wykupić wyłącznie w biurze przewoźnika lub u jednego z pośredników.
 • Wózek inwalidzki — jego transport jest dozwolony bez żadnych dodatkowych opłat, jeśli pasażer potrzebuje go do poruszania się. Chęć przewozu takiego bagażu należy zgłosić w airBaltic przynajmniej 48 godzin przed wylotem.
 • Wózek dziecięcy — wszelkie przedmioty tego typu można przewozić bez dodatkowych opłat, jeśli w rezerwacji pasażera figurują niemowlęta lub dzieci.

Pakując się w podróż liniami airBaltic, pamiętaj również o przedmiotach, których transport jest całkowicie zakazany bądź ograniczony wyłącznie do konkretnego rodzaju bagażu. Zwróć szczególną uwagę na:

 • Ostre przedmioty i niebezpieczne narzędzia — można przewozić je tylko w bagażu rejestrowanym.
 • E-papierosy zasilane litowymi bateriami i zapasowe baterie litowe — ich transport dozwolony jest tylko w bagażu podręcznym.
 • Substancje łatwopalne, zapalniczki i zapałki — przewoźnik apeluje, aby nie pakować ich ani do bagażu podręcznego, ani do rejestrowanego.

Znasz już wszystkie najważniejsze zasady dotyczące bagażu w airBaltic. Jeśli wybierasz się w podróż tymi łotewskimi liniami lotniczymi, przyda Ci się dostosowana do ich wymagań, praktyczna walizka Puccini. Zapoznaj się więc ze szczegółami naszej oferty i wybierz idealny model dla siebie!

Polecane produkty