TOREBKI MID SEASON SALE -50%

Kategorie
Bagaż | 2022-04-20 08:35:00

W góry czy nad morze? Podpowiadamy, gdzie pojechać na weekend!

Weekend nad morzem? A może przytulny, drewniany domek z widokiem na rodzime pasmo górskie? Piękne widoki można znaleźć w wielu miejscach w Polsce — niektóre są przereklamowane, inne prawie wcale nie są znane. Chcesz odpocząć w weekend i zobaczyć przy tym coś ciekawego? Podpowiadamy, gdzie pojechać!

Romantyczny weekend lub wypad z przyjaciółmi — gdzie spędzić czas wolny?

Zarówno nad polskim morzem, jak i w polskich górach jest mnóstwo miejsc, które są warte zobaczenia. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny kierunek, zastanów się, czego oczekujesz od swojego kilkudniowego wyjazdu. Część dobrze znanych miejsc nie oferuje wielu atrakcji, poza typowym leniuchowaniem z możliwością podziwiania ładniejszych niż we własnym ogródku widoków. Jednak takie wyjazdy również są potrzebne.

Niektóre kierunki wręcz kipią atrakcjami, ale wymagają przy tym choćby minimalnego zaangażowania i aktywności fizycznej. Dotyczy to oczywiście większości górskich destynacji. Może nie odpoczniesz przy tym fizycznie, ale głowa z pewnością złapie tak potrzebny dystans i wytchnienie. Zdecyduj zatem, czy weekend chcesz spędzić aktywnie, czy też stawiasz na sen i regenerację, a następnie wybierz, które miejsce chcesz zobaczyć!

Skały puste w środku — wyjątkowe Góry Sowie

Nie są tak popularne, jak Tatry i ani trochę tak wysokie. Jest w nich jednak coś, czego próżno szukać w wielu innych pasmach: ciągle żywa historia. Góry Sowie leżą na Dolnym Śląsku i stanowią piękne, warte zobaczenia tereny. To niezbyt wysokie pasmo górskie, ale wiąże się z nim mnóstwo zagadek i tajemnic, z których większości nie udało się rozwikłać do dziś. W czasie II wojny światowej w Górach Sowich powstał kompleks tuneli o wielkości dużego miasta. Do dziś nie do końca wiadomo, czemu miały służyć potężne, budowane przez nazistowskie Niemcy tunele, które podziurawiły góry tak mocno, że bardziej przypominają szwajcarski ser, niż skały. Można to jednak zobaczyć, zwiedzając podziemne sztolnie, takie jak Rzeczka, Włodarz, czy Osówka. W pobliżu znajduje się jeden z trzech największych polskich zamków: Zamek Książ. A jeśli lubisz wieże widokowe, koniecznie wybierz się na Wielką Sowę — tam taką znajdziesz!

Cały region i same Góry Sowie były inspiracją do wielu dzieł literackich i filmowych. Jeśli zatem lubisz górskie wędrówki o zabarwieniu historycznym, ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie!

Płaskie jak stół Góry Stołowe — można się zachwycić!

Czeskie i polskie Góry Stołowe należą do jednego z najciekawszych pasm górskich w Europie. Zostajemy więc na Dolnym Śląsku i podziwiamy wypiętrzone 30 milionów lat temu góry o wyjątkowej budowie, która sprawia, że Góry Stołowe są płaskie jak stół. To tutaj znajdziecie labirynt w Błędnych Skałach i wejdziecie na najwyższy szczyt — Szczeliniec Wielki. Jeśli zdecydujecie się przekroczyć granicę — a do tej z Gór Stołowych bardzo blisko — możecie napawać się widokami, jakich próżno szukać w innych częściach Europy. Warto pojechać tam chociaż raz, jednak wielu wędrowców twierdzi, że to miejsce, które uzależnia. Z pewnością będziecie wracać!

Karkonosze i Śnieżne Kotły

Trudno uciec z Dolnego Śląska, bo ma tak dużo do zaoferowania! Kolejny kierunek to piękne Karkonosze, które również są usytuowane w granicach województwa dolnośląskiego. Jedną z najbardziej znanych miejscowości regionu jest Szklarska Poręba. Ma górski charakter, ale trzeba pamiętać, że jest dość mocno komercyjna. Jeśli zatem szukasz skupisk knajpek, restauracji i sklepów z pamiątkami — zaglądaj tu śmiało. Jeśli jednak zależy Ci na ciszy i spokoju, to włóż wygodne buty i idź w góry. W okolicach Śnieżnych Kotłów znajdziesz punkt widokowy, z którego rozciąga się imponujący widok m.in. na Karkonosze, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. A jeśli Karkonosze skradną Twoje serce, to 15 kilometrów dalej znajduje się przepięknie usytuowane Schronisko Samotnia, o którym — już po pierwszym spojrzeniu — nie można zapomnieć.

Cisza i spokój nad morzem — polecają się Chałupy

Nad polskim morzem dość trudno o spokojne i wyludnione miejsca, zwłaszcza w sezonie i podczas dłuższych weekendów. Jednak w Chałupach jest inaczej. Tutejsza plaża uznawana jest za jedną z najczystszych w Polsce, a wielu twierdzi, że jest tak dlatego, że prawie wcale nie ma tam plażowiczów. Czy to źle? Pewnie, że nie! Oczywiście to dość duże uproszczenie. W Chałupach plażowicze są, zwłaszcza przy bardziej popularnych kempingach. Poza nimi jest pusto, cicho i przyjemnie.

Beskid Śląski — odpocznij aktywnie

Tego pasma górskiego nie może zabraknąć w zestawieniu najpiękniejszych polskich kierunków i ciekawych atrakcji. W Beskidzie Śląskim masz wszystko, co potrzebne do aktywnego wypoczynku: piękne widoki, spokój i dobrze rozbudowaną sieć szlaków pieszych oraz rowerowych. Góry nie są wysokie, ale zjawiskowo piękne. Możesz podziwiać to, co znajduje się kilkaset metrów nad poziomem morza, albo zejść pod ziemię, do jaskiń, by obejrzeć Beskid od środka. Góry to nie tylko Morskie Oko w Tatrach!

Magiczne Bieszczady

Bieszczady są absolutnie piękne, mistyczne i wyjątkowe. Warto odwiedzić tu Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską, zwłaszcza jeśli chcesz się napawać najpiękniejszymi widokami w tym regionie. Nie sposób pominąć również Jeziora Solińskiego, po którym warto popływać łodzią, kajakiem lub żaglówką, by choć w części zobaczyć jego piękno. Bieszczady mogą być także dobrą bazą wypadową do zwiedzenia wschodniej części Polski — regionu tętniącego historią. Dla mieszkańców centralnej, zachodniej i północnej Polski może być to sporą atrakcją.

Czasem weekend to za mało

Weekend w górach lub nad morzem to fantastyczna odskocznia od codzienności. Niestety tylko kilka dni w górach to za mało, by móc nacieszyć się pięknem poszczególnych polskich regionów. Zostaw zatem Morskie Oko — jest piękne, niewątpliwie. Jednak przy tym mocno oblegane, czasem zbyt popularne. Staraj się dostrzec to, co drzemie w mniej znanych regionach naszego kraju, bo kryją się tam prawdziwe skarby!

Polecane produkty